آذربایجان شرقی

و دیگر همشکل این عصر مشوید، بلکه با نو شدن ذهن خود دگرگون شوید. آنگاه قادر به تشخیص ارادۀ خدا خواهید بود؛ ارادۀ نیکو، پسندیده و کامل او.
(رومیان ۱۲: ۲)
يهوه صبايوت خدای لشکرها ارتشی از زنان و مردان دعا را در سراسر دنيا از هر قوم و ملت و زبان رهبری می‌کند و عيسی مسيح امروز ما را کليسا می‌خواند و از ما می‌خواهد تا در دعا بایستیم برای یکدیگر…
ای پدر آسمانی شکرگزار تو هستیم برای مردمان استان آذربایجان شرقی، این سرزمین و تمامی برکاتی را که تو از آسمان مهیا کردی. خداوندا شکرگزار هستیم برای معجزات تو که می‌توانیم چنین مناظر زیبایی را ببینیم؛ سرما و برف و سرسبزی و زیبایی دشت‌ها وکوه‌های بلند‌، دامنه‌ها و قله‌ها را کنار هم به هنر دست خود و با هنرمندی چیده‌ای. شکرگزار تو هستیم برای قلب‌های مهمان‌نواز، برای زنان و مردان سختکوش و صدا‌هایی که به مردمان این استان بخشیدی. باشد که پرستش‌گران تو در این استان بیدار شوند. اینبار نه با نگاهی محدود بلکه با نگاه آسمانی تو به این شهر دعا می‌کنیم چون می‌دانیم افکار تو بالاتر از هر فکریست. نقشه‌های تو عالیست و با این ایمان راه‌ها و نقشه‌هایمان را به آسمانت بلند می‌کنیم تا تو پاهایمان را بشوری.
ای پدر قدرت بده تا بخشش تو را دریافت کرده و قرض‌داران خود را ببخشیم. سالیانی است که قرض‌داران خود را به جای بخشش به زندان‌ها انداخته و طمع و حسد و زیاده‌خواهی‌ها، محبت بین ما انسان‌ها را از بین برده است. بیشتر از نان روزانه‌مان را می‌جویم و به خاطر زیاده خواهی حاضریم دوستان و همسایگان خود را به دادگاه‌ها و زندان‌ها بکشانیم و گویی حاضر نیستیم نان خود را با دیگران تقسیم کنیم.
خداوندا پادشاهی و سلطنت تو بیآید همانطور که در آسمان است، چون تو خدای عدالت و محبتی و سالیانی است بی‌عدالتی و خشم در وجودمان غوغا می‌کند. خداوندا تو حقیقتی هستی که گویی سالیان دوری است تو را گم کرده‌ایم. چه دستانی که برای برکت و دعا در این استان در کلیسا‌های تو برخاستند، چه لب‌هایی که برای برکت دادن و نیکویی باز شدند، اما امروز کلیساهای تو خداوندا در ستم و جفا به سر می‌برند قوتی تازه به‌ آنان ببخش.
زبان‌ها لعنت گفتن را آموختند. بله ای خداوند، توبه می‌کنیم که غرق در خودپرستی و طمع و خودبینی همسایه گرسنه خود را و چشمان اشک‌آلود کودک سر خیابان را؛ فراموش کرده‌ایم انگار حصارهایی که دور قلب‌مان کشیده‌ایم ضخیم‌تر از شیشه‌های اتومبیل‌هاست که سر چهارراه‌ها آن را بالا می‌کشیم تا صدای بغض آلود دخترک گل فروش را نشنویم که شاید دل‌مان به حالش بسوزد و شاخه‌گلی بخریم. خداوندا دروغگویی در این سال‌ها فاصله ما را با تو فرسنگ‌ها دورکرده و امروز نیازمند نجات تو هستیم و تو در عیسی مسیح آن را مهیا کردی و نقشه‌ات را در صلیب او به انجام رساندی. امروز در ایمان به قیام او از مردگان می‌توانیم از تمام این سختدلی‌ها جدا شویم و در راستی نزدت آییم. خداوندا امروز می‌خواهیم توبه و بازگشت کنیم و در شناخت تو ای خداوند قدم برداریم.
ای پدر نام تو مقدس باد و با همین نام تقدیس کن استان آذربایجان‌ شرقی و زبان‌ها را تا به ستایش تو گشوده شود. می‌طلبیم به پاها قوت، به گوش‌ها شنوایی، و بینایی را به چشمان دهی تا نجات تو را دیده و ایمان آورده از پی تو آیند. خداوندا صلح و سلامتی تو بین مردمان این استان باشد و بماند.
برکت تو را بر خاک این استان اعلام می‌کنیم تا آنچه از این استان دزدیده شده و برکتی که از شهرهایش رخت بسته دوباره در حضور تو به نام عیسی مسیح بازیافت شده، احیا شود، برگردد و برکت یابد. کلیساهای تو دوباره در این شهرها بنا شود. سرود آزادی سر داده، آزادی از گناه و اسارت‌ها، آزادی از بندگی شیطان وآزادی از دروغ، طمع، غرور، زنا، ناپاکی هرزگی، بت پرستی، ستیزه جویی، تعصب و نفاق و دسته‌بندی، مستی و عیاشی و قتل. سرود آزادی سر داده و برکت دادن به دیگران را در کوچه‌ها و شهرهای این استان دوباره از سرگیریم. خداوندا شهر به شهر، ده به ده، روستا به روستا، خانه به خانه و کوچه به کوچه این استان را به حضورت آورده‌ایم؛ خرامان شو و بار دیگر بیداری ده تا از خواب آلودگی و خواب رفتگی برخیزیم. باشد که نجات تو که به فیض دادی مرهم زخم‌های مردمان این استان باشد تا دوباره دست‌ها برای پرستش تو در حقیقت و راستی بلند شود و آوای «جلال باد بر تو ای پدر آسمانی از حال تا ابد الاباد» بلند شود. به نام عیسی مسیح آمین.

قسمتی از کتاب لوقا و دعا به زبان ترکی:
آمّا سئزه دیئرم ای اشئدنلر: دوشمنلرئنئزی سوئن، سئزدن نئفرت ادنلره یاخشیلیق ادئن. سئزه لعنت ادنلره برکت ورئن و سئزی ائنجئدنلره دوعا ادئن. اوزونون بئر طرفئنه وورانا، او بئری طرفئنی ده چوئر. ردانی گؤتوره‌نه، کؤینه‌یئنی ده آلماقدان مانع اولما. سندن بئر شی ائسته‌ین هرکسه ور و مالینی آپاراندان اونو گری ائستمه. ائنسانلارین سئزئنله نجه رفتار اتمه‌سئنی ائسته‌یئرسئنئز، سئز ده اونلارلا اله رفتار ادئن. اگر سئزی سونلری سوه‌سئنئز، نه فضئلتئنئز وار؟! چونکی گوناهکارلار دا اونلاری سونلری سوئرلر. اگر سئزه یاخشیلیق ادنلره یاخشیلیق اده‌سئنئز، نه فضئلتئنئز وار؟! چونکی گوناهکارلار دا اله ادئرلر. اگر او آداملارا بورج وره‌سئنئز کی، اونلاردان گری آلماغا اومئدئنئز وار، نه فضئلتئنئز وار؟! چونکی گوناهکارلار دا گوناهکارلارا بورج ورئرلر کی، همن او قدر گری آلسینلار. لاکئن دوشمنلرئنئزی سوئن. اونلارا یاخشیلیق ادئن و عوضئنی گؤزلمه‌دن بورج ورئن. اجرئنئز چوخ اولاجاق و حاق-تاعالانین اوغوللاری اولاجاقسینیز، چونکی او، ناشوکورلره و پئس آداملارا مهرئباندیر. آتانیز نجه مرحمتلی‌دئر، سئز ده اله مرحمتلی اولون. (لوقا 6 – موقدس کتاب)
گوزل همشهریلریم هر زمان هر یرده تانرینین برکتی سیزینله اولسون.
آذربایجانا بویوک بیر اویانیش دیلر و اینانیروخ کی ربیمیز ایشینی باشلامیش و بوگون بیزلری گوزلور کی دنوپ اونا ایمان گتیرلیم و اودا بیزدن چالینان برکت لری، عیسی مسیحین آدیندا بیزه گری ورجاخدیر. بونا اینا ناراخ دیلدوخ. آمین

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

جان فریت
مجله فرهنگ و هنر شماره98

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست