بهترین ساعات

شناسنامه فیلم:

فیلم «بهترین ساعات» (Finest Hours) محصول 2016 آمریکا و از ساخته‌های زیبای «کریگ‌گپلسپی» می‌باشد. کریگ قبلا درکارنامه هنری خود فیلم‌‌هایی چون «شب وحشت» (Fright nigh) محصول 2016 «لارس و دختر حقیقی» (lars and the Real Girl) محصول 2007 و «بازوی یک میلیون دلاری» (MillionDollar Arm) محصول 2014 را داراست. در این فیلم نیز در کنار «پل تماسی» و «اسکات ‌سیلور» در نقش نویسندگان فیلمنامه و بازی «کریس‌پاین» توانسته است تیم متعادل و یکدستی را برای این ژانر بکار برد.

خلاصه فیلم :

 بهترین ساعات بر اساس یک داستان واقعی که در هجدهم فوریه سال 1952 زمانی که یک طوفانی سهمگین آب‌های منطقه نیوانگلند آمریکا را در نوردید، ساخته شده است.

دو نفتکش به‌طور هم ‌زمان در اقیانوس دچار حادثه می‌شوند.گارد ساحلی نیروهای خود را برای کمک به کشتی‌ها اعزام می‌کند ولی در این فاصله نفتکش دوم تماس خود را از دست داده و امیدی برای نجات آن نیست. در این حین 4 نفر از گارد ساحلی داوطلب می‌شوند تا برای نجات سرنشینان کشتی دوم با قایق کوچکی از موج شکن‌های ساحل عبور کرده و جان ملوانان حاضر در نفتکش را نجات دهند.

از نظر تمامی مردم و همکاران در گارد ساحلی این یک خودکشی محسوب می‌شود و با توجه به سردی هوا و طوفان اقیانوس که امواج عظیمی آن را در برگرفته است رسیدن به مقصد و نجات ملوانان غیر ممکن جلوه می‌نماید.

مهندس «ری» جانشین کاپیتان نفتکش به کمک ملوانان موفق می‌شود کشتی دونیم شده را بر روی توده یخی در وسط اقیانوس قرار دهد. ولی تنها برای دقایقی در آنجا دوام خواهند آورد.

فرمانده «برنی» در قایق نجات که تنها ظرفیت 12سرنشین را دارد با عبور از امواج سهمگین، موفق می‌شود نفتکش را بیابد و حال با 32 نفراز ملوانان ترسان روبرو می‌شود و تصمیم می‌گیرد همه آنها را سوار بر قایق کند و راه ساحل را بیابد.

درست در زمانی که ناامیدی بر همه ملوانان غلبه کرده و راه را نمی‌یابند، به وسیله چراغ‌ اتومبیل‌هایی که در ساحل توسط نامزد برنی و مردم شهر روشن شده است درمی‌یابند که ناخودآگاه از موج شکن‌ها عبور‌کرده‌اند و به طرف ساحل هدایت می‌شوند.

بررســـی فیـــلم:

فیلم بهترین ساعات، به زیبایی تصویر سه موقعیت را به نمایش می‌گذارد. سه رهبر، سه مشوق و سه امید دهنده.

نفر اول فرمانده ری: او مسئول موتور‌خانه نفتکش است و حال که نفتکش دو نیمه شده است با دادن سوسو و روزنه امیدی به ملوانانی که خود را در حال غرق شدن می‌بینند و دقایق باقیمانده عمرشان را می‌شمارند، سپری می‌کند. او آنها را از عکس العمل‌های ناشی از ترس برحذر می‌دارد و زمانی که ملوانان درصدد سوار شدن بر قایق‌های کوچک هستند با بریدن طناب‌ها به آنها نشان می‌دهد امواج قایق‌ها را در آنی به خرده‌های چوب تبدیل می‌کند و آنها را تشویق می‌کند تا با امید، نیمه نفتکش را بر روی صخره یخی قرار دهند تا زمانی بیشتر برای نجات خود یابند.

نفر دوم فرمانده برنی: او هر سه تن از ملوانان همراه خود را تشویق می‌کند تا از امواج‌ نترسند و با ایستادگی و پایداری آنها را در نوردند تا باعث نجات جان‌ها شوند. او که نامزد خود را در ساحل رها کرده تا شاید بتواند جان ملوانان را در نفتکش نجات دهد در قایق کوچک خود با مقاومت می‌ایستد تا به مقصد برسد.

نفر سوم نامزد برنی در ساحل است: او مردم ناامید به بازگشت ملوانان را تشویق می‌کند تا نور امید خود را در ساحل نجات بتابانند و امید داشته باشندکه ملوانان و کسانی که در حال غرق شدن هستند، ساحل را بیابند.

فیلم بهترین ساعات اهمیت تشویق را همانگونه که پولس رسول در رسالت خود تاکید دارد متذکر می‌شود. تمامی این سه رهبر، امید دهنده و مشوق هستند آن هم در مأیوس‌ترین ساعات زندگی، پایداری و ایستادگی را یادآور می‌شوند و در این راه هر یک تحقیر شده و با مشکلات دست به گریبانند ولی در انتها پیروزی ازآن آنهایی است که با ایستادگی و امید پیش رفتند.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

وارونگی
در طوفان های زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست