فورد در برابر فراری

شناسنامه فیلم:

«فورد دربرابر فراری» ساخته جیمز منگلد است که از نویسندگان و تهیه کنندگان و کارگردانان موفق سینمای هالیوود بشمار می‌رود. جیمز که در مقام کارگردانی فیلم‌هایی همچون پلیس آباد (1997)، لوگان (2017)، پیاده‌روی خط (2005) و… را در کارنامه هنری خود داشته اینبار نیز با ساخت این فیلم اثری پر مخاطب و قابل تامل را بجا گذارده است.

مت دمون و کریستین بل با نقش آفرینی در این فیلم نقطه موثری را در موثر بودن این فیلم به عهده گرفته‌اند.

خلاصه فیلم:

راننده قدیمی و طراح اتومبیل موفقی بنام کارول (مت دمون) انتخاب می‌شود تا اتومبیل فوردی را طراحی و ارتقا دهد بلکه بتواند در مسابقه بیست و چهار ساعته بزرگ در مقابل اتومبیل فراری بایستد و مقام اول مسابقه را از آن فورد کند.

کارول برای یافتن نقص‌ها و طراحی بی‌نقص خود به راننده صاحب نظری نیاز دارد که او را در این راه هدایت کند. بنابراین به سراغ کن میلز راننده پر حاشیه اما عاشق رانندگی و نخبه مسابقات می‌رود.

این تیم جدید با تلاش شبانه‌روزی و عشقی که با تمام قلب به یافتن نقص‌ها و ضعف‌های اتومبیل قدم برمی‌دارد موفق می‌شوند اتومبیلی را بسازند که با رانندگی میلز به مقام اول دست پیدا کند اما در این میان حاشیه‌های شرکت فورد برای خط پایان و این راننده نقشه دیگری را دارد…

بررسی فیلم:

فورد در برابر فراری فیلمی تاثیرگذار و جذاب برای مخاطب خود است که در حین تماشای آن دنبال کردن صحنه به صحنه بقدری قطار وار و جذاب است که جای تنفس به تماشاچی خود کمتر خواهد داد.

کارول که در پی صانحه‌ای نمی‌تواند به رانندگی ادامه دهد به طراح اتومبیل تبدیل شده که تمامی عشق و جذابیت‌های در راه بودن و رانندگی را در پس این شغل جدید دفن کرده است و حال با جاه طلبی و انتقام جویی رئیس فورد وارد فرصتی برای ارضاء عشق قدیمی خود می‌شود.

میلز که با بی‌نظمی و اخلاق پرخاشگرانه از عشق رانندگی بدور افتاده حال با فرصت جدید وارد ارضاء قلب و روح رانندگی خود می‌شود.

در طی این فیلم می‌بینیم که میلز و کارول به این نتیجه می‌رسند که با نگه داشتن دور موتور اتومبیل بر روی هفت می‌توانند به هدف خود نزدیک شوند. دور موتور هفت جایی است که وزن اتومبیل و قدرت موتور در راستایی قرار می‌گیرند که بر روی فشار هوا سوار می‌شوند و در نتیجه فشار کمتری به موتور و بدنه اتومبیل و ترمزها خواهد آمد و همینطور تمرکز آنها از اطراف و کنار جاده برداشته می‌شود چرا که آنها را بدرستی نمی‌توانند ببینند و متمرکز بر رانندگی و جاده خواهند شد.

عدد هفت نشانه کاملیت و کامل خداوند است و نمادی که در این فیلم عنوان می‌شود در تمامی فیلم تا به انتها مستمر است.

میلز و کارول با وجود خیانت‌ها و ناملایمتی‌های زندگی از طرف نزدیکان و حتی سازندگان و رهبران فورد تصمیم می‌گیرند که با عشق به کار اصلی ادامه دهند تا به انتها که حتی با اینکه از میلز خواسته می‌شود که حق اول شدن و بُرد خود را فدای جاه طلبی و هدف کارخانه فورد نماید او در انجام آن از حق خود گذشته و اجازه می‌دهد که دیگری بجای او مقام اول شدن را بگیرد.

گویی نگاه نکردن به ناملایمتی‌ها و رنج‌های این دنیا و حتی خیانت‌ها در این دور موتور وارد زندگی میلز نیز شده است. افکار و عملکردهای مغز او نیز گویی در این دور موتور تنظیم شده است و از میلز پرخاشگر راننده‌ای ملایم و قوی و فروتن ساخته است.

قرار داشتن او در این پروسه ساخت و تبدیل اتومبیل خود او را نیز تبدیل کرده است و از فکر او دگرگونی را می‌بینیم که میلز قدیم را تماشاچی بیاد نخواهد آورد.

فشارهای مالی و اقتصادی و فشارهای روحی و برگرفته شده از سو استفاده‌های این دنیا و جاه‌طلبی آن دیگر بر میلز اثری ندارد، بلکه با فروتنی تسلیم آنچه در قلب دارد می‌شود و عکس‌العمل او در مقابل این ناملایمتی‌ها دگرگون و تبدیل شده است.

در زمان تماشای این فیلم به سخن‌ها و گفتگوی بین کارول و میلز بیشتر توجه کنید و تاملی بر تبدیل این افکار می‌تواند کلیدی برای شناخت بهتر عملکردمان باشد.

آمین که با همراه شدن با فکرها و زمان‌های خدا هر روز میوه صبر او در ما بیشتر و بیشتر یافت شود و در طی کردن این جاده هر روزه بیشتر در او هدایت شویم.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

قسم
هنر در شهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست