کانون شادی

سلامی پر از عشق و محبت به اسمیرنایی‌های عزیز

همانطور که تا به اینجا با اسمیرنا همراه بودید طبق روال هر شماره از مجله با توجه به در نظر داشتن هدف اصلی به هدف‌های جزی‌تری پرداختیم تا یک به یک احکام و قوانین خدا را با بچه‌ها مرور کنیم و در این راستا با بازی‌ها و سرگرمی‌هایی این احکام و قوانین را برای آن‌ها قابل فهم‌تر و درونی‌تر کردیم.

در این شماره از مجله به این مسئله می‌پردازیم که هدف ما زندگی کردن و راه رفتن با خداست و حال برای این هدف باید گوش‌های خود را تیز کرده پیغام‌های خدا را بگیریم و هر روز به هدف بزنیم و از راه اصلی منحرف نشویم. چون انحراف از مسیر باعث می‌شود که به هدف نزنیم و به بیراهه برویم. برای درک و فهم بیشتر بچه‌ها از این موضوع بازی‌های زیادی را می‌توان انجام داد، حتی بازی‌هایی که خود ما در کودکی انجام می‌دادیم، ولی حالا با زاویه دید متفاوت.

هدف اصلی، آیا خدا ما را دوست دارد و آیا ما خدا را دوست داریم؟

هدف هفته، برای زندگی کردن و قدم زدن با خدا باید گوش‌ها را تیز کنیم و به هدف بزنیم.

در ابتدا آیه‌ای از کتاب مقدس که در این راستا است در نظر می‌گیریم و از بچه‌ها می‌خواهیم که روی این آیه تامل کنند، ما برای این قسمت کتاب عبرانیان باب ۱۲ آیات ۱ تا ۳ را در نظر گرفته‌ایم.

“پس چون چنین ابری عظیم از شاهدان را گرداگرد خود داریم، بیایید هر بارِ اضافی و هر گناه را که آسان به دست و پای ما می‌پیچد، از خود دور کنیم و با استقامت در مسابقه‌ای که برای ما مقرر شده است، بدویم. و چشمان خود را بر قهرمان و مظهر کامل ایمان یعنی عیسی بدوزیم که به‌خاطر آن خوشی که پیشِ رو داشت، صلیب را تحمل کرد و ننگ آن را ناچیز شمرد و اکنون بر جانب راست تخت خدا نشسته است. به او بیندیشید که چنان مخالفتی را از سوی گناهکاران تحمل کرد، تا خسته و دلسرد نشوید”. حال به بازی می‌پردازیم، برای این قسمت دو بازی را مورد نظر داریم:

1-بازی رسیدن به هدف با استفاده از ضربه صدا.

2-نقطه بازی.

اکثر شما پدر و مادرهای عزیز با این دو بازی آشنا هستید ولی همان‌طور که گفتیم حال با زاویه دید جدید بازی می‌کنیم.

* بازی اول: در محیط کانون شادی از بچه‌ها می‌خواهیم که کاملاً به اطراف دقت کنند و همه چیز از ریز و درشت را زیر نظر داشته باشند. یکی از بچه‌ها چشمان خود را ببندد و دیگران چند تغییر در محیط ایجاد کنند، مثلاً وسائل را جابه‌جا کنند یا یک شئ جدید به محیط اضافه کنند. سپس از کسی که چشمانش بسته بوده می‌خواهیم چشمانش را باز کند و به محیط توجه کند و دیگران با ضرب صدا وقتی به هدف مورد نظر نزدیک می‌شود راهنمایی کنند، وقتی که از هدف دور می‌شود ضرب صدا را کمتر کنند. به همین صورت ادامه دهند تا بالاخره تغییرات محیط را پیدا کند.

* بازی دوم: بر روی یک کاغذ به طور منظم نقطه می‌کشیم و هر کدام از بچه‌ها بین دو نقطه با یک رنگ مشخص نقطه گذاری می‌کنند و هر کس باید با این نقطه‌ها و خط‌ها یک مربع را به پایان برساند و اسم خود را داخل آن بنویسد در پایان بازی هر کس مربع‌های بیشتری به اسم خود تمام کرد برنده بازی است. در این بازی هدف کشیدن مربع است، ولی ممکن است بچه‌ها حواسشان پرت شود و حتی موقعیت‌هایی را می‌توانند مربع بسازند نبینند و آن را از دست بدهند.

در بازی اول بعد از اتمام بازی برای بچه‌ها از این موضوع صحبت می‌کنیم که زمانی یک هدف را دنبال می‌کنیم و هدف ما در این بازی پیدا کردن تغییرهایی که در محیط ایجاد شده است باید تمرکزمان روی آن هدف باشد و گوش‌های خود را تیز کنیم تا ضربه صدا را بشنویم و ببینیم این صدا ما را به کدام طرف هدایت می‌کند. اگر به این ضربه صدا توجهی نداشته باشیم نمی‌توانیم به تغییرات به وجود آمده برسیم، همین‌طور است قدم زدن با خدا و ارتباط با او؛ اگر ما همه حواسمان در زندگی به این نباشد که خدا از ما چه می‌خواهد و ما را به چه سمتی هدایت می‌کند نمی‌توانیم به هدف برسیم و از مسیر اصلی منحرف می‌شویم.

در بازی دوم هدف درست کردن مربع با خطوط بود، اگر نگاهمان تیز و حواسمان جمع نباشد نمی‌توانیم مربع را کامل کنیم و باز هم مثل هدف بازی قبل به هدف اصلی زندگی که راه رفتن با خدا و اطاعت از اوست توجهی نداشته باشیم از مسیر دور می‌شویم. برای بچه‌ها از بازی فوتبال مثال می‌زنیم که در این بازی هدف تنها دفاع کردن و بازی کردن نیست، هدف گل زدن است. توجه داشته باشیم که در زندگی و در مشارکت با دیگران هر روز با اطاعت از احکام و قوانین خدا و به جا آوردن آن‌ها می‌توانیم گل بزنیم و خداوند را خوشنود کنیم.

آمین که این جوانه‌های نو شکفته هر روز بیشتر و بیشتر خدا را شناخته و هر کدام نور و نمک مسیح باشند در خانواده و جامعه.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

چهار اثر از فلورانس اسکاول شین
آگوست راش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست