شناسنامه فیلم

«علفزار» اولين ساخته بلند سينمايي «کاظم دانشي» است که پس از ساخت چند فيلم کوتاه در کارنامه هنري خود موفق شد با ارائه فيلم علفزار جوايزي را در جشنواره کسب کند. نقش آفريني بازيگراني همچون: «پژمان جمشيدي – ستاره پسياني- ترلان پروانه و …» در روند فيلم و موقعيت‌سازي کمک بسزايي را ايفا کرده است.

خلاصه فیلم

بازپرس (پژمان جمشيدي) که در صدد گرفتن انتقالي است با ورود يک پرونده به دفترش شرايطش دستخوش تغييراتي مي‌شود که باعث به خطر افتادن انتقالي او نيز مي‌شود.

پرونده پيچيده‌اي که در نهايت با ورود يکي از اعضاي خانواده شاکي، لايه‌هاي زيادي را آشکار کرد. اما اين تنها ماجراي يک روز بازپرس نبود…

بــررســــی فيــــلم:

علفزار حقيقتي پنهان شده در پس ظاهري شايد دروغين است. حقيقتي که در پوششي از مذهب، جاه‌طلبي، حفظ آبرو بايد پنهان شود.

شهرداري که براي حفظ مقام خود، چشم خود را بر روي فاجعه‌اي مخرب بر روح و روان خانواده مي‌بندد و خواهان مخفي کردن حقيقت است.

همسر شهردار که او نيز براي حفظ آبرو بر اين حقيقت چشم بسته است و به دور از درک مصيبت ويران کننده و تأثير مخرب آن، خانواده را به سکوت و پنهان کردن حقيقت امر تشويق و حتي تهديد مي‌کند.

دختر شهردار هم که يکي از قربانيان اين فاجعه است براي حفظ سمت پدر خود و رضايت مادر بايد بر اين فاجعه پوششي بنهد و شوهر او که در پي مقام و امتياز به ازدواج تن داده است و اينبار بايد براي نگه داشتن امتيازات خود، حتي در مقابل تجاوز به همسرش سکوت کند و او را تشويق به پنهان کاري نمايد.

حتي مادر متهمين بايد التماس کند تا با دادن رشوه اين حقيقت مخفي بماند تا شايد در اين ناعدالتي، سختي‌هايي که براي بزرگ کردن فرزندانش کشيده است به باد نرود.

دادستان که براي سرپوش گذاشتن به اين فاجعه حتي بازپرس را تحت فشار و تهديد قرار مي‌دهد که حقيقت را ناديده بگيرد و مي‌بينيم که حتي در پرونده‌هاي ديگر نيز چنين است. پوششي در پس دلايل زيبا و شايد قانع کننده براي اطرافيان. تمامي شخصيت‌ها بدون درنظر گرفتن صدمه‌هاي روحي و رواني قربانيان، حکم به سکوت امر مي‌کنند.

چقدر افراد جامعه دستخوش آسيب‌هاي جدي و معضلات اجتماعي شده‌اند.

چه قربانياني که در پس اين علفزارها، روح زندگي و تازگي را کشته‌اند و تعفن مرداب به خود گرفته‌اند.

امروز اجازه دهيم تا نور مسيح بر زندگي‌مان بتابد. او ما را دعوت مي‌کند تا در زير نور او قرار گيريم و همچون جراحي قابل، زخم‌ها و دردهاي ما را شفا دهد و آرامي به زندگيمان ببخشد.

او ما را دعوت ميکند تا بارهاي سنگين خود را به حضور او ببريم و او ما را آرامي بخشد.

امروز تصميم بگيريم که به اين دعوت پاسخي روشن دهيم. پاسخي شفاف و آشکارا و نه در پوششي در شکل به هم پيچيده علفزارها. آمين

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

12 مرد خشمگين
عشقی که چشیدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست