درودي فراوان به همراهان عزيز مجله اسميرنا، از اينکه در صفحه سبک زندگي درکنار ما هستيد، بسيار خرسنديم.

در اين روزها که همه به دنبال خريد هديه براي عزيزان و افرادي که عاشق آنها هستند، مي‌باشند و با ارسال گل‌هاي خوش رنگ و بو، شکلات و کارت‌هاي تبريک، روز عشق را به يکديگر تبريک مي‌گويند، بسيار زيبا و دلپسند است که پدر و مادرها و افراد سالمند را نيز به ياد داشته باشيم. آنها که ساليان سال فرزندان، نوه‌ها و نتيجه‌هاي خود را محبت کردند و با عشق و محبت بي‌کران و از صميم قلب هر آن چيزي را که داشته‌اند نثار نسل فرداي خود کردند. در اين شماره از مجله اسميرنا به دوران سالمندي مي‌پردازيم.

سالمندي جايگاهي از زندگيست که برهه‌اي از زمان زندگي را در آن دوره سپري نموده و مسير زندگي، ما را به اين ايستگاه خواهد برد، جايي که خطوط صورت، گذر عمر و خميدگي کمر، نشان از تجربيات بسيار است. با خواندن اين جملات شايد به ياد نگاه پدر، مادر، پدر بزرگ و يا مادر بزرگ‌ها مي‌افتيم، که با وجود کم‌سو بودن باز هم عشق و محبت را با لبخند شيرين به ما هديه مي‌دهند.

سالمندي مرحله‌اي از عمر است، همراه با زيبايي‌هايي که بيشتر افراد به دليل عدم آگاهي يا نداشتن زمينه مناسب با نگراني و تأسف با آن برخورد مي‌کنند و به آن حساسيت نشان مي‌دهند. افزايش سن تقريباً تمامي سيستم‌ بدن را تحت تاثير قرار مي‌دهد و با بسياري از تغييرات فيزيولوژيک، متابوليک و رواني همراه مي‌باشد و ترکيبات بدن با افزايش سن تغيير پيدا مي‌کند با اين حال هيچ يک مانعي براي رشد و داشتن يک زندگي شاد نيست. بنابراين بهتر است که در سنين جواني و ميانسالي به سلامت جسم و روان خود اهميت داده تا از بروز يک سري مشکلات زود هنگام در اين دوران پيشگيري کنيم، ورزش روتين و تغذيه مناسب مي‌تواند در هر مرحله از زندگي به اين امر کمک بسزايي کند.

سالمندي دوران برداشت محصول زندگي است، دوره‌اي که آدمي حاصل تلاش و فعاليت سال‌هاي عمر خود را پيش‌رو مي‌يابد. سالمندان به ظاهر پير و ناتوان شده‌اند و به عبارتي به مرحله بازنشستگي رسيده‌اند، اما واقعيت اين است که، اين افراد توانايي‌ و تجربه‌هاي بسياري دارندکه مي‌توانند به ديگران کمک کنند.

زاويه ديدي که عيسي در کلامش ما را به آن دعوت ميکند انديشيدن به زندگيست و حيات آن هم به فراواني. بله ميتوانيم دوران سالمندي و بازنشستگي را براي خود يک فرصت ببينيم، نه اينکه خود را پير و فرسوده بپنداريم و در گوشه خانه انتظار مرگ را بکشيم.

تدابيري که سالمندان براي زندگي در پيش مي‌گيرند و تلاش‌هاي آنها بسيار مهم و ارزنده است، آنها بيشتر از هر کس گذرا بودن و سطحي بودن مشکلات را درک ميکنند چرا که طوفانهاي بسياري را پشت سر گذاشتهاند. آنها صبورانه مي‌توانند در اختلاف‌ها و درگيري‌ها در محيط خانواده‌ها و روابط تيره و نابسامان در جامعه به حل و رفع مشکلات کمک کنند.

آنها براي نسل جوان افرادي مهم و قابل اعتمادند و مي‌توانند به تربيت جوانان بپردازند و در حل مشکلات و مسائل آنها را ياري دهند.

حضور يک سالمند فعال، استوار و شاد در خانواده روابط عاطفي و احساسي بين اعضاي خانواده را تقويت کرده و همواره به عنوان يک پناهگاه امن رواني، عاطفي براي جوانتر‌ها مطرح است و باعث ارتقاء سطح سلامت روان، افزايش اعتماد به نفس و احساس اميد و انگيزه در بين ساير اعضا خانواده شده و روابط بين فردي و اجتماعي را گسترده‌تر و موثرتر مي‌کند؛ آنها نقش سرپرست يا راهنما را ايفا مي‌کنند که کارشان هدايت، ارشاد و تنظيم سياست کلي خانواده است، که فرزندان از آنها پيروي کرده، شيوه زندگي مي‌آموزند.

احترام به سالمندان در هر سني ضروري است؛ هنگامي که رابطه محترمانه‌اي بين نسل جديد و قديم برقرار مي‌شود، فرد سالخورده درمي‌يابد که از کارافتاده و طردشده نيست. در اين بين پذيرش، تحمل و شنيدن از سالمندان به ويژه پدر و مادر سالمند و نگهداري از آنها با صبر و بردباري از مهمترين وظايف است.

ارتباط مستمر با سالمندان کمک به حفظ سلامت جسمي و رواني آنها است. وقتي افراد جوانتر، سالمندان را در امور روزمره و کارهاي مهم زندگي خود شريک نمايند و نظر آنها را جويا باشند، افراد سالمند باارزش و کارآمد بودنشان را حس خواهندکرد.

گرچه در اين دوران آلزايمر، پارکينسون، بيماري‌هاي استخواني، بيماري‌هاي قلبي و عروقي درصد بيشتري براي بروز دارند اما خوردن غذاي سالم و مغذي، ويتامين‌ها و مکمل‌ها مي‌تواند در روند پيشگيري از اين بيماري‌ها تاثير بسزايي داشته باشد.

ورزش، پياده روي و سرگرميهايي مثل شطرنج، تخته نرد، جدول حل کردن و معاشرت با دوستان هم سن خود نيز در گذر اين دوران موثر است. لازم به ذکر است رغبت و عشق براي تداوم فعاليت نياز به روح و جسمي سالم دارد.

براي تأمين سلامت غفلت نورزيد و با چکاپ و آزمايش‌هاي لازم از بيماري‌هاي گوناگون جسمي و روحي پيشگيري کنيد. زندگي مي‌تواند در سالمندي هم پر از حيات، شور و نشاط باشد چنانچه با برنامه‌ريزي و هدفمندي با آن رو‌به‌رو شويم تا اين برهه از زندگي را در کنار عزيزانمان با عشق و محبتي که ريشه در خداوند دارد زندگي کنيم.

افراد سالمند ممکن است در درک باور حقيقت، سرسختي بيشتري داشته باشند اما برخورد صحيح اعضاي مسيحي خانواده مي‌‌تواند نجات و اميد را براي آنها به همراه داشته باشد. بله خداوند براي آنها برنامه دارد.

خداوند، حس جواني را به ما عطا خواهد نمود حتي در سالمندي و ميل به عشق ورزيدن جزئي جدا نشدني از ماست چرا که اين مخزن در قلب و ذهنمان و روحمان با ايمان به خداي عشق و محبت پر خواهد شد تا زندگي پر از نور، اميد وشادي را همراه با عزيزانمان داشته باشيم.

ما همچون درخت زيتون سبز خانه خدا هستيم که ساليان سال عمر دارد و در حضور خدا فرق نمي‌کند پير و يا جوان باشيم.

بياييد عشق بورزيم عشق را دريافت کنيم و در هر دوره که هستيم لبريز از شکرگزاري براي شاد زندگي کردن پر از اميد قدم برداريم.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

آلیس قاتل شوهرش را بخشید
(red velvet cake)کيک ردولوت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست