تولد مسیح

مقدمه و هدف مورد نظر:
در این شماره از مجله به داستان تولد عیسی مسیح، مجسم شدن خداوند و به زمین آمدن و در میان مردم به عنوان یک انسان زیستن به هدف تکمیل نقشه نجات خواهیم پرداخت. داستان از کتاب لوقا باب‌های ۱ و ۲ می‌باشد که به زبان ساده و قابل فهم برای نونهالان نگارش شده است. در نظر داریم که مطالب در پایان جلسه بدین مفهوم توسط کودکان درک شوند:

۱- مسیح به زمین آمد تا ما توسط او نجات پیدا کنیم.
۲- مسیح آمد تا به وسیله او گناه انسان‌ها برداشته شود.
۳- خداوند بخاطر مسیح گناهان ما را بخشید و بخاطر محبت او و فیض عیسی مسیح پارسا شمرده شدیم و فرزند او هستیم.
۴- نقشه نجاتی که خداوند برای زندگی انسان‌ها در نظر گرفته توسط عیسی مسیح کامل شد.

مروری بر داستان کتاب مقدس (۱۰ دقیقه):
کودکان در طول هفته می‌بایست خودشان این داستان را مطالعه و به آن فکر کنند. شما نیز می‌توانید بنابر گروه سنی آنها برایشان بصورت داستان‌وار روایت کنید (این داستان مناسب گروه سنی ۷ تا ۱۳ سال می‌باشد؛ نکات کلیدی به صورت برجسته مشخص شده است، بر روی آنها تمرکز و تاکید داشته باشید):

روزی فرشته‌ای به نام جبرائیل از طرف خدا پیش مریم رفت تا به او خبری بدهد. فرشته گفت: سلام مریم، خدا تو را دوست دارد، مریم ترسید و تعجب کرد ولی فرشته به او گفت: مریم شجاع باش و نترس! تو به زودی باردار خواهی شد و فرزندی به نام عیسی به دنیا خواهی آورد. او بزرگ خواهد بود و خدا تخت پادشاهی پدرش داوود را به او می‌دهد و او تا همیشه سلطنت خواهد کرد. مریم پرسید: ولی من ازدواج نکردم،چگونه بچه‌دار می‌شوم؟ فرشته: تو با قدرت خدا و به وسیله روح‌القدس باردار خواهی شد و فرزند خدا را به دنیا خواهی آورد. مریم بسیار خوشحال شد و با شادمانی خدا را به خاطر لطفش شکر کرد. چند ماه بعد زمان به دنیا آمدن عیسی رسیده بود. مریم و نامزدش در راه مسافرت به شهر جدشان داوود، یعنی بیت لحم برای سرشماری بودند که در یک آخور گوسفند ساکن شدند. در همان زمان و نزدیک همانجا چند چوپان در صحرا مراقب گوسفندانش بودند، که ناگاه نور فروزان فرشته خدا را دیدند و ترسیدند! فرشته به آنها گفت: نترسید، امروز عیسی مسیح که نجات دهنده مردم است و مردم را از گناهانشان رهایی می‌بخشد، برای شما در شهر داوود به دنیا خواهد آمدند. وقتی چوپان‌ها رفتند تا این خبر را به مردم شهر بگویند. آنها به آخور گوسفندان رسیدند و عیسی فرزند خداوند را خوابیده در بغل مادرش مریم دیدند.

نکاتی که می‌توانید بر روی آنها تاکید داشته باشید (۱۰ دقیقه):
– مریم توسط روح خدا باردار شد تا با قدرت خدا، فرزندش را به دنیا بیاورد.
– فرشته به مریم گفت که باردار خواهد شد و پسر خدا را به دنیا خواهد آورد.
– مسیح پادشاه و فرمانروایی همه مردم جهان تا همیشه خواهد بود.
– عیسی نجات دهنده مردم و خداوند است.
– عیسی مردم را از گناهانشان نجات می‌بخشد.

فعالیت تجربی:
به وسیله وسایل و ابزار موجود مثل تکه‌های چوب، پنبه، پارچه و گیاهان خشک شده از بچه‌ها بخواهید تا آخور گوسفندانی که عیسی در آن متولد شد را درست کنند و در آن عیسی و مادرش مریم یا یوسف و فرشته‌ای که در آنجا حضور داشت و چوپانانی که در آنجا شاهد میلاد مسیح خداوند نجات دهنده بودند را با عروسک یا آدمک‌هایی که خودشان آنها را خلاقیت و ایده خود ابداع کرده‌اند به صورت حجمی بسازند.

طرح سوالات و گفتگو در مورد آنها (۱۰ دقیقه):
– مریم چگونه از بارداری خود مطلع شد؟
– فرشته در مورد عیسی به مردم چه گفت؟
– عیسی چگونه مردم را نجات می‌دهد؟
– از کجا می‌دانیم که عیسی فرزند و مسیحِ خداست؟
– عیسی در کجا متولد شد؟

کاربرد داستان در زندگی کودکان (۵ تا ۱۰ دقیقه):
– خداوند امروزه هم به یاد ما است و ما را دوست دارد و نمی‌خواهد در گناه زندگی کنیم، او مسیح را برای ما فرستاد تا به وسیله او بخشیده شویم و بدانیم که همه ما برای نجات به عیسی مسیح نیاز داریم.
– عشق و محبتی که خدا به وسیله مسیح در زندگی انسان‌ها انجام داد امروز در زندگی ما هم اثر بخش و تاثیرگذار است، پس ارزش این کار بزرگ را بدانیم.
– امروزه هم ما میاز داریم عیسی مسیح را به عنوان نجات دهنده بپذیریم و آنموقع است که نجات پیدا کرده و از گناه آزاد و رها می‌شویم.

آیه‌ای برای به خاطر سپردن:
«امروز در شهر داوود، نجات‌دهنده‌ای برای شما به دنیا آمد. او خداوندْ مسیح است.» (لوقا ۲: ۱۱)

مشارکت پایانی:
از بچه‌ها بپرسیم که آیا فکر می‌کنند خدا ما را دوست دارد؟ خدا چه کارهایی برای ما انجام داده است؟ خدا با عشق و محبتش ما را دوست دارد و ما بخاطر مسیح و کارش بر روی صلیب، دختر و پسر خدا هستیم و یک خانواده‌ایم. برای اینکه مسیر درست در هدف و برنامه خدا را شروع کنیم، چه کسی این مسیر را به ما نشان می‌دهد و ما را در این راه کمک می‌کند؟ در این پرسش‌ها و پاسخ‌هایی که از بچه‌ها دریافت می‌کنیم، بچه‌ها مفهوم تولد عیسی مسیح به عنوان تنها نجات دهنده را بهتر درک خواهند کرد.

در صورت امکان پس از اجرای این برنامه، نتیجه و بازخوردی که منجر شد را از طریق راه‌های ارتباطی که در انتهای مجله درج شده است، انتقال دهید و با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

دعا برای کودکان کار
سرخ پوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست