شناسنامه فیلم
«فسیل» فیلمی سینمایی با ژانر کمدی یکی از ساخته‌های «کریم امینی» است که با استقبال خوب خود در گیشه و فروش نشان داد که مخاطب سینما چقدر به دنبال شادی و ژانر کمدی است. امینی که قبلا به عنوان بازیگر شناخته شده بود اینک پس از فیلم‌های «دشمن زن» و« گربه سیاه »در نقش کارگردان بار دیگر فسیل را جلوی دوربین خود برده است.
فسیل از هنرنمایی بازیگرانی همچون: بهرام افشاری، هادی کاظمی، ایمان صفا و الناز حبیبی بهره برده است که توانسته‌اند با تجربه‌های خود در ژانر کمدی به فسیل نیز کمک شایانی کنند و «فسیل» بتواند در خنداندن تماشاچی خود موفق عمل کند.

خلاصه فیلم
گروه موسیقی سگهای سیاه (بلک داگز) متشکل از اسماعیل و سعید و صفا است که برای رسیدن به موفقیت و مشهور شدن به شبکه تلوزیونی ایران و برنامه رنگارنگ پا می‌گذارند. اما به زودی رویای آنها شکل دیگری می‌گیرد و اشعار آنها را ضد شاه می‌خوانند. اسماعیل در پی حل کردن این سوتفاهم تن به مسیری دیگر می‌دهد تا او را به قصر شاه برساند و درخواست یک زندگی موفق و رسیدن به عشق زندگی‌اش را از شاه طلب کند. اما تصادف اتومبیل او را برای ده سال به کما می‌فرستد و حال پس از انقلاب و اتفاقهای این ده سال؛ اسماعیل باید بیاموزد تا در این دوره جدید چطور خود را وفق دهد…..

بررســــی فیـلـم

«فسیل» یادآور آیه‌ایست در رساله رومیان باب دوازده که می‌گوید «دیگر همشکل این عصر مشوید».
همشکلی برای رسیدن به موفقیت و هدف‌ها و نه از روی باور و ایمان و نه در راستی.
شاید همان سکانس اول فیلم و برنامه تلویزیونی با نام «رنگارنگ» نشان دهنده همین مهم است. اسماعیل، خود را برای رسیدن به موفقیت‌ها، همشکل هر آنچه مردم و دیگران می‌خواهند می‌کند. هر روز به رنگی متفاوت، یا همان «رنگارنگ».
او مجبور است تا راستی را به کناری بگذارد و مدام برای رهایی از ترس‌ها و رسیدن به هدف‌هایش رنگی به خود بگیرد. اما در «فسیل» دیگران نیز در همین نمایش رنگارنگ گرفتارند. پدر فرنگیس که برای رسیدن به ثروت رنگ انقلاب و مذهب به خود گرفته است در حقیقت احتکار کننده‌ایست که از سختی‌ها و فشارهای جامعه به نفع خود بهره می‌جوید.
حتی فتانه که رقصنده صحنه کاباره‌هاست برای رسیدن مبلغ ناچیزی بیشتر از حقوقش درصدد است تا به کاباره‌ای دیگر برود. او حتی پس از این ده سال، رنگ مجاهدین خلق را به خود گرفته است ولی با ورود اسماعیل به قطار درمیابیم که حقیقتی در او وجود ندارد بلکه او نیز یک فسیلِ رنگارنگ است. چراکه آنچه که انجام می‌دهد نه در راستی و حیات بلکه در مردگی و فسیل بودن ریشه دارد.
حتی سعید و پری (خواهر اسماعیل) برای رهایی از ترس‌ها و پنهان نگاه‌داشتن فرزند و ازدواجشان از اسماعیل هر ساعت، رنگی دروغین به خود می‌گیرند و آنها نیز رنگارنگ می‌شوند.
امروز شاید ما نیز در رنگارگی اطرافمان همشکل شده‌ایم و رنگی نه از درون و راستی بلکه رنگی در ظاهر به‌ خود گرفته‌ایم و آرامی‌مان به ترس‌ها مبدل شده است. بیایید امروز با گفتمان در اینباره با خانواده و دوستان برای این مهم دعا کنیم و چنانچه در رومیان فصل۱۲ می‌خوانیم عمل کنیم.
پس ای برادران، در پرتو رحمتهای خدا، از شما استدعا می‌کنم که بدنهای خود را همچون قربانی زنده و مقدّس و پسندیدۀ خدا تقدیم کنید که عبادت معقول شما همین است. و دیگر همشکل این عصر مشوید، بلکه با نو شدن ذهن خود دگرگون شوید. آنگاه قادر به تشخیص ارادۀ خدا خواهید بود؛ ارادۀ نیکو، پسندیده و کامل او. زیرا به واسطۀ فیضی که به من عطا شده است، هر یک از شما را می‌گویم که خود را بیش از آنچه می‌باید، مپندارید، بلکه هر یک به فراخور میزان ایمانی که خدا به شما بخشیده است، واقع‌بینانه دربارۀ خود قضاوت کنید.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

گربه چکمه پوش؛ آخرین آرزو
ضربه های دوست داشتنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست