شناسنامه فیلم:

«عرق سرد» به کارگردانی و نویسندگی «سهیل بیرقی» می­باشد. بیرقی که قبلاً در جایگاه دستیار کارگردان در آثاری چون «اسب حیوان نجیبی است» و «تراژدی» حضور داشته است این‌بار در مقام کارگردان عرق سرد را با موضوعی اجتماعی به روی پرده نقره­ای برده است.

حضور بازیگرانی همچون باران کوثری، لیلی رشیدی و امیر جدیدی در جذابیت این اثر بی­تاثیر نبوده است. موسیقی کارن همایون­فر نیز به زیبایی این اثر کمکی شایان نموده است.

خلاصه فیلم:

افروز (باران کوثری) که عضو تیم فوتسال بانوان است این‌بار در مقام کاپیتان تیم ملی بانوان راهی مسابقات فینال آسیایی خواهد شد. اما در زمان خروج تیم ملی از کشور به مقصد کشور مالزی برای شرکت در مسابقات افروز متوجه می­شود که از طرف همسرش ممنوع‌الخروج شده است.

افروز سعی می­کند تا از قدرت و تاثیر مربی و باشگاه و فدراسیون استفاده کند تا شاید بتواند مجوز ممنوع‌الخروجی خود را لغو کند ولی متاسفانه ماجراهای او و همسرش به شکلی پیش می­رود که او نه تنها از بازی­ها جا می­ماند بلکه مسیر زندگی­اش به افول و کشتن علاقه­اش می­انجامد.

بررسی فیلم:

«عرق سرد» بر مبنای تلاش‌های زیاد و بزرگ اما نتایجی بی ثمر نام گرفته است. افروز که هویتش در ورزش از او گرفته شده سعی می‌کند تا با تکیه بر قدرت­های این دنیا آن را بازستاند. او حتی به فدراسیون و مربی و باشگاه خود رو می­‌کند ولی ثمرات این دستاویزها نافرجامی است.

در پی این عدم نتیجه‌گیری او به خاری و حقارت از جانب شوهرش تن می‌دهد. وی برای دستیابی به نتیجه دلخواهش سعی دارد به همسرش نزدیک شده و با تن دادن به هر آنچه او می­خواهد نتیجه دلخواه خود را بیابد؛ اما باز هم از این کار نتیجه‌ای بدست نمی‌آورد.

تهدید، انتقام و کینه سلاح­های بعدی او هستند که سعی می­کند آنها را برای حصول نتیجه مطلوب بکار ببرد اما در میانه راه تسلیم شده و چیزی جز حس کینه توزی و انتقام جویی را به دل راه نمی‌دهد. او سعی می­کند با تخریب همسرش انتقام گرفته و سردی عرق زحماتش را با این حس پاک کند اما…

چقدر در پی همشکل شدن با این عصر هویت­هایمان را گم کرده‌ایم و برای بدست آوردن کوچک­ ترین حق انسانی به این در و آن در می‌زنیم تا شاید موفق به احقاق حق خود شویم. در پی بدست آوردن این حق تن به بی­ارزشی خود، انتقام­ها، کینه­ها و تحقیرها می­دهیم بدون اینکه حتی لحظه­ای بیندیشیم که در خداوند به چه ارزش گزافی خریداری شده­ایم و در پی به حراج گذاشتن همه آنچه داریم می‌نشینیم، بی­خبر از آنکه خانه از پای بست ویران است و احقاق حقی وجود ندارد.

وقتی افروز و همرزمانش به محدودیت‌هایی از قبیل حجاب، تماشاچیان، مربی، پوشش و حرکات­شان خو گرفته­اند و برخلاف حقوق و آزادی، به محدودیت‌ها تن داده و آنها را پذیرفته‌اند،  چه آسان است که دیگر حقوق آنها را نیز سلب کنند و دیگر حقی برای صدایشان قائل نباشند.

آمین که هویت اصلی خود را در خداوند بدانیم و از ارزش خود آگاه باشیم و با قدم زدن در این ارزش والا، با هدایت خداوند در آزادی و افکار خداوند گام برداریم و ریشه و هویت حقیقی را بیابیم و در او زیست کنیم، چرا که تنها راه ثمره آوردن وصل بودن به این ریشه است و نتیجه سردی نخواهد بود؛ او پدر دلگرمی­ها و آرامش است.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

بابا لنگ دراز
داستان اسباب بازی 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست