تاپ‌گان ماوریک

شناسنامه فیلم
فیـلـم «تاپ‌گان ماوریک_Top Gun: Maverick» یک فیلم درام اکشن آمریکایی محصول سال ۲۰۲۲ است که به کارگردانی «جوزف کوشینسکی» ساخته شد و به اکران در آمد. نویسندگانی همچون «ایرن کروگر، اریک وارن سینگر و کریستوفر مک‌کوری» در خلق داستان این فیلم با هم همکاری کردند و بر پایه داستانی از «پیتر کریگ» و «جاستین مارکس» ساخته و پرداخته شد. این فیلم در حقیقت ادامه تاپ‌گان در سال (۱۹۸۶) می‌باشد.
بازیگران این فیلم عبارتند از «تام کروز» در نقش خلبان آزمایشی کاپیتان پیت «ماوریک میچل»، در کنار «مایلز تلر، جنیفر کانلی، جان هم، گلن پاول، لوئیس پولمن، اد هریس، مونیکا باربارو و وال کیلمر.» جوزف‌کوشینسکی فیلم‌هایی همچون فراموشی(Oblivion)، ترون: میراث و اسپایدرهد (Spiderhead) را در کارنامه خود دارد که در بعضی از این فیلم‌ها با تام کروز همکاری کرده است.
شایان ذکر است فیلم تاپ‌گان ماوریک دومین فیلم پر‌فروش در دوران کرونا در سال ۲۰۲۲ شد و پر‌فروش‌ترین فیلم دوران حرفه‌ای تام کروز است.

خلاصه فیلم
پیت «ماوریک» میچل (تام کروز) بعد از خدمت بیش از سی ساله خود که جزو برترین خلبانان نیروی دریایی بود، حال به جایگاه شایسته (تاپ‌گان) برای انجام عملیات خاص ارجاع می‌شود. درحالیکه ماوریک افتخارات زیادی کسب کرده ‌است، سرکشی‌های مکررش، او را از رتبه افسر پرچم‌دار دور نگه داشته‌است و دوست و رقیبش تام «آیس‌من» کازانسکی (وال کیلمر) به طور مداوم از او محافظت می‌کند.
آیس‌من که اکنون «فرمانده ناوگان اقیانوس آرام ایالات متحده» است، دوباره ماوریک را به پایگاه هوایی «جزیره شمالی» ‌فرستاده و زندگی حرفه‌ای او را نجات می‌دهد، اما دیگر دوره هواپیماهای سرنشین‌دار رو به پایان است. ماوریک درحالیکه سعی دارد کار گروهی را به شاگردانش بیاموزد و آنها را متقاعد کند که این مأموریت قابل اجراست، با ترس‌های خود در مورد «گوس»، (آنتونی ادواردز) دوست و همکار خود روبرو می‌شود و محکومیت‌ها در رابطه با مرگ او به سراغش می‌آید و حال «روستر»، (مایلز تلر ) پسر گوس که در عملیات جدید با ماوریک پرواز خواهد کرد وی را دچار نگرانی و عذاب وجدان می‌کند. ماوریک در تصمیم‌گیری برای فرستادن روستر به این عملیات مستأصل است و شک‌های خود را با آیس‌من در میان می‌گذارد، آیس من نیاز نیروی دریایی به او خاطر نشان می‌کند. ادامه داستان چالش او با تیم و انجام ماموریت اوست…

بـررســـی فیـــلم
ماوریک در فیلم به عنوان کسی که پایش را از مرزها فراتر می‌گذارد شناخته می‌شود. او به آینده می‌نگرد و فراتر از حد تصور حرکت می‌کند.
ماوریک زخم‌هایی از گذشته خود دارد که در مسیر ماموریتش این زخم‌ها می‌خواهند مانع حرکت او شوند، اما با مشورت، پذیرش و باور آنچه بدان فراخوانده شده قدم برمی‌دارد و در این مسیر زخم‌هایش نیز شفا میابد.
در فیلم یک رهبری مقتدرانه را شاهد هستیم که نه تنها به انجام ماموریت می‌پردازد بلکه، با از خود گذشتگی اهمیت زنده بازگشتن از ماموریت را نیز برنامه‌ریزی می‌کند. رهبر تیم در حین تمرین‌های سخت، آنها را برای یک ماموریت موفق آماده می‌کند.
شاید تمدن و پیشرفت دنیا، نیروی انسانی را به سمت بی‌ارزش بودن ببرد اما این فیلم اهمیت جان انسان‌ها و قوه انتخابشان را به ما یادآور می‌شود. تاپ‌گان ماوریک نشان می‌دهد که چقدر مهم است تا در خواندگی خودمان بمانیم، وقتی ماوریک دیگر پشتیبانی ندارد و از مقام رهبری عزل می‌شود باز هم راهی پیدا می‌کند تا ماموریت و خواندگی خود را به اتمام برساند. این فیلم همچنین کار گروهی و در بدن بودن را کامل نشان می‌دهد. یک تیم که باید برای کسب موفقیت تعلیم‌پذیر بوده و در تجربه، روش‌های دید گسترده‌تری داشته باشند؛ اینکه باید همه تیم با هم هماهنگ باشند و در زمان‌های مشخص به هدف برسند تا بتوانند عملیات را کامل انجام دهند.
در این فیلم نکته قابل تأمل دیگر اهمیت زمانبندیست؛ دو دقیقه‌ای که سرنوشت را تغییر می‌دهد. ساعت‌ها تمرین برای دو دقیقه سرنوشت ساز! گاهی به زمان‌هایمان به گونه‌ای می‌نگریم که گویا تا ابد زمان داریم اما یک دقیقه می‌تواند دقیقه‌ای موثر برای نجات جان‌ها باشد.
امروز ما نیز به کلیسا دعوت شده‌ایم تا با رهبری عیسی که به فکر حیات ماست، بتوانیم در دقیقه‌های حساس زندگی در یک تیم و بدن، مژده نجات را بدهیم.
بلی زندگی پر از ماموریت‌های پرخطر و سرنوشت‌ساز است که لازم است برای آن تجهیز و فرستاده شویم.
فیلم تاپ گان ماوریک فیلمی بسیار مهیج با سکانس‌های اکشن است که در این حین و در بطن خود آموزه‌های بسیاری را دارد. در آخر، این فیلم زیبا را به شما پیشنهاد می‌کنیم تا در کنار خانواده خود از با هم بودن و دیدن فیلم لذت ببرید.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

شکوفه‌های امید
لس آنجلس تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست