داستان کشتی نوح

مقدمه و هدف مورد نظر:

در این شماره از مجله به داستان کشتی نوح و اطاعت نوح از خداوند، سپردن سکان زندگی به خداوند و ایمان به اینکه خدا به وعده‌هایش عمل می‌کند خواهیم پرداخت. داستان از کتاب پیدایش باب ۶ (آیات ۹ به بعد) تا انتهای باب ۹ می‌باشد، که به زبان ساده و قابل فهم برای نونهالان نگارش شده است. در نظر داریم که مطالب در پایان جلسه بدین مفهوم توسط کودکان درک شوند:

۱- اطاعت از فرامین خداوند در کارهایی که از ما خواسته است.

۲- سپردن زندگی به خداوند و درک این موضوع که او برای ما نقشه‌های عالی دارد.

۳- به تحقق وعده‌های خداوند ایمان داشته باشیم.

۴- فرمانبردار خداوند باشیم زیرا او ما را به جای نیکو می‌رساند.

مروری بر داستان کتاب مقدس (۱۰ دقیقه):

کودکان در طول هفته می‌بایست خودشان این داستان را مطالعه و به آن فکر کنند. شما نیز می‌توانید بنابر گروه سنی آنها برایشان بصورت داستان‌وار روایت کنید (این داستان مناسب گروه سنی ۷ تا ۱۳ سال می‌باشد؛ نکات کلیدی به صورت برجسته مشخص شده است، بر روی آنها تمرکز و تاکید داشته باشید):

نوح! زمین پر از مردم شرور و گناهکار شده، می‌خواهم همه‌ی موجودات را بخاطر کارهای بدشان از بین ببرم. اما تو بخاطر اینکه همیشه از من اطاعت می‌کنی و در این روزگار بدون عیب رفتار می‌کنی تو و خانواده‌ات را نجات می‌دهم. طوفانی در راه است؛ بلند شو و یک کشتی چوبی بزرگ بساز و یک در و یک پنجره برایش درست کن.

خدا به نوح نگفت که سکانی برای هدایت کشتی بسازد چرا که سکان و هدایت کننده کشتی خود خداوند بود. سپس به او گفت: به تو فرمان می‌دهم از هر موجود زنده یک جفت و آذوقه برای خوردن به داخل کشتی ببری…

این پیام از سوی خدا بود و نوح به هرآنچه خدا گفته بود عمل کرد. باران شروع به باریدن گرفت و بی­وقفه چهل شبانه روز می‌بارید. نوح به همراه خانواده و حیوانات در کشتی و امنیت خدا بودند. بالاخره طوفان پایان یافت و کشتی بر کوه آرارات نشست. نوح کلاغی را فرستاد تا خشکی را پیدا کند ولی کلاغ به اینطرف و آنطرف پرواز کرد تا زمانی که زمین خشک شد و دیگر برنگشت. سپس یک کبوتر را فرستاد ولی کبوتر خشکی پیدا نکرد و به کشتی برگشت. بعد از یک هفته دوباره کبوتری را فرستاد ولی اینبار کبوتر با یک شاخه از درخت زیتون برگشت.  بعد از هفت روز دوباره نوح کبوتر را فرستاد و این بار کبوتر به کشتی برنگشت و نوح متوجه شد که خدا او را از طوفان عبور داده و زمین در حال خشک شدن است. خدا نوح و خانواده‌اش را نجات داد و به مقصد نیکویی که به او وعده داده بود رساند. خدا با نوح پیمانی بست که دیگر با طوفان موجودات را از بین نمی‌برد و نشان این عهد خدا رنگین کمان زیبایی بود که در آسمان نقش بست.

نکاتی که می‌توانید بر روی آنها تاکید داشته باشید (۱۰ دقیقه):

– خدا  نوح را انتخاب کرده بود و برای نجاتش نقشه‌ای داشت.

– خدا در سختی و طوفان، نوح و کسانی که در کشتی بودند را در امنیت و آرامی ساکن کرد.

– نوح در انجام فرمان خدا و اطاعت کردن پایدار بود.

– خدا به وعده‌هایش عمل می‌کند و نوح باور داشت و زندگیش را به او سپرد.

– خدا وعده داده که در طوفان‌ها از ما مراقبت می‌کند.

فعالیت تجربی:

از کودکان بخواهیم از وسایل در دسترس و قابل استفاده یک کشتی درست کنند. وسایلی مانند: ماکارونی، چوب کبریت، قوطی و بطری‌های پلاستیکی. آنها را با استفاده از طناب یا نوار و چسب به همدیگر بچسبانند و الگویی که از شنیدن و درک و تصویر ذهنی که از کشتی نوح  در ذهن­شان دریافت کرده‌اند را در ساخت این کشتی کوچک بکار ببرند.

طرح سوالات و گفتگو در مورد آنها (۱۰ دقیقه):

– هدف از ساختن کشتی چه بود؟

– خداوند چرا نوح را انتخاب کرده بود؟

– نوح در برابر دستورات خداوند چگونه عمل کرد؟

– سرانجام اطاعت نوح از خداوند چه شد؟

– سکان و هدایت کننده کشتی نوح چه کسی بود؟

کاربرد داستان در زندگی کودکان (۵ تا ۱۰ دقیقه):

– اگر زندگی خود را به خداوند بسپاریم او سکان و سکان دار کشتی زندگی ما خواهد شد؛ به او اعتماد کنیم و زندگی خود را به دستان محافظ او می‌سپاریم.

– خدا به وعده‌هایی که می‌دهد عمل می‌کند، او در تحقق بخشیدن به وعده‌هایش امین است، به نقشه‌هایی که خداوند برای ما در نظر دارد باور داشته باشیم و اعتماد کنیم.

– وقتی زندگی خود را به امنیت دستان خداوند می‌سپاریم او ما را از سختی‌ها عبور خواهد داد و سرانجام به آنچه که نیکوست و برایمان در نظر گرفته خواهیم رسید.

آیه‌ای برای به خاطر سپردن:

«رنگین کمان در ابر خواهد بود و من آن را خواهم دید و آن پیمانی را که بین من و همه­ی جانداران روی زمین بسته شده، به یاد می‌آورم.» (پیدایش ۹: ۱۶)

مشارکت پایانی:

در مورد اینکه بچه‌ها چگونه می‌توانند خدا را اطاعت کنند و به حرف خدا گوش کنند از آنها بپرسید. وقتی نظراتشان را گفتند اینک در مورد نتیجه فرمانبرداری از خداوند بپرسید. از آنها بپرسید قبل از انجام کارها چگونه در حضور خدا دعا می‌کنند و آیا کار پیش رویشان را با تمام قلب به خدا می‌سپارند؟

زمانیکه ذهن بچه‌ها در این داستان و پرسش و پاسخ‌ها به چالش کشیده شد، مشاهده خواهید نمود که زمینه برای انتقال پیام این درس به وجود آمده تا بچه‌ها بیشتر در موردش فکر کنند و آنرا به صورت عملی در زندگی خود به کار ببندند.

در صورت امکان پس از اجرای این برنامه، نتیجه و بازخوردی که منجر شد را از طریق راه‌های ارتباطی که در انتهای مجله درج شده است، انتقال دهید و با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

آدم ربایی
یک هزار واژه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست