دستگیری دو مسیحی در هند

 به خاطر توزیع کتاب مقدس

پلیس ایالت هیماچال در شمال هند یک کشیش پنطیکاستی و دو مسیحی دیگر را که در حال توزیع انجیل در روستاها بودند دستگیر کرده است. به گزارش آسیا نیوز، کشیش مورد نظر و دو مسیحی دیگر، هفته گذشته پس از توزیع اناجیل در روستایی در نزدیکی شهر رامپور دستگیر شدند. یکی از آنان می‌گوید:

«من فقط کتاب مقدس را به کسانی که آزادانه آن را میپذیرفتند ارائه دادم؛ به آنانی که بشارت را میپذیرفتند.

اگرکسی نمیپذیرفت من اصراری نمیکردم. ما کسی را تغییر ندادیم، من حتی مایل هستم تا کلام خدا را به پلیس هم هدیه بدهم.»

وی افزود: «آنچه را که ما انجام می‌دهیم این است، به مردم بشارت می‌دهیم و به آنان در مورد عیسی می‌گوییم، بدون اینکه کسی را مجبور به پذیرفتن حقیقت و تغییر دین کنیم. اتهاماتی که علیه ما وارد شده است حقیقت ندارد چون ما هرگز پولی برای هدیه دادن انجیل دریافت نکردیم و پیشنهادی برای تبدیل دین مردم به مسیحیت ارائه نکردیم.»

روستایی که آنان در آنجا به بشارت پرداخته‌اند دارای قوانین ضد-تبدیل (تبدیل مذهب به دینی دیگر) است.

این قوانین چندین دهه است که در برخی شهرها و ایالات وضع شده است. این قوانین به گروه‌های ناسیونالیسم هندو اجازه می‌دهد تا اتهامات نادرستی را علیه مسیحیان مطرح کرده و به بهانه «وارد ساختن فشار و یا وسوسه به جهت تغییر دین» به آنان حمله کنند؛ اینکه مسیحیان دیگران را با پول و مزایای مالی به مسیحیت دعوت کرده و باعث تغییر دین آنان می‌شوند. آنان معتقدند که مسیحیان نمی‌توانند از واژه بهشت و یا جهنم استفاده کنند و این امر به عنوان «وادار کردن» کسی به تغییر دین در نظر گرفته می‌شود. اگر بعد و یا در حین بشارت به ملاقات شونده وعده «غذا» و یا «میان وعده» داده شود به منزله تحریک یا متقاعد کردن شخص برای انجام پیشنهاد است.

در سال ۲۰۱۹ شهر مذکور قانون ضد تغییر دین را اصلاح کرد تا شرایط آن را سخت‌تر کند. کسانی که بر خلاف قانون عمل می‌کنند، به پنج سال زندان محکوم می‌شوند. حدود ۲.۵ درصد از جمعیت هند را مسیحیان تشکیل می‌دهند، در حالیکه هندوها ۷9.۵ درصد جمعیت این کشور را شامل می‌شوند.

بر اساس فهرست سازمان دیده‌بان بشر، هند از نظر آزار و شکنجه مسیحیان دهمین کشور در جهان است. کمیسیون بین‌المللی آزادی‌های مذهبی ایالات متحده از وزارت خارجه ایالت متحده خواسته است که هند را به عنوان «کشوری که نگران کننده است» برای دست داشتن یا تحمل نقض شدید آزادی مذهبی بر چسب‌گذاری کند.

سازمان دیده‌بان بشر هشدار می‌دهد که از زمان به قدرت رسیدن حزب ملی گرای هندو، آزار و اذیت علیه مسیحیان و دیگر اقلیت‌های مذهبی افزایش یافته است.

این گروه گزارش می‌دهد که رادیکال‌های هندو غالباً مسیحیان را بدون هیچ پیامدی مورد حمله قرار می‌دهند. امروزه دستگیری ایمانداران مسیحی ابزار نیروهای امنیتی و مسئول می‌باشد برای ایجاد رعب و وحشت در میان دیگر ایمانداران، لذا حمایت از جفادیدگان و زندانیان در بند این روزها از بزرگترین وظایف ایمانداران در سرتاسر جهان است.

حمایت ما از این جفا‌دیدگان این پیغام را به قلب آنها می‌رساند که «شما فراموش نشدهاید».

من به آن دعا نیاز داشتم

«جاستین سایمون» فوتبالیست بنام اخیراً در مورد یک لحظه دل انگیز صحبت کرده است؛ لحظه‌ای که هم تیمی‌اش منتظر او ماند تا با او دعا کند، در حالیکه او فرصت دعای بعد از بازی را از دست داده بود.

جاستین که مسیحی است، در پستی در فضای مجازی در مورد برد اخیر تیمش اظهاراتی را بیان کرد. جاستین می‌گوید: «پس از هر بازی گروهی از بازیکنان هر دو تیم دور هم جمع میشوند تا در خط میانی دعا کنند. او همچنین میگوید که این موضوع از علایق من است. شکرگزاری و تشکر از خدا برای برد یا باخت.»

جاستین می‌گوید که در بازی اخیر بعد از اتمام مسابقه مشغول مصاحبه با شبکه‌های خبری شده و فرصت مشارکت در دعای تیمی را از دست داده بود.

او در ادامه گفت: «به محض اینکه مصاحبه تمام شد من فوراً پشت سرم را نگاه کردم و از اینکه نتوانسته بودم در دعا شرکت کنم خیلی پریشان و ناراحت بودم. ولی وقتی سرم را چرخاندم با کمال شگفتی دیدم «تدی» در آنجا منتظر من بود و به من گفت: «هی جاستین، حواسم بهت بود می‌دانستم که نمی‌خواهی این فرصت را از دست بدهی.» و سپس شروع به دعا کرد.

گاهی دلیلی وجود دارد که خدا کسانی را به زندگی شما وارد می‌کند و این بستگی دارد که در کدام فصل از زندگی خود قرار دارید. تدی نمی‌دانست و من هرگز به او نگفته بودم که چقدر به این دعا احتیاج داشتم.

سایمون در مصاحبه‌ای به توضیح بیشتر این لحظه پرداخت و خدا را شکر کرد که در آن موقعیت از تدی به جهت دعا برای او استفاده کرده است.

من این موضوع را به اشتراک گذاشتم که به آن دعا احتیاج داشتم و راهی وجود نداشت که تدی از آن مطلع باشد. جاستین به رسانه‌ها گفت که این موضوع عمیقاً تاثیرگذار است و من می‌خواستم آن را برای تشویق دیگران به اشتراک بگذارم. زیرا در بسیاری از مواقع در زندگی، شما گرفتار موقعیت و شرایط خود می‌شوید ولی خدا همیشه با شماست و برای شما؛ در آن لحظه که من درگیر موقعیتی بودم خدا از تدی برای من استفاده کرد. من حقیقتاً برای آن لحظه سپاسگزارم.

«مهتاب نوروش» که از ایمانداران روشن دل و همسر وفادارِ کشیش «حسین سودمند» بودند جهان فانی را ترک کرد.

وقتی همسر او کشیش سودمند را به قتل رساندند، وی گفت: «عصای سفیدم را شکستند.»

اما او با ایستادگی خود درس محبت و قوت را به همه آموخت تا امروز شاهد ایمانداران مسیحی در ایران و رشد آنها باشیم.

شکر برای شهدای مسیحیت و شکر برای خانواده‌هایشان که در خداوند ایستادند.

و این نهال در ایران هر روز بیشتر از پیش در برابر طوفان‌ها می‌ایستد و رشد می‌کند.

در اتحاد برای قوت ایستادگی همه خادمین خداوند در دعا و شکرگزاری باشیم.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

صبور خوبی باشیم
مجله فرهنگ و هنر شماره 70

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست