شناسنامه فیلم

فیلم The Truman Show از ساخته‌های «پیتر ویر» می‌باشد که در پرونده کاری خود ساخته‌های زیبایی را یدک می‌کشد.

فیلم‌هایی همچون (ارباب و فرمانده،Master and commander)محصول 2003 با بازی زیبای «راسل‌کرو»، (The Way back،راه بازگشت) محصول 2010 با بازی «اد هریس»، «نمایش ترومن‌» محصول 1998 با بازی شگفت‌انگیز «اد هریس» و «جیم‌کری».

همچنین «اندرو نیکول» نویسنده نمایش ترومن‌ است که در کارنامه هنری خود فیلم‌های (ارباب جنگ، Lord of war) محصول 2005 با بازی «نیکلاس کیج»، (ترمینال، The terminal) محصول 2004 با بازی «تام هنکس»، (سایمون) Simon محصول 2002 با بازی «نیک ربینسون» و… را دارا می‌باشد.

خلاصه فیلم

«ترومن»‌ نمایش تلویزیونی 24 ساعته و کنترل شده‌ای از زندگی ترومن(جیم‌کری) هست که بدون اطلاع از اینکه تمام زندگی او از بدو تولد در دنیای بسته استودیویی شکل گرفته و در تکرارهای بازی با سایر بازیگران به سن جوانی رسیده و ازدواج کرده است. کارگردان این برنامه از مرگ پدر ترومن در دریا تصویری غیر واقعی ساخته و بدین وسیله ترسی از دریا و خروج از جزیره را برای ترومن ایجاد کرده است. همسر او و تمام بازیگران از این نمایش تلویزیونی با خبر بودند اما به ترومن اطلاعی نمی‌دادند. تنها «سیلیویا» (ناتاشا مک‌الهون) که قبلا در این داستان به عنوان عشق اول ترومن بود جرأت کرده و در فرصت کوتاهی که می‌یابد به او می‌گوید که این زندگی واقعی نیست و همه چیز تکرار و بازی هست و زندگی در خارج از این جزیره در جریان است. حال ترومن با نگاه دقیق‌تر پی می‌برد که تمام زندگی اطرافش در حال تکرار است و فقط بازیگران آن تغییر می‌کنند بنابراین تصمیم می‌گیرد از جزیره خارج شود ولی کارگردان تمام راه‌ها را بسته است و ترومن به ناچار با ترس خود مواجه می‌شود و دل به دریا زده سوار بر قایقی به دنبال فرار از تکرارها می‌رود. کارگردان در این دریای استودیویی طوفان‌ها و امواج را به طرف او می‌فرستد ولی با ایستادگی ترومن، به دری می‌رسد که او را به خارج از این زندگی غیر واقعی هدایت می‌کند.

بررسی فیلم

ترومن به زیبایی تصویری از روزمرگی‌ها و تکرارها را در زندگی هر انسان به نمایش گذاشته است. شاید زندگی هر کدام از ما دچار تکرارها باشد و مانند ترومن فقط انسان‌های اطرافمان عوض می‌شوند ولی نقش‌ها وتکرارها در جای خود باقیست.

زندگی ترومن به ظاهر در آرامش هست و همه چیز به خوبی پیش می‌رود اما در چرخه‌ای بی‌هدف گرفتار شده و دقیقا زمانی که به این موضوع می‌اندیشد و نگاهی عمیق‌تر به زندگی خود می‌اندازد سیلیویا مانند مبشری پیام زندگی حقیقی و خارج شدن از تکرارها را برای او در فرصت کمی به ارمغان می‌آورد.

ترومن تصمیم می‌گیرد از جزیره تکرارها و نقش‌ها بیرون برود غافل از اینکه تمام راه‌های او را بسته اند.

تنها راه فرار و رهایی، راهی است که او را سال‌ها از آن ترسانده‌اند و جرات قرار گرفتن در آن را ندارد. مانند مذهب که ما را از نزدیکی به خدا و شناخت مسیح و کلام او باز می‌دارد. ولی ترومن با آن مواجه می‌شود و سوار بر قایقی در وسط محیطی قرار می‌گیرد که سال‌ها ترس نزدیک شدن به آن را در سر پرورانده بود.

همه ما در گذر سال‌های زندگیمان از مسائل زیادی ترس داریم مثل نگرانی برای آینده‌مان و… خداوند می‌خواهد تا با ترس‌های خود روبرو شویم و در وسط آن قرار بگیریم و بدانیم خداوند با ما هست. اگر سوار بر قایق نجات هستیم و اگر طنابی که طناب نجات مسیح است را گرفته‌ایم باید بایستیم و برای رهایی در قایق نجات خود بمانیم.

نمایش ترومن به زیبایی تصاویر بسته‌ای از گرفتن طناب و ماندن در قایق توسط ترومن  را در اوج طوفان‌ها در دوربین خود گنجانده است.

حال زندگی آرام و تکراری ترومن در وسط طوفان قرار گرفته و کارگردان هم تمام تلاش خود را برای ایجاد ترس می‌کند.

در زندگی بعد از ایمان به مسیح شاید امواج خروشان به سمت ما می‌‌آیند و در هدف شریر قرار می‌گیریم. ولی با قوت خداوند، در قایق او بمانیم.

در پایان ترومن دقیقا زمانی که احساس می‌کند راه درازی برای رهایی در پیش دارد و آسمانی زیبا در جلوی روی او قرار دارد ناگهان به دیوار استودیو که مانند آسمان نقاشی شده برخورد می‌کند و به وسیله دری که در آنجا قرار دارد به بیرون می‌رود.

زندگی نمایشی ترومن تمام می‌شود و در تمام دنیا تلویزیون‌ها این برنامه را تمام شده می‌خوانند ولی حال زندگی تازه‌ای برای ترومن شروع شده است. تولد تازه‌ای برای او به وجود آمده و حال مانند نوزادی باید دنیای جدید خود را بیابد و با آن روبرو شود.

فیلم سینمایی نمایش ترومن مملو از تصاویر پرمعنا از تکرار زندگی و چرخه‌ای که ما را در خود گرفتار کرده است می‌باشد.

در پایان تماشای عمیق فیلم را به شما خوانندگان عزیز پیشنهاد می‌کنم.

جلال بر خدای رهایی بخش و نجاتدهنده ما.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

کانون شادی
فروشنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست