آتئیست‌های ویرجینیای غربی در حال تلاش برای متوقف کردن و تعطیلی برنامه‌ای کتاب مقدسی با سابقه‌ای چند دهه‌ای

کلاس هفتگی کتاب‌مقدس که در مدارس دولتی «مرسرکانتی» در ایالت ویرجینیای غربی برگزار می‌شود یک سنت چند دهه‌ای است که شامل برگزاری کلاس‌های آموزش کتاب مقدس به مدت 30 دقیقه در هفته در مقطع ابتدایی و به مدت 45 دقیقه در مقطع متوسطه است و با توجه به این که حضور در این کلاس‌ها اجباری نیست اما تقریباً تمام کودکان در آن شرکت می‌کنند، به طوری‌که والدین و اعضای جامعه نزدیک به 500 هزار دلار در سال برای هزینه‌های این برنامه پول جمع‌آوری می‌کنند؛ اتفاقی که این روزها کمتر شاهد آن هستیم.

اما در حال حاضر برگزاری کلاس کتاب‌مقدس با یک چالش قانونی مواجه شده است. دو نفر از ساکنین که از والدین دانش‌آموزان هستند می‌گویند این برنامه متمم اول قانون اساسی کشور و ویرجینیای غربی را نقض می‌کند.

طبق گزارش واشنگتن پست طرح دعوی در دادگاه با این ادعا که تشکیل کلاس‌های کتاب‌مقدس پیش بردن و تایید یک مذهب است و به شکلی نادرست مدارس را در امور مذهبی درگیر می‌کند و نیز بی‌حرمتی به شخصیت والدین و دانش‌آموزان غیر‌مذهبی و غیرمسیحی است به جریان افتاده است.

اما در دیگر سو، طرفداران برگزاری کلاس‌ها به این نکته اشاره می‌کنند که شرکت در این کلاس‌ها انتخابی هستند و الزامی برای حضور در این کلاس‌ها وجود ندارد.

کشیش دیوید دابلیوداکِری کشیش ارشد اولین کلیسای تعمیدی پرینستون می‌گوید: تجربه‌ من بسیار مثبت بوده است. تا به حال هرگز کسی را که تحت فشار قرار گرفته و یا احساس طردشدگی در این کلاس‌ها داشته باشد ندیده‌ام. هر زمان کلام خدا اعلام می‌شود مفید و پر برکت است.

کورتنی تولیور معلمی در این ناحیه نیز می‌گوید: در این کلاس‌ها بیشتر از داستان‌های معروف کتاب مقدس به کودکان آموزش داده می‌شود.

تولیور نیز می‌افزاید: این تدریس دین نیست اما شخصیت و احترام را آموزش می‌دهد و چقدر مهم است که حقیقت گفته شود. بچه‌ها آن را دوست دارند. همچنین به کسانی هم که انتخاب کرده‌اند در این کلاس‌ها شرکت نکنند احساس طردشدگی تلقین نمی‌گردد چراکه در انتخاب آزاد هستند.

الیزابت دیل یکی از شاکیان برگزاری کلاس‌‌‌ها در طرح دعوی در دادگاه گفته با آنکه می‌داند حضور در کلاس‌ها اختیاری هستند اما هیچ فعالیت جایگزینی برای کسانی که تمایل به رفتن ندارند ارائه نمی‌شود. او می‌گوید به دخترش گفته شده که در آزمایشگاه کامپیوتر بنشیند و یا کتابی مطالعه کند.

دیل می‌گوید یکی از دانش‌آموزان به دخترش که در حال خواندن کتاب هری‌پاتر بوده گفته است: «لازم نیست این کتاب را بخوانی بلکه نیاز به خواندن کتاب مقدس داری.»

بنا به گزارش واشنگتن پست «دیل» به این دلیل به طرح دادخواست ملحق شد که به شدت معتقد به جدایی کلیسا و دولت است. او در توجیه کار خود گفته: وقتی چیزی اشتباه است باید در مقابلش بایستید.

نهادی با عنوان «اولین موسسه آزادی» که نماینده مدارس ناحیه مرسرکانتی است می‌گوید هدف اصلی این می‌باشد که به کلاس آموزش کتاب مقدس اجازه داده شود تا به عنوان کلاسی انتخابی باقی بماند در حالی که این اطمینان نیز وجود داشته باشد که مطابق با قانون اساسی است.

مادر سه فرزند خردسال به جرم مسیحی بودن مورد ضرب و شتم قرار گرفت

به گزارش استارنیوز زنی ۲۶ ساله به نام «دیوی» به خاطر ضرب و شتم توسط نزدیکانش به دلیل عدم رعایت تشریفات قبیله‌ای در هند به پلیس مراجعه و درخواست کمک کرد. اما صبح روز بعد پلیس پس از مراجعه به خانه او با کمال تعجب وی را متهم به نااطاعتی از بزرگان خانواده و بی‌احترامی به مذهب آنان کرده است و اذعان داشته که امثال او را باید آنقدر در زندان نگاه داشت و سخت‌گیری کرد تا ذهن و افکارشان درست کار کند، آن موقع است که حد و حدود خود را متوجه خواهند شد.

«دیوی» در پاسخ به این نحوه برخورد افسر پلیس پاسخ داده است که: «اگر چه از طرف خانواده‌ام تهدید شده‌ام که سرم را خواهند برید ولی من هرگز از اعتقادم به مسیح دست بر نخواهم داشت.»

همسر دیوی به او گفته شاید من نتوانم از تو دفاع کنم ولی حتماً تو و فرزندانمان را به جایی امن خواهم فرستاد. دیوی و سه فرزند دو، سه و ۷ ساله‌اش اکنون در سوله‌ای در جنگل زندگی می‌کنند و روستائیان دسترسی به آب آشامیدنی را برای آنان متوقف کرده‌اند.

دیوی به استارنیوز گفت: من و فرزندانم هر روز دو مایل پیاده‌روی می‌کنیم تا بتوانیم به آب آشامیدنی دسترسی پیدا کنیم. ما روزانه به آب بیشتری نیاز داریم ولی حتی ظروف ما برای ذخیره آب کافی نیست و برای آوردن آب روزی سه بار باید این مسیر را طی کنیم. یک گروه پشتیبانی اخیراً از این خانواده بازدید کرده و به آنان اطمینان داده است که از آنان حمایت خواهد کرد.

او گفت: بی‌خانمانی من و فرزندانم از آنجا آغاز شد که من به پدر شوهرم برای پاشیدن خون گاو در سرتاسر خانه‌ام به عنوان یک مراسم مذهبی قبیله‌ای اعتراض کردم.

من به پدر شوهرم گفتم که خون باعث بوی بد و حالت تهوع می‌شود و با نگرانی از این‌که فرزندانم بیمار شوند از او خواستم که خون را در خانه نپاشد. ولی او عصبانی شد و گفت که من احساسات مذهبی او را جریحه‌دار کرده‌ام و شروع به استفاده از الفاظ رکیک کرد و گفت که من پسران و نوه‌های او را با سوق دادن به ایمان مسیحی نجس کرده‌‌ام.

پدر شوهرم در این اواخر با خود تمثال‌هایی به خانه می‌آورد و به اجبار از ما می‌خواست که در آئین‌هایی که برگزار می‌کرد شرکت کنیم. وقتی می‌دید نمی‌پذیرم مرا تهدید کرده و با چوب بامبو کتکم می‌زد. از درد گریه می‌کردم و به مادر شوهرم التماس می‌کردم که مانعش شود ولی او نیز از همسرش دفاع و کار پدر شوهرم را تایید می‌کرد.

آنها در یک طرف بودند و من تنها در قلبم دعا می‌کردم و می‌گفتم: خداوندا به من قدرت بده تا بتوانم تحمل کنم. حتی اگر بمیرم می‌خواهم مرگ من تنها برای جلال نام تو باشد.

«دیوی» می‌افزاید: قبل از این‌که به مسیح ایمان بیاورم دو فرزندم را در دوران نوزادی از دست دادم و یک‌بار نیز سقط جنین داشتم. من و همسرم برای بچه‌دار شدن هزینه زیادی کردیم ولی علی‌رغم تمام تلاش‌هایمان بچه‌دار نمی‌شدیم ولی بعد از ایمان آوردن به عیسی مسیح حال مادر سه فرزند هستم.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

هنر در شهر
دلنوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست