در پناه

نام کتاب: در پناه

نويسنده: جان بيور

درود بر شما فرزندان مقدس خداوند

کتاب در پناه پیامی است ملبس به امید که زندگی‌ها را دگرگون می‌سازد. این کتاب کلامی است امروزی برای هر ایمانداری که خواستار گام برداشتن در پری و شخصیت خداوند است.

“آنکه در پوشش خدای متعال نشسته است، زیر سایه قادر مطلق ساکن خواهد بود. درباره خداوند می‌گویم که او پناهگاه و قلعه من است و خدای من که بر او توکل دارم.” (مزمور 91: ۱-2)

در این آیه امنیت را برای هر کسی که زیر حفاظت خداست مشاهده می‌کنیم، در عین حال ممکن است این سوال پیش آید که چه کسی حقیقتاً زیر حفاظت خداست؟ این کتاب سعی بر این دارد تا به این پرسش پاسخ دهد؛ پس شما را تشویق به مطالعه کامل این کتاب می‌کنیم.

عبارت «در پناه»؛ چه چیزی باشکوه‌تر از اینکه در تمام مشکلات و طوفان‌های زندگی، در زیر چتر حفاظت خدا باشیم و خانه‌یمان را روی صخره بنا کنیم. پس اگر در حفاظت خدا نباشیم شریک فراوانی او نخواهیم بود.

در این کتاب، جان با بیان تجربیات و اعترافاتی از خودش و نافرمانی‌هایی از عهد عتیق، اهمیت اطاعت برای در پناه بودن را به ما متذکر می‌شود. در اطاعت از فرمان خدا ما باید ابتدا متوجه به خواست خدا باشیم.

“و دیگر همشکل این عصر مشوید، بلکه با نو شدن ذهن خود دگرگون شوید. آنگاه قادر به تشخیص اراده خدا خواهید بود؛ اراده‌ی نیکو، پسندیده و کامل او.” (رومیان ۱۲: ۲)

فراموش نکنیم که در اطاعت خدا آزادی است و در نااطاعتی اسارت. برخی از مردم می‌گویند من از خدا اطاعت می‌کنم و نه از انسان، مگر اینکه با او موافق باشم. این فکر نادرست مشکلات زیادی ایجاد می‌کند. در کلیسا ما نمی‌توانیم اطاعت خدا و اطاعت از قدرت‌هایی که خدا به آنها اقتدار بخشیده را از هم جدا کنیم خدا هست که حاکمان را معین می‌کند؛ شورش و سرکشی علیه این قدرت‌ها شورش و سرکشی علیه خداست!

امروزه زندگی بسیاری از مسیحیان خارج از ادعای آنهاست چرا که از هر آنچه در نقشه و برنامه‌شان مناسب باشد و در آن بگنجد اطاعت می‌کنند، نه از کلام حقیقی خدا؛ آنها به اقتدار و قدرتی که خدا تعیین کرده سر سپرده نیستند. موعظه‌ها و تعالیم خوب را دوست دارند اما وقتی وارد دنیای واقعی می‌شوند هنوز زندگی خودشان را از اراده خدا بیشتر دوست دارند.

یادمان باشد جایی که سر سپردگی واقعی به اقتدار الهی وجود ندارد، درب به روی فریب بزرگ و ماهرانه باز می‌شود.

اما راه حل چیست؟ نویسنده عنوان می‌کند که ما باید به جای آسایش خود و زندگیمان صلیب خود را برداشته و نفس خودمان را انکار کنیم و به دنبال اراده خداوند برویم چرا که این کار ما را از فریب باز خواهد داشت. به همین سبب عیسی ما را بارها نسبت به فریب هشدار داده است. بر این اساس ما باید از مشورت با او غافل نشویم.

خدا خواهان یک اطاعت ظاهری مثل قائن نیست، بلکه دلی شکسته و توبه کار می‌خواهد و اطاعتی که به اطاعت حقیقی بی‌انجامد.

در کتاب یعقوب باب 1 آیه 22 می‌خوانیم که: “به جای آورنده کلام باشید، نه فقط شنونده آن؛ خود را فریب مدهید!”

خداوند به دنبال فرزندانی است که قلبی مشتاق برای گام برداشتن در اطاعت دارند ما بعنوان ایماندار باید اراده پدر را با اشتیاق انجام دهیم.

جان یادآوری می‌کند که با گام برداشتن فروتنانه در حضور خدا و ترس و محبت نسبت به او که در قلب‌های ما شعله‌ور است می‌توانیم دانش مکاشفه‌ای را دریافت کنیم.

همچنین نویسنده در این کتاب عنوان می‌کند که خشم با غرور تغذیه می‌شود و غرور برای اینکه به خودش وفادار بماند اراده و راه و روش‌های خدا را نمی‌پذیرد. او ما را تشویق می‌کند غرورمان را که مانعی می‌باشد و ما را از نقشه خدا دور می‌کند کنار بگذاریم و کلام خدا را با فروتنی بپذیریم.

راه‌های پدر آسمانی ما کامل است. هر چه که او برای ما مهیا ساخته ممکن است در دوره‌ای از زمان مضر و خطرناک جلوه کند، اما خداوند آن را برای امنیت و نجات ما قرار داده و برایمان برکت است. اما ما انسان‌ها تحمل رویارویی با حقایق را نداریم و در ذهن خودمان، شکل این حقایق را آنطور که می‌پسندیم تصور می‌کنیم. یکی از تکنیک‌های شیطان نیز همین است. او علاقه دارد تا آن چیزی که ما را به اسارت می‌کشد در ذهن ما خوب جلوه دهد و وادارمان می‌کند تا به سوی آن کشیده شویم. اما نور حقیقت خدا هر دروغی را آشکار می‌سازد و ما را در برابر آن محافظت می‌کند؛ زمانیکه خدا کلامش را به وسیله روح‌القدس بر ما مکشوف می‌سازد این کلام بخشی از وجود ما می‌گردد.

شیطان به دنبال تحریف اقتدار الهی است که آن را در چشم مخلوقات خداوند به زیر سوال ببرد و ما را علیه او ب‌شوراند. او نیروی پشت نااطاعتی است و به محض اینکه این نیرو به واسطه ما اجازه ورود پیدا کند کنترل و تسلط بر ما پیدا می‌کند.

صفحه به صفحه این کتاب مکاشفاتی از کتاب مقدس را برای ما آشکار می‌کند. به طور مثال در فصل چهارم کتاب اشاره به نااطاعتی حوا دارد که با توجه به پاسخی که حوا به ما داد مشخص می‌شود که حوا مکاشفه‌ای مستقیم از جانب خدا نداشته و از آدم فرمان خدا را شنیده است و به این سبب که فرمان را دست دوم شنیده در برابر فریب آسیب‌پذیر شده و ابلیس او را به جای آدم هدف قرار داده است.

او حتی عبارتی هم به گفته خدا اضافه كرده: “از میوۀ درختی که در وسط باغ است مخورید و آن را لمس نکنید، مبادا بمیرید.” در حالی که خداوند هرگز درباره لمس کردن آن درخت چیزی نگفته بود، پس نتیجه می‌گیریم وقتی فرمان خدا به وسیله روح‌القدس برای ما مکشوف نمی‌گردد پس این فرمان جزوی از ما هم نمی‌شود! و تنها مانند قانون عمل می‌کند، و مکاشفه‌ای از روح خدا نیست.

نویسنده در مثالی از کتاب خروج در فصل‌های بعد عنوان می‌کند خداوند کسانی را که نمی‌خواهند از فرمان گناه اطاعت کنند برکت می‌دهد. در این کتاب زمانی که فرعون فرمان می‌دهد تا تمام پسرانی که از قابله‌های عبرانی به دنیا می‌آیند را بکشند، اما قابله‌ها به خاطر ترس از خدا به فرمان فرعون گوش فرا ندادند و پسران را زنده گذاشتند؛ پس خداوند از این عمل آنها خشنود می‌شود و در آیه 21 می‌خوانیم چون قابله‌ها از خدا ترسیدند پس خداوند برایشان خانه‌ها بساخت. در واقع خدا نااطاعتی آنها نسبت به فرمان گناه را پاداش داد.

ایمان جدا از اطاعت نیست! کتاب مقدس این موضوع را روشن می‌سازد که به وسیله اعمال اطاعت، ایمان کامل می‌شود.

در متی باب هشتم آیه 7 اینطور می‌خوانیم که یک نظامی رومی نزد عیسی می‌آید و از او می‌خواهد تا خادمش را شفا دهد. عیسی به او می‌گوید من می‌آیم و او را شفا می‌دهم اما جوابی که آن نظامی می‌دهد این است: “من شایسته نیستم زیر سقف من آیی، فقط سخنی بگو تا خدمتکارم شفا یابد!” آن نظامی می‌دانست که عیسی در قلمرو جهان روحانی دارای قدرت آسمانی می‌باشد پس خادمش نیز بی درنگ شفا می‌یابد.

در انتها به یاد داشته باشیم که ما خوانده شده‌ایم تا ثمر بیاوریم و برای خدا قهرمانان باشیم. تنها زمانیکه در طریق‌های او گام برمی‌داریم می‌توانیم به راستی برای نام عظیم او احترام به بار آوریم.

نویسنده ما را تشویق می‌کند تا به کلام خدا بچسبیم؛ زمان کوتاه است پس بیایید موثر باشیم و این اطاعت است که ما را موثر می‌سازد.

در لابه‌لای کلمات آرامش بخش این کتاب جان تماماً در حال دعا برای کسانی‌ست که کتاب را می‌خوانند، بلکه خداى قادر آنان را از لغزش محفوظ نگاه دارد.

هر عطای کامل و نیکو از جانب خداست. او سرچشمه و مبدا است؛ این حقیقت را در قلب خود جای دهید تا ظواهر دنیا شما را فریب ندهد.

شما را نه تنها تشویق به مطالعه کامل این کتاب می‌کنیم بلکه دعوت می‌کنیم در صفحه به صفحه آن تامل داشته باشید.

مسح اطاعت خداوند همواره با شما

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

خدمت تحت نظر چشمان تیز بین شبه نظامیان کمونیستی
چهار راه استانبول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست