ذهنی نو

درود بر همه عزیزان اسمیرنایی!
نوروز را به همه شما شاد باش می‌گوییم و آمین همان‌طور که در افکار خود به سال جدید، نوروز و تحول فصل تمرکز می‌کنیم. می‌طلبیم که خداوند ما را در تازگی و نو شدن افکار و اندیشه‌ها هدایتمان کند و به راستی همان‌طور که در کولسیان باب 3 مکتوب است: «آنچه در بالاست را بجوییم و به آنچه در بالاست بیاندیشیم.»
چرا که یکی از بزرگترین تغییرات و تبدیل ما در مسیح تازگی ذهن و دگرگون شدن افکار است.
واقعاً زمانی که عیسی را بعنوان نجات دهنده پذیرفتیم و ایمان به او را اعلام کردیم چه اتفاقی در ما رخ داد؟ چه اتفاقی برای روح ما افتاد و درونمان چه تحولی را آغاز کرده است؟
با ایمان به عیسی مسیح از نظر روحانی تولد می‌یابیم و روح خداوند در ما ساکن می‌گردد. به زبان ساده گفته شده: «روح خداوند در درونمان آغاز تحول ماست.» قدرت و هدایت او ما را به راه مسیح و اراده پدر تشویق می‌کند و سوق می‌دهد. اما افکار ما چه؟ چطور باید ذهن خود را تازه کنیم؟ چطور می‌باید همانطور که در کلام مکتوب است:
«به تازگی ذهن دگرگون شویم.»
کلام به ما یادآور می‌شود که افکار خود را تازه سازیم چرا که تنها راه پر شدن و عمل کامل روح در ما همین است و این تازگی ذهن با قدرت و هدایت خداوند اما با مسئولیت ما همراه خواهد بود. بله! ما مسئول تازه کردن افکار خود هستیم و این سهمی است که ما ایمانداران به مسیح باید انجام دهیم. باید بر اساس برکت و فیض قدم برداریم و نه همچون افکار گذشته و بر اساس ترس و گناه. از خداوند و کلام او تاثیر بگیریم و نه تاثیر از دنیای سقوط کرده! فکر و عمل ما باید بر اساس زندگی نجات یافته و مسیر نجات دهنده ساکن باشد.

چه چیزهایی طرز تفکر ما را شکل می‌دهد؟ یادآور می‌شویم که کلام عنوان می‌کند که «همشکل این عصر مشوید.» پس برای شکل‌گیری افکار جامعه تاثیر بسزایی را ایفا می‌نماید. ولی هم اکنون ما به عنوان فردی ایماندار تسلیم خداوند و در پادشاهی او ساکن هستیم پس چگونه می‌توانیم افکار خود را در جامعه و دنیای امروز در مسیح نو سازیم؟
1- در انتخاب دوست و مشارکت‌هایمان دقت کنیم: این به معنای قطع رابطه با دیگران نیست بلکه انتخاب‌های ما بر مبنای دوستانی باشد که در خداوند هستند و کلام چراغ پای آنهاست. با انتخاب این نوع مشارکت‌ها می‌توانیم در کنار هم حتی با وجود ضعف‌هایمان رشد کنیم چرا که خداوند در میان ما ساکن است و حضور دارد. هر جا دو یا سه نفر در نام من جمع شوند… و دیگر این‌که تحت تاثیر این دنیا نباشیم بلکه تحت تاثیر ملکوت و پادشاهی خداوند باشیم.
2- افکار منفی در مورد خود و دیگران را کنار بگذاریم: متاسفانه در فرهنگ گذشته‌مان افرادی بسیاری هستند که مدام خود را محکوم می‌کنند و با همین افکار، شیطان ما را از ادامه مسیر در خداوند باز خواهد داشت. پس با قوت خداوند اعلام کنیم که فرزند او هستیم و لایق این فرزندی و می‌خواهیم عمل کنیم و این شروع تازه در افکار نو خواهد بود.
3- عقاید خود را در مسیح بنیاد کنیم: اگر عقایدی داریم که در تضاد با کلام است آن را کنار بگذاریم و عقاید درست و غلط را تشخیص دهیم و پایه‌های تشخیص نیز بر مبنای کتاب مقدس باشد. عقاید و افکار غلط و آنچه در تضاد با کلام خداوند است ما را به سمت خود خواهد کشید. پس در مسیح افکار خود را نو سازیم و در گناه قدم برنداریم.
4- هویت خود را بشناسیم و طبق آن فرهنگ زیست کنیم. فرهنگ‌های ملل شامل بسیاری رفتارهای درست و غلط است. آنچه در فرهنگ فارسی‌مان صحیح است (با توجه به معیار خداوند در کلام) می‌توانیم داشته باشیم ولی فرهنگ‌های متضاد را دور بریزیم چرا که در هویت تازه افکار تازه باید حاکم باشد.
در نظر داشتن کلام خداوند در تازه کردن افکار اهمیت بسیار بالایی دارد چرا که درست و یا غلط بودن افکار را از آن مرجع می‌گیریم. کلام خداوند داور و الگویی بی مانند است و ما را به سمت افکار تازه هدایت می‌کند. پس هر روز کلام را بخوانیم و در آن تامل کنیم و در دعا بخواهیم خداوند بر ما مکاشفه از کلام خود را بدهد. روح خود را هر روز بوسیله کلام غذا بدهید.
5- در مشکلات و سختی‌ها بر خلاف یاس و ناامیدی سخن بگوییم. اجازه ندهیم که در مشکلات دلسرد شویم و همواره مانند آتشی مشتعل برای خداوند تشنه در این آتش قدم برداریم.
قسمت‌هایی از کلام که یادآور کار خداوند می‌شود را بنویسیم و در میز‌ کار یا حتی منزل در معرض دید قرار دهیم تا در مواقع و شرایط مختلف یادآوری برای ما باشند. اجازه ندهیم روح بد و شریر در ما ساکن گردد و بر خلاف آن رفتار کنیم و خود را در خداوند تقویت نماییم.
افکار منفی و بد را از خود دور کنیم و اجازه ندهیم شریر در ما عمل کند. وسوسه خواهد آمد اما مانند عیسی و با قوت روح که در ما عمل می‌کند به آنها «نه» بگوییم، چرا که فرزندان خداوند با روح خداوند هدایت می‌شوند، آمین.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

انیمیشن روح
مجله فرهنگ و هنر شماره 59

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست