دانیال و چاه شیران

مقدمه و هدف مورد نظر:
در این شماره از مجله به داستان دانیال در چاه شیران و ایمان و اطاعت دانیال در عهدعتیق می‌باشد، که به زبان ساده و قابل فهم برای نونهالان نگارش شده است. در نظر داریم که مطالب در پایان جلسه بدین مفهوم توسط کودکان درک شوند:

۱- ایمان داشتن به خداوند در هر شرایط و موقعیتی
۲- اطاعت از خداوند و فرمانبرداری از او
۳- باور داشتن به اینکه خداوند با ایمان ما را نجات خواهد داد.
۴- وقتی خدا به ما دانش و حکمت می بخشد، در مسیر هدف خداوند از آن استفاده کنیم.

مروری بر داستان کتاب مقدس (۱۰ دقیقه):
کودکان در طول هفته می‌بایست خودشان این داستان را مطالعه و به آن فکر کنند. شما نیز می‌توانید بنابر گروه سنی آنها برایشان بصورت داستان‌وار روایت کنید (این داستان مناسب گروه سنی ۷ تا ۱۳ سال می‌باشد؛ نکات کلیدی به صورت برجسته مشخص شده است، بر روی آنها تمرکز و تاکید داشته باشید):
در زمانی که قوم یهود اسیر بابل بود مردی به نام دانیال زندگی می‌کرد که خدا را می‌پرستید. خدا به او روحی برتر داده بود و بهتر از دیگر وزیران و فرمانداران بود و در دربار داریوش شاه خدمت می‌کرد و حتی بالاتر از وزیران و فرماندهان امین و درستکار بود. اما درباریان دنبال بهانه‌ای می‌گشتند تا از او شکایت کنند. آنها به خاطر خدا پرستی دانیال و غیرت او به خداوند و پیدا کردن آن بهانه به پادشاه گفتند که فرمانی دهد تا سی روز مردم فقط نیاز و خواسته‌هایشان را از او بخواهند و نه از خدای خود، در غیر اینصورت درون چاه شیران انداخته شوند. وقتی دانیال این حکم را شنید همچنان به عبادت خدا روزی سه بار ادامه داد و خواسته‌های خود را از خدا می‌طلبید. وقتی دشمنانش فهمیدند به شاه گفتند تا طبق حکم با او رفتار شود. پادشاه ناراحت شد چون نمی‌خواست برای دانیال این اتفاق بیافتد، اما طبق قانونی که گذاشته بود دستور داد تا دانیال را در چاه شیران بیندازند و گفت امیدوارم خدایی که او را می‌پرستی نجاتت دهد. سنگ را بر دهانه‌ی چاه قرار دادند. صبح روز بعد داریوش شاه با عجله به بالای چاه رفت و دانیال را صدا زد. دانیال گفت: پادشاه! خدا فرشته‌ی خود را فرستاد و او دهان شیران را بست تا به من صدمه‌ای نزنند، چون از من خطایی سر نزده است. پادشاه خوشحال شد و دستور داد تا دانیال را از چاه بیرون بیاورند و دشمنان دانیال را در چاه شیران بیاندازند و فرمان داد تا همه مردم در سراسر امپراطوری داریوش به خدای زنده دانیال که او را نجات داده بود، احترام بگذارند.

نکاتی که می‌توانید بر روی آنها تاکید داشته باشید (۱۰ دقیقه):
– خدا به دانیال روحی برتر، داده بود و او از آن در هدف خدا استفاده می‌کرد.
– دانیال در هر وضعیت و شرایطی از خدا اطاعت می‌‌کرد و او را می‌پرستید.
– دانیال در دشواری و سختی پایدار بود چون در راهی قرار داشت که خدا برایش در نظر گرفته بود.
– دانیال بخاطر ایمانش به خدا نجات پیدا کرد.
– خدا کسانی را که در ایمان و باور به او استوار هستند نجات می¬دهد.

فعالیت تجربی:
نونهالان می‌توانند با دوستان خود جمع شوند و داستان دانیال در چاه شیران را به صورت یک نمایش با شخصیت‌هایی همچون: دانیال، داریوش پادشاه، درباریان، فرشته‌ی خداوند و شیرها بازی کنند. برای گریم می‌توانند روی صورت خود با کمک بزرگترها ریش و سبیل بکشند و برای لباس‌هایشان از وسایلی همچون شال، کلاه و عصا و چیزهایی که قابل دسترس است استفاده کنند تا با انجام این نمایش به طور تجربی مفهوم این داستان از کتاب مقدس را درک کنند و با یکدیگر مشارکت داشته باشند.

طرح سوالات و گفتگو در مورد آنها (۱۰ دقیقه):
– چرا دانیال به چاه شیران انداخته شد؟
– وقتی دانیال فرمان شاه را شنید چه کاری انجام داد؟
– چه چیزی دانیال را نجات داد؟
– خداوند چگونه دانیال را از چاه شیران نجات داد؟
– دانیال چه کاری انجام می‌داد تا خدا او را شایسته‌ی نجات بداند؟

کاربرد داستان در زندگی کودکان (۵ تا ۱۰ دقیقه):
– خدا به هر یک از ما توانایی و استعدادی بخشیده است و وقتی که ما در مسیر هدایت خداوند قرار داریم می‌توانیم به بهترین نحو از این هدایایی که خدا در وجود هر یک از ما قرار داده است در هدف خدا استفاده کنیم.
– وقتی به خدا ایمان و باور قلبی داشته باشیم در آن پایدار بمانیم، او ما را از هر شرایط سخت و دشواری که قرار داریم نجات خواهد داد.
– در هر وضعیتی چه در زمانی که در خوشی یا ناراحتی، در شرایط سخت یا آسان قرار می‌گیریم، باید خداوند را اطاعت کنیم و از فرمان‌هایش پیروی کنیم.

آیه‌ای برای به خاطر سپردن:
«خدا فرشته خود را فرستاد و او دهان شیرها را بست تا به من صدمه‌ای نرسانند. زیرا که نه در پیشگاه او گناهی کرده‌ام و نه در حضور تو خطایی مرتکب شده‌ام.» (دانیال ۶:۲۲)

مشارکت پایانی:
از بچه‌ها درباره اینکه آیا تابحال در شرایط سخت و دشواری قرار گرفته‌اند که بخواهند تصمیم بگیرند که آیا از خدا فرمانبرداری کنند و مطیع او باشند و یا طبق خواسته خودشان عمل کنند سوال بپرسید، اینگونه ذهن بچه‌ها به چالش کشیده می‌شود و سوال برای آنها پیش خواهد آمد که در مواقع مختلف چه عکس‌العملی می‌توانند داشته باشند تا به حرف خدا عمل کنند. در مورد اینکه در چه زمانی و چگونه می‌توان به خدا باور قلبی داشته باشند و ایمانی که به خدا دارند چگونه در زندگیشان عمل می‌کند صحبت کنید و دریافت و توجه آنها را به عملی که دانیال وقتی که حتی جانش در خطر بود جلب کنید تا این داستان را بهتر درک کنند.

در صورت امکان پس از اجرای این برنامه، نتیجه و بازخوردی که منجر شد را از طریق راه‌های ارتباطی که در انتهای مجله درج شده است، انتقال دهید و با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

کتاب مهار فکر شفای زبان قسمت دوم
در برابر خورشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست