هنر در شهر

درودی بیکران بر همراهان و هنر دوستان اسمیرنا. پنطیکاست و جاری شدن روح خداوند بر شاگردان مسیح مبارک. آمین که از شاگردان او و دریافت کنندگان فیض عظیم او باشیم.

با نقش و نگار همراه شویم:

یان استین نقاش و هنرمند هلندی در سال 1626 قرن هفدهم می‌زیست. استاد او نیکلاس کنوپفر نقاش برجسته آلمانی است که در آثار شاگرد خود آموزه­ها و هدایتش جاری است. تابلوی “ریشخند کردن شمشون” یکی از آثار بسیار زیبای یان استین است که در سال 1670 به اتمام رسید. این اثر رنگ و روغن به تمسخر کردن و ریشخند کردن شمشون که حال چشمان خود را از دست داده می­پردازد.

این اثر بر اساس کتاب داوران باب 16 آیات 25 به بعد نقش بست. در این اثر زیبا کوتوله­هایی دیده می­شود که هر کدام با طنابی دستان و پاهای شمشون را در بند دارند و مانع حرکت او می­شوند و به نوعی او را کنترل می­کنند. شمشون که در دعا بار دیگر قدرت می­یابد و معبد و مردمان در آن را ویران و نابود می­کند که نماد آزادی از همه بندها و اسارت­ها در خداوند است. بندهایی که شاید هر کدام از ما را نیز در کنترل قرار دارد و یا حرکت و رشد ما را مانع شده­اند. آمین که با هدایت و رهبری خداوند این آزادی را در مسیح درک کنیم و از قفس­های خود خارج شویم.

این اثر زیبا در موزه هنری سلطنتی شهر آنتورپ در بلژیک نگهداری می­شود.

پرستش گوساله سامری: اثری دیگر از یان استین که در سال 1672 تا 1675 با رنگ و روغن نقش بست. اندازه این تابلو که تقریباً دو برابر تابلوی معمولی است بر زیبایی این اثر افزوده است. بر مبنای کتاب خروج باب 32 زمانی که قوم خداوند از مصر و اسارت رهایی می­یابند با نبود موسی هدایت­گرشان، دست به ساخت مجسمه گوساله سامری می­زنند تا یهوه خدای خود را بر اساس و روش مصریان قابل رویت و مرکزیت قرار دهند، اما روش پرستش خداوند مخصوص خود اوست و نمی­شود او را با هر روش و فکری پرستش کرد.

در این اثر می­بینیم که هر شخص مشغول بر افکار و سرگرمی خود است و دسته بندی در جمع بسیار برجسته جلوه می­کند و حتی عده­ای در رقص و شادی در اطراف گوساله طلایی در حال پایکوبی هستند و حتی لباس کاهن که هارون آن را بر تن دارد نمادی از رهبرانی است که بدون هدایت خداوند و رهبری و شاید با فشارهای اطرافیان دست به عملی بدور از نقشه و اراده خداوند می­زنند را به تصویر کشیده است. در این واقعه هنوز هارون به عنوان کاهن انتخاب نشده بود ولی یادآوری هارون در لباس کهانت نشانه از رهبری بدون مسح خداوند را دارد.

این اثر زیبا در موزه هنر کارولینای شمالی-آمریکا نگهداری می­شود.

موسی و تاج فرعون: اثری دیگر از این هنرمند هلندی که در سال 1670 بر اساس باب چهارم خروج نقش بست. موسی به فرمان خداوند با فرعون سخن گفت تا اجازه دهد قوم خدا از مصر برای پرستش یهوه بروند. فرعون هر بار از این مهم امتناع کرد و بلاهایی که خداوند بر مصریان جاری کرد تا قوم او بدانند که خداوند حقیقی و زنده نه خدایان مصر بلکه یهوه است و بس.

در این تابلو همانطور که از اسم آن مشخص است تاج فرعون بر زمین افتاده که نمادی از قدرت نداشتن فرعون در مقابل پادشاه آسمانی و خداوند است. ضعف و پریشانی فرعون که در اوج قدرت بر تخت پادشاهی نشسته در مقابل خداوند و قدرت بی­مانند او بخوبی برجسته است و سخنان و رفتار اطرافیان و مردم در دنیای سقوط کرده در این اثر بسیار قابل تامل و گفتگوست.

این اثر زیبا در موزه مائریتشویس در شهر لاهه نگهداری می­شود.

پرستش چوپانان: اثری دیگر از یان در سال 1660 که بر اساس انجیل لوقا باب دوم نقش بست.

در این اثر ملاقات با عیسی نوزاد را به تصویر می­کشد که تاملی بر حیوانات و کودک هیزم بدست که در پی بدست آوردن شیر و برکت زمینی است در مقابل چوپانانی که با هدایت فرشته به ملاقات عیسی و پرستش او آمده­اند خالی از برکت نخواهد بود.

این اثر در موزه آمستردام نگهداری می­شود.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

به وقت خماری
پنتیکاست و شفای روابط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست