رهبری و خدمت

رسم شاگردیمجله فرهنگ وهنر 78

شاید وقتی صحبت از رهبری و خدمت به میان می‌آید اولین تصویری که در ذهنمان نقش می‌بندد، رهبران کلیسا و خادمین درون کلیساست و یا حتی رهبران دولت‌ها و اشخاص دیگر… اما اولین رهبر، خادم و شاگرد خود ما هستیم، رهبر زندگی خودمان. رهبری که تصمیم می‌گیرد، انتخاب‌ها دارد و به عنوان ایمانداران به مسیح، ما نیز خادمین و شاگردان او هستیم که به ماموریت او فراخوانده شده‌ایم. ماموریتی که خبر خوش و مژده رهایی از اسارت گناه را به دنیا اعلام کنیم و به عنوان فرزندان به شباهت او رهسپار باشیم.

پس رهبران، خود ما هستیم و خادمین نیز… اما در این دنیای پر از سختی‌ها و مشکلات چطور میتوانیم رهبران در زندگی خود باشیم؟ رهبرانی که فرامین مسیح را به عمل می‌گذارند و نور او هستند در تاریکی این دوران.

عیسی خود در بین شاگردان بود. در دوران امپراتوری روم و پر از سختی‌ها و جفاها … و به شاگردان می‌گوید:

«مضطرب مباشید!!! بزودی به جایی که می‌روم خواهید آمد اما تا آن زمان یک مسئولیت دارید.»

در انجیل «یوحنا باب ۱۴ آیات ۱۵ تا ۱۷»، او از شاگردان می‌خواهد تا احکامش را به جا آورند و عیسی نیز مدافعی را به آنها خواهد داد. «روح القدس»، مدافع، تسلی دهنده و به یادآورنده کلام او. عیسی عنوان می‌کند که از پدر خواستم تا روح راستی را به شما بدهد تا همواره و همیشه با شما و در شما باشد.

 در «آیه ۲۶» همین باب اشاره دارد که «آن روح راستی به شما میآموزد و در مشارکت با او آنچه که الان نمیدانید را فرا خواهید گرفت. به یاد شما خواهد آورد آنچه گفتم وآنچه بنیاد پیام من بود و درک آن را نیز خواهید یافت و منور خواهید بود.»

برای هر کدام از این شاگردان سال‌ها طول کشید تا تجربه با روح راستی زندگی کردن را بیاموزند و رهبری زندگیشان چنان ارزشی در آنها ایجاد کند که با اشتیاق، آنچه را دیدند و شنیدند مکتوب سازند. شاید این سفر برای «متی» حدود بیست سال ادامه داشت تا حال انجیل خود را با هدایت و رهبری روح راستی مکتوب سازد. تجربه با روح راستی زیستن، ارزش پیام و کلام را در ما افزایش می‌دهد. ارزش برادر، خواهر، کلیسا، مشارکت و پرستش را برایمان دگرگون می‌کند، چرا که زیستن با روح راستی و تجربه راه رفتن با او، ذهن‌های ما را دگرگون می‌سازد تا برای این جامه نو درکی متقابل یابیم.

«یوحنا» مکتوبات خود را حدود شصت سال بعد با هدایت روح راستی ثبت می‌کند و به نگارش در می‌آورد. این سفر روحانی نه به سال‌ها و روزهای تقویمی بلکه به قدم‌ها و روزهایی که با هدایت این روح زیسته‌ایم اشاره دارد. یوحنا انجیل خود را با این جمله شروع می‌کند: «در آغاز کلام بود، کلام با خدا بود و کلام خود خدا بود….» رسیدن به این درک الهی جز به زیستن با او و شناخت در مسیر سفر و همراهی او میسر نخواهد گشت.

یوحنا همچنین می‌نویسد که بسیار چیزهای دیگر دارم که به شما بگویم اما به اندازه‌ای نوشته شد که ایمان بیاورید. بسیاری آیات و نشانه‌های دیگر هست اما به اندازه‌ای نوشته شد که ایمان بیاورید و خود بچشید، نشانه‌ها و آیات او را، محبت او را و نیکویی او را… .

یوحنا ما را دعوت می‌کند تا خود، رهبر زندگی خودمان باشیم و در هدایت آنچه به واسطه ایمان آوردن به مسیح در درون ما قرار دارد یعنی روح راستی، بچشیم و تجربه کنیم.

او ما را به سفری روحانی دعوت می‌کند، سفری در مشارکت و در ماشین خدا و تحت رانندگی خدا. وقتی با او وارد این سفر می‌شویم هر روزه ارزش کلام و موعظه را به یاد می‌آوریم و درک می‌کنیم.

«و در تعلیم رسولان و مشارکت ایشان و شکستن نان و دعاها جدیت مینمودند.» اعمال رسولان باب ۲ آیه ۴۲ در این آیات، زندگی و زیستن آنها را می‌بینیم که در تعلیم و مشارکت سپری می‌شود. آنها نه تنها در کنیسه بلکه در هر کجا که پا می‌گذارند این زیستن با روح راستی را فراموش نکرده‌اند.

«اما تو در آنچه آموختی و ایمان آوردی، استوار باش، چونکه میدانی از چه کسان تعلیم یافتی، و اینکه از کودکی کتب مقدس را دانستهای که میتواند تو را حکمت آموزد، برای نجات به وسیله ایمان که بر مسیح عیسی است. تمامی کتب از الهام خداست و به جهت تعلیم و تنبیه و اصلاح و تربیت در عدالت مفید است تا مرد خدا کامل و برای هر کار نیکو آراسته بشود.»

دوم تیموتائوس باب ۳ آیات ۱۴ تا ۱۷

برای تجهیز شدن در این سفر به ایمان، به روح راستی و کلام زنده نیازمندیم. برای درک، فهم و تنویر افکار در این سفر و پروسه وارد شدن اولویت است.

«و ملاحظه یکدیگر را بنماییم تا به محبت و کارهای نیک تشویق نماییم و از با هم آمدن در جماعت غافل نشویم چنانکه بعضی را عادت است، بلکه یکدیگر را نصیحت کنیم و زیادتر به اندازهای که میبینید که آن روز نزدیک میشود.»

عبرانیان باب 10 آیه ۲۴ و ۲۵

این تشویق حقیقی است که همگی را به زیستن با روح راستی و کلام برانگیزانیم. کلام را منتقل می‌کنیم و چون کلام خدا و روح راستی در ما عمل می‌کند، مشوقان به آن نیز خواهیم بود چنانچه کلام، ما را به عنوان سفیران معرفی می‌کند.

امروز با این یادآوری بیایید خود را محکی بزنیم و باز در مسیر این سفر قرار گیریم و اجازه دهیم در این پروسه به پیش رویم. در این سفر معجزات را به یاد خواهید آورد و هر روزه با آیات و نشانه‌های بی‌نظیر و هدایتگر او مواجه خواهیم شد. نشانه‌ها و معجزاتی که برای هدفی در زندگی تو نمایان خواهد شد تا چنان که یوحنا مکتوب کرد و ما را به ماندن در این سفر تشویق کرد، ما نیز دیگران را در این خصوص مشوق باشیم.

امروز برای دلیلی اینجا هستیم، در این دوران هستیم و در این مکان هستیم. همین امروز، روز شروعی دوباره است. بیایید با کلام او به پیش رویم و اجازه دهیم روح راستی در هر شرایطی از کلام به ما مشورت دهد، هدایت کند و رهبری زندگی خود را نه با احساسات و افکار خود بلکه با افکاری که در کلام و روح او دگرگون گشته است به پیش برانیم.

مشارکت با روح القدس و کلام خداوند با شما باد.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

دکوراسیون
دلنوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست