وفاداری

زیرا که عظیم است محبت او به ما، و جاودانه است وفاداری خداوند. هَلِلویاه! )مزمور 117: 2 (

آری خداوند محبتش کامل است و اوست که وفادار می­ماند حتی اگر بی­وفا شویم، آیا خدایی را که وفادارانه بر وعده­هایش امین است را می­شناسیم؟ صخره محکمی که زندگی­هایمان را باید بر او استوار کنیم، خداوند تسلی دهنده و معلم ماست تا در هر مشکل و سختی نجات ما باشد بلکه در پیروزی به فراوانی از حیات او بهره­مند شویم.

در ماهنامه شماره پیشین (52) موضوع وفاداری را شروع کردیم و به اینکه ما چقدر به خداوند در عهدها و در فرمان­های او وفاداریم پرداختیم و اینکه این وفاداری ثمره روح خداوند در ماست، اگر به تاک حقیقی متصل باشیم به راستی ثمر خواهیم داد. پس تلاش ما باید برای درک و شناخت خداوند و فیض او باشد تا در او ریشه بگیریم و در مقابل تادیب پدر فروتن باشیم تا هرس شده و ثمر آوریم. و حال به این وفاداری در خانواده مسیحی نگاهی می­اندازیم.

وقتی با الگوی خداوند و وفاداری او در کلامش روبرو شویم خواهیم فهمید که ما قاصر آمده­ایم. پولس می­گوید به سعی تمام بکوشید تا آن تاج جلال را بدست آورید. مهم این است که خداوند معلم نیکویی­ست که به ما می­آموزاند چطور با او راه رویم و همچون او عمل کنیم.

برای شروع بیاد می­آ­وریم که خانواده در کتاب مقدس چطور شکل گرفته است و ”از همین رو، مرد پدر و مادر خود را ترک کرده، به زن خویش خواهد پیوست، و آن دو یک تن خواهند شد.“ بنابراین، از آن پس دیگر دو نیستند، بلکه یک تن می‌باشند. پس آنچه را خدا پیوست، انسان جدا نسازد.» (مَرقُس 10: 7 9)

خداوند زن و مرد را به هم پیوست، و اما ما انسان­ها چگونه هر لحظه در حال جدا کردن این رابطه هستیم­. رابطه­ای که هدفش یک بودن است و دنیای امروز دائم به اسم آزادی­ها به هرکدام از زن یا مرد هویتی جعلی می­دهد تا فکر کنند به هم نیاز ندارند. بلی دنیا هر لحظه برای پاره شدن این رابطه می­کوشد و اما خداوند برای شفای رابطه­ها بر روی صلیب جانش را داد تا ارزش رابطه را بفهمیم رابطه­ای که شکسته شده بود به خاطر گناه ما اما با فداکاری خداوند دوباره پیوست.

برای دریافت شفا در رابطه­ها قدم اول شناخت اراده خداست اینکه بدانیم اراده او برای ما چیست؟ گاهی فریب با جملاتی نظیر “او قدر تو را نمی­داند، از اول هم شما بدرد هم نمی­خوردید” امید و نوید یک رابطه خیالی در آینده را برای ما به تصویر می­کشد و شاید از درون زن بودن ما را برمی­انگیزد و با عبارت­هایی نظیر مرد بدون زن بوجود نمی­آید و… آری شیطان برای جدا کردن خانواده­ها و از هم پاشیدگی آنها سال­ها نقشه می­کشد از جامعه و گذشته ما از ضعف­ها و ناتوانی­ها و محکومیت­ها استفاده می­کند تا نفاق ایجاد کند و وفاداری را موضوعی احمقانه جلوه دهد.

و اما خداوند در کلامش حقایق را برای ما دارد و اگر آنها را بشناسیم آنگاه حقیقت ما را آزاد خواهد کرد. حال که می­خواهیم به وفاداری نگاهی عمیق­تر بی­اندازیم لازم هست از خدا بخواهیم با حضورش ما را برکت دهد تا هر آنچه که ما را از هدف او دور می­کند را بشناسیم و با توبه به نور او بازگردیم و زندگی­های تبدیل شده­مان را از دستان خداوند بگیریم. تبدیل کار اوست که به زندگی­های مرده ما حیات می­بخشد. کافی­ست او را به تصمیماتمان وارد کنیم و از او مشورت بگیریم، اراده­اش را بشناسیم تا در برابر فریب­های شیطان با حقیقت­های کلامش ایستادگی کنیم. و نور خداوند زندگی­هایمان را شفا دهد و ما را از بند نااطاعتی و بی­وفایی آزاد کند.

که زمانی از مسیح جدا، از تابعیت اسرائیل محروم و با عهدهای شامل وعده، بیگانه بودید، و بی‌امید و بی‌خدا در این جهان به سر می‌بردید. امّا اکنون در مسیحْ عیسی، شما که زمانی دور بودید، به واسطۀ خون مسیح نزدیک آورده شده‌اید.  زیرا او خودْ صلح و سلامت ماست، که این دو گروه را یکی ساخته است. او در بدن خود دیوار جدایی را که باعث دشمنی بود فرو ریخته، شریعت را با قوانین و مقرراتش باطل ساخت، بدین قصد که از آن دو یک انسانِ نو آفریده، صلح و سلامت پدید آورد و هر دو گروه را در یک بدن با خدا آشتی دهد، به واسطۀ صلیب خود که بر آن دشمنی را کشت. او آمد و بشارت صلح را به شما که دور بودید و به آنان که نزدیک بودند، رسانید، زیرا به واسطۀ او، هر دو توسط یک روح به حضور پدر دسترسی داریم.  پس دیگر نه بیگانه و اجنبی، بلکه هموطن مقدسین و عضو خانوادۀ خدایید؛ و در او شما نیز با هم بنا می‌شوید تا به صورت مسکنی درآیید که خدا به واسطۀ روحش در آن ساکن است. (اَفِسسیان2: 12 – 22)

خانواده رابطه بین زن و شوهر می­باشد. رابطه بین فرزندان با پدر و مادر رابطه میان خواهرها و برادرها و در مسیح این اعضا پیوند از روح­القدس یافته­اند تا در یک شدن هر روز قوی­تر قدم بردارند و همانطور عیسی در یوحنا باب 17 ما را به یک بودن و اتحاد دعوت می­کند و برای ما دعا می­کند.

ای پدرِ قدّوس، آنان را به قدرت نام خود که به من بخشیده‌ای حفظ کن، تا یک باشند، چنانکه ما هستیم. من کلام تو را به ایشان دادم، امّا دنیا از ایشان نفرت داشت، زیرا به دنیا تعلّق ندارند، چنانکه من تعلّق ندارم. درخواست من این نیست که آنها را از این دنیا ببری، بلکه می‌خواهم از آن شَرور حفظشان کنی. آنها به این دنیا تعلّق ندارند، چنانکه من نیز تعلّق ندارم. آنان را در حقیقت تقدیس کن؛ کلام تو حقیقت است.

این خانواده از اعضایی تشکیل می­شود که تحت رهبری خداوند باید در هدف و نقشه زیبای او در سلامتی و شادی استوار باشند راهی که همقدم بودن با خداوند است و هر کدام در وظایف خود امین باشند. اما هر لحظه میانبرها هم ما را دعوت می­کند تا از مسیر خارج شده و همچون گوسفند گمشده از گله دور بی­افتیم. اما خبر خوش این است که گوسفند گمشده، حتی اگر در گوشه­ای جا بماند یا راه را پیدا نکند شبان به دنبالش می­رود تا گم شده را بیابد و به گله بازگرداند. شبان برای گوسفندان نی می‌نوازد و برایشان آواز می­خواند، گوسفندان در پی او می­روند آنها خود را به شبان می­سپارند. شبان ردپای گرگ­ها را می­شناسد و در برابر آنها از گله محافظت می­کند تا در سلامت و امنیت باشند و اما زمانی که گرگ به گله حمله می­کند و ترس و وحشت در میان آنها اوج می­گیرد کسی که خود را سپر جان گوسفندان می­کند و آنها را از بلا می­رهاند شبان است. گوسفندان به شبان خود اعتماد دارند و بی هیچ شک و تردید خود را به او می­سپارند چون محبت او را در تمام زندگی­شان دریافت کرده­اند و می­دانند که شبان قلبی پر از مهر دارد. آنها اطمینان دارند که شبان آنها را به مراتع سرسبز می­برد و با نوای دل­انگیز خود آنها را خرسند می­سازد و در برابر ناملایمات از آنها حفاظت می­کند، حتی اگر گم شوند قلب شبان برای آنها می­تپد تا به گله باز گردند، بلی شبان همیشه با محبت بی­کرانش منتظر آنهاست. آنچه که دیدنی نیست پیمانی است که گوسفندان با شبان دارند چون به او وفادارند و سرسپرده­ی شبان هستند. قصه­ی گوسفندان و شبان، داستان دیرینه­ی امید، ایمان و محبت است که در زندگی یک ایماندار جریان دارد، و چه الگوی زیبایی که ما باید در نظر داشته باشیم و در اتحاد چشمان­مان را به مظهر ایمان بدوزیم. از سختی­ها و بیماری­ها و مشکلات مالی و خانوادگی و… گریزی نیست اما در همه آنها اطمینان ما باید به شبان اعظم شیر سبط یهودا باشد تا بتوانیم از ثمره وفاداری بهره­مند باشیم.

کلام خدا از زن می­خواهد تا از همسر خود اطاعت کند و وفادارانه برای خانواده­اش در دعا بایستد. برای این اطاعت به عشق نیاز داریم عشقی که تازه هست عشقی که بنایش را عیسی در قلب­مان کاشته بدون محبت نمی­توانیم به عهدمان با خداوند برای خانواده وفادار باشیم. همانطور که در اول قرنتیان می­خوانیم عهدی که یک خانواده مسیحی باهم می­بندند عهدی­ست که پیوند آن محبت است و “محبت بردبار و مهربان است؛ محبت حسد نمی‌برد؛ محبت فخر نمی‌فروشد و کبر و غرور ندارد. رفتار ناشایسته ندارد و نفع خود را نمی‌جوید؛ به آسانی خشمگین نمی‌شود و کینه به دل نمی‌گیرد؛ محبت از بدی مسرور نمی‌شود، امّا با حقیقت شادی می‌کند. محبت با همه چیز مدارا می‌کند، همواره ایمان دارد، همیشه امیدوار است و در همه حال پایداری می‌کند. (اول قرنتیان 13: 4 7)

پس لازم است در خانواده، محبت خودمان را چکاپ روحانی کنیم که آیا در سختی­ها، تنگی­ها، جفاها محبتی از جنس خداوند داریم؟

“محبت و وفاداری با هم ملاقات خواهند کرد؛ عدالت و سلامتی یکدیگر را خواهند بوسید. (مزمور 85 :10)

منبع چنین محبتی تنها خود خداست پس حال لزوم مشارکت و وفاداری به خدا را بیشتر درک می­کنیم چون وقتی ناتوانیم در او تواناییم.

در یک خانواده مسیحی باید به آنچه خدا ما را فرا خوانده وفادار باشیم و درصدد یک شدن با خداوند و کلام او با همسرمان و با خانواده خود یک شویم. به عنوان یک زن به همسر خود اجازه بدهیم تا در رهبری وفادار باشد او را حمایت و تشویق کنیم تا از خداوند فرمان بگیرد و خانواده را رهبری کند. مسایل جزئی بی­شماری برای یک شدن و اتحاد در خانواده­ها است که در شماره­های پیشین مورد بررسی قرار گرفته می­توانیم استفاده کنیم. مشارکت در تصمیمات، مشارکت در امور مالی و تربیت فرزندان و مشارکت­ها و روابط ایمانداران.

اگر به درستی جان سپردن، رنج کشیدن، تحمل آزار و درد و سختی که مسیح برای ما متحمل شد تا رها شویم را درک کنیم، در می­یابیم که او همواره به ما وفادار خواهد ماند. حتی اگر در ناملایمات و در سختی­ها ناتوان شویم و غرق در مشکلات باشیم.

 اگر دل سپرده­ی مسیح و وفادار به او باشیم او ما را عبور خواهد داد و در آرامشش سکنی خواهد داد.

بیایید باری دیگر به خانواده مسیحی بی­اندیشیم خانواده­ای که در زیر صلیب مسیح به قدرت خون او که برای نجات ما ریخته شد شکل گرفت و خود را اعضای بدن مسیح بدانیم و در آن شایستگی عمل کنیم.

مسح وفاداری خداوند با تک تک خانواده­های مسیحی

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

ایران
دوربین دیجیتال یا تلفن همراه، برابر یا متفاوت (بخش 1)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست