انیمیشن روح

شناسنامه فیلم: فیلم«روح-Soul»یک انیمیشن در ژانر ماجراجویی، فانتزی و کمدی-درام به کارگردانی پیت داکتر ساخته پیکسار است که توسط والت دیزنی پیکچرز در سال ۲۰۲۰ منتشر شد. در این انیمیشن زیبا ستارگانی چون جمی فاکس، تینا فی و گراهام نورتون به صداگذاری و ایفای نقش پرداخته‌اند.
خلاصه فیلم: فیلم روح درباره جو گاردنر، آموزگار نوازندگی یک گروه موسیقی در دبیرستان است. جو که همیشه سودای اجرای موسیقی جاز بر روی صحنه را در سر می‌پرورانده در موقعیتی منحصر برای رسیدن به آرزویش خود را می‌یابد که به ناگهان در صانحه‌ای بین مرگ و حیات قرار می‌گیرد و همه چیز را در حال از دست دادن می‌بیند. در پس این حادثه وی بی‌وقفه در تلاش است تا مجدد به زندگی برگردد و حیات خود را بر روی زمین و در جسمش تثبیت کند بلکه آرزویش بر باد نرود.

بررسی فیلم: شاید بزرگترین پیامی که می‌توان از محتوای این فیلم برداشت کرد یافتن و پیدا کردن هدف زندگی باشد. در این انیمیشن جو گاردنر را می‌بینیم که شغلش معلم موسیقی پاره وقت است و با وجود پیشنهاد شغلی تمام وقت با حقوق و مزایای بازنشستگی از سوی آموزشگاهی که در حال تدریس در آن می‌باشد رویای نوازندگی جاز در کلوپ‌های شبانه را در سر می‌پروراند و همه هدف خود را بر آن رویا معطوف کرده است. بسیاری شاید بر همین افکار و رویاها هدف خود را در رسیدن به نقطه‌ای بنا می‌کنیم که نمی‌تواند هدف زندگی کردن ما باشد و زمانی که به آن می‌رسیم می‌بینیم که برای ما ثمره‌ای به بار نیاورده، بلکه انتهای مسیر تکرار است و تکرار؛ و زمانیکه نگاهی به مسیری که پشت سر گذاشته‌ایم می‌اندازیم می‌بینیم چقدر لحظاتی را از دست داده و به آرامی در آن هدف اشتباه غرق شده‌ایم به حدی که لذات زندگی ساده و سالم را هم دیگر نمی‌چشیم؛ غافل از اینکه هدف اصلی زیستن و لذت بردن از زندگی می‌باشد.
شاید در بسیاری از موارد احساس می‌کنیم توانایی‌ها و استعدادهایی که در خود می‌یابیم و در فیلم به نام جرقه‌ی زندگی از آن یاد شد هدف ما را تعیین می‌کنند، در صورتی که آنها برای پیش رفتن در هدف کمک‌رسان ما خواهند بود و خود به تنهایی نمی‌تواند در زندگی، هدف ما باشد.
روح جو گاردنر برای مدتی در درون گربه قرار می‌گیرد و ناچاری و ناتوانی در انجام بسیاری از امور را تجربه می‌کند؛ به همین صورت انسان نیز گاهی ارزش و بهای جایگاه و اقتداری که خدا برایش در نظر گرفته و بدو بخشیده است را نمی‌داند و عملاً استفاده‌ای از آن نمی‌کند.
اشتباه گرفتن هدف و غرق در آن شدن حتی باعث لطمه زدن به دیگران نیز می‌شود. چراکه تنها راه و مسیر خود را درست می‌بینیم و حتی اشخاصی که شاید هدف درست را می‌یابند و می‌خواهند در آن گام بردارند را با سخنان و افکار خود منحرف کرده و حتی به یاس و ناامیدی در آنها بدل می‌کنیم. درست به مانند جو گاردنر که بعنوان مربی به شماره ۲۲ با بیان سخنانی مثل «اینها هدف نیستند»، «این زندگی کردن معمولی است» و «دنیا به آدم‌های استثنائی نیاز داره» به شخصی که در پی یافتن هدف خود در مسیری درست قرار داشت را منحرف کرد و او را به چالشی در تاریکی و یاس و ناامیدی کشاند.
خداوند در مسیر و هدفی که برای هر کدام از ما در نظر دارد به شخصیت‌های استثنائی و یا قابلیت‌های خاص و استعدادهای فوق‌العاده ما نگاه نمی‌کند بلکه او به قلب می‌نگرد و نه به استعداد و یا کار و پیشه ما. مادر جوگاردنر از او انتظار دارد که فقط و فقط در کلیسا پیانو بنوازد در حالیکه «دِز» که شغل او آرایشگری می‌باشد بر این باور است که «با اینکه کاشف نحوه انتقال خون نبوده‌ام ولی در همین کار و جایگاهی که دارم جان آدم‌ها را نجات می‌دهم». نیاز داریم به این باور برسیم که امروز در هر جا، مکان و شرایطی که حضور داریم خدا می‌تواند در هدفی که برای ما در نظر دارد از ما استفاده کند.
این فیلم پر محتوا دارای سکانس‌های بسیار قابل تاملی می‌باشد که می‌توان بر روی تک به تک آنها ساعت‌ها به مشارکت و گفتگو پرداخت و ما نیز شما را دعوت می‌کنیم که در مشارکت با دوستان و خانواده خود به تماشای این فیلم زیبا نشسته و بازخورد مشارکت خود و نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.
راه‌های برقراری ارتباط با ما در انتهای مجله درج گردیده است؛ از این طریق‌ها می‌توانید با ما در تماس باشید.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

قسم
ذهنی نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست