مسیر سبز

شناسنامه فیلم:

“مسیر سبز” محصول 1999 هالیوود و فیلمی متفاوت و بسیار قابل تامل و اثری ماندگار از کارگردان و سلطان اقتباس‌های زیبا “فرانک دارابونت” می‌باشد. دارابونت که با ساخته‌های خود که اقتباس از سری کتاب‌های “کینگ” بود بسیار مورد توجه قرار گرفت تا جایی که او را اعجوبه اقتباس و نگاه زیبا از این کتاب‌ها لقب داده‌اند. نویسندگی آن از نویسنده شاخص “استیفن کینگ” می‌باشد و این زوج هنری اعجوبه، در کنار بازی‌های زیبای تام هنکس، میکائیل کلرک و دیوید مورس توانسته‌اند تیمی کم نظیر را برای مسیر سبز گرد هم آورند و اثری بسیار متشخص را در سینمای جهان بیادگار بگذارند.

خلاصه فیلم:

سرجوخه پائول (تام هنکس) روایت و خاطرات گذشته خود را بازگو می‌کند. پائول رئیس و مسئول بند محکومین اعدام بوسیله صندلی الکتریکی است که با همکاران خود سعی دارد محیطی آرام و بی‌حاشیه برای روزهای پایانی این محکومین رقم بزند و شعارش این است که “آدم هایی که تحت فشار هستند زودتر عصبانی می‌شوند”، اما همه چیز با ورود محکوم جدیدی برای پائول و دیگران در حال شکل‌گیری است…

جان کافیِ قدرتمند و تنومند به خاطر کشتن دو دختر بچه به اعدام محکوم است، ولی رفتار و اعمال متفاوت او با دیگران، پائول را مشتاق می‌کند تا پرونده او را مطالعه و به داستان زندگی او پی‌ببرد.

جان کافی با معجزات خود سعی بر شفا دادن و آرامش بخشیدن به دیگران دارد و پائول که بوسیله او از بیماری دردناک گوارشی شفا یافته تصمیم می‌گیرد او را بر خلاف مقررات برای ملاقات با همسر رئیس کل زندان که از سرطان رنج می‌برد از زندان خارج کند…

بررسی فیلم:

“مسیر سبز” همانطور که از نامش مشخص است نویدی از حیات و تازگی را در خود دارد که به راهرو و بند محکومین گفته می‌شود. این بند و زندان از محکومین با رنگ‌ها و نژادهای متفاوتی شکل گرفته است. هر یک از ما نیز محکومین به مرگ و دوری ابدی از خداوند هستیم و گناه باعث جدایی ما از آن قدوس شده است، اما در این مسیر با ورود جان کافی “John Coffey” که نمادی از عیسی مسیح و ورود این قدرت مطلق به دنیای گناه آلود تغییر می‌کند و اسم او نیز J.C که نام Jesus Christ است نشان از همین دارد. با ورود جان کافی که بی‌گناه محکوم شده است شفاها در بند محکومین جاری می‌شود. او دردها را به خود می‌گیرد چنانچه عیسی گناهان ما را بر صلیب برخود گرفت.

پائول اعلام می‌کند که این بند مثل بیمارستان است و محکومین مانند بیماران، و عیسی به این بیمارستان وارد می‌شود چنانچه در کلام فرمود: “این بیمارانند که به طبیب نیاز دارند”. همه نوع انسانی در این مسیر سبز دیده می‌شوند، کسانی که حتی با مرگ به صورت شوخی نگاه می‌کنند، کسانی که با ترس می‌بینند و حتی کسانی که با خشم و بی‌رحمی به دیگران نگاه می‌کنند؛ ولی وجه تشابه همه آن‌ها محکومیت به اعدام است و با ورود جان کافی، “آقای جینگلز” وارد این مسیر می‌شود. آقای جینگلز نام موشی است که درست پس از ورود جان کافی در بند دیده می‌شود و با وجود تمام کوچکی‌اش وارد زندگی‌هایی می‌شود که او را می‌خوانند و زندگی این محکومین را دست خوش تبدیل و تغییر می‌کند و انسان‌های شرور به آدم‌هایی مهربان و آرام بدل می‌شوند. آقای جینگلز که معنی آن صدای زنگ و ناقوس است نمادی از ورود محبت خداوند به زندگی ماست. ورود مشارکت خداوند بوسیله روح‌القدس برای هر یک از ما تا زندگیمان متفاوت شود.

محکومی که از موش نگهداری می‌کند نگران آن است که پس از مرگش موش به چه کسی سپرده می‌شود و آیا غذا به او می‌دهد و با او تمرین می‌کند؟ به راستی ما برای مشارکت با روح خداوند چقدر تمرین می‌کنیم و چقدر با او وقت می‌گذرانیم و چطور با اهمیت دادن و تمرکز بر روی محبت خداوند به آن غذا می‌دهیم تا در مقابل نفس سرکش ما پر قوت در ما عمل کند؟

در این مسیر کسانی هستند که آقای جینگلز را درک نمی‌کنند، رابطه با او را نمی‌فهمند و از نادانی پا بر روی او می‌گذارند. ولی جان کافی بر موش مرده می‌دمد و او حیات دوباره می‌یابد که برگرفته از کتاب پیدایش است، خداوند بر انسان دمید و او حیات یافت و در عهد جدید مسیح این رابطه و این آشتی را دوباره مهیا می‌کند.

جان کافی تسلیم کامل است و در راه و مسیر محکومیت هیچ تلاشی برای نجات خود نمی‌کند چرا که مسیر اصلی و ماموریت این است تا صندلی الکتریکی و مرگ روحانی برای کسانی که او را می‌یابند و می‌شناسند برداشته شود. چنانچه در یوحنا می‌خوانیم: “زیرا پدر آنقدر جهان را دوست داشت که پسر یگانه خود را داد تا هر که به او ایمان آورد هلاک نگردد بلکه حیات جاودان یابد.”

اما “ویلیام” محکوم به قتل و آزار کودکان است و مظهری از شیطان. گناه و ثمره اعمال او باعث شد تا جان کافی در مسیر سبز قرار گیرد و در این راه رنج بسیار کشد.

و در پایان می‌بینیم که تنها کسانی که نامیرا و ابدی شده‌اند موش یا همان آقای جینگلز و سرجوخه پائول هستند. محبتی که هرگز نمی‌میرد و خاموش نمی‌شود و شاگردی که با دیدن، ملاقات عیسی، شناخت او و درک و ایمان به قدرت او همواره زنده خواهد بود همانگونه که در عصر حاضر نیز شاگردان وفادار عیسی که برای بشارت و نوید انجیل به مردم قدم برمی‌دارند.

این فیلم در هر پلان و سکانس بسیار نکات ریز و قابل تاملی دارد و شما عزیزان را به تماشای دوباره این فیلم جذاب و پر از درس تشویق می‌نماییم، باشد که برکات خود را با ما نیز در میان بگذارید.

در مسیر سبز همرو و همدل باشید.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

دختر
هنر در شهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست