کوچک پا

کوچک پا

شناسنامه فیلم:

“SmallFoot” با ترجمه‌های مختلفی مانند “پا کوچک” و “کوچک پا” محصول سال 2018 هالیوود است که داستان کلی آن برگرفته شده از کتاب  معروف “سرزمین یتی‌ها” نوشته سرجیو پابلوس است.

کارگردان شناخته شده هالیوود “کری کرپاتریک” که آثار کم نظیری همچون انیمیشن آنسوی پرچین را دارا است قبلاً در مقام مشاور و نویسنده و کارگردان تصویری در بسیاری از انیمیشن‌هایی همچون “فرار مرغ‌ها” تاثیر بسزایی را ایفا کرده است.

صدا پیشگان بسیار عالی نیز در این اثر جدید همراه و همیار کارگردان بوده‌اند که در اجرای زیبای آن از نقش آنان نمی‌شود غافل شد.

خلاصه انیمیشن:

همه چیز از دهکده هیولاهای برفی در بالای کوه‌های سر به فلک کشیده شروع می‌شود. این یتی‌ها یا همان هیولاهای برفی این‌بار با شادی و جست خیز در پی‌انجام مسئولیت‌های خود هستند تا اینکه یکی از این یتی‌ها (میگو) با هواپیمای سقوط کرده‌ای روبرو می‌شود و انسان یا همان “کوچک پا” در ادبیات یتی‌ها روبرو می‌شود.

دیدن یک کوچک پا در دهکده پذیرفته شده نیست و کسی حرف میگو را باور نمی‌کند و او را از دهکده اخراج می‌کنند. اما میگو و دوستانش سعی می‌کنند از کوه و ابرهایی که سال‌ها آن‌ها را از نگریستن به پایین دور کرده است عبور کنند تا کوچک پا و انسان را بیابند. در این پایین آمدن میگو با گزارشگر تلویزیونی برخورد می‌کند و او را با خود به دهکده می‌برد تا حرف خود را به همه ثابت کند. اما در می‌یابد که سال‌ها قبل انسان‌ها یتی‌ها را می‌کشتند و به آن‌ها به عنوان هیولایی ترسناک نگاه می‌کنند و ابر بالای کوه برای حفاظت از یتی‌ها ساخته شده و دروغ نبودن انسان برای محافظت به مردم گفته شده است.

میگو که در بین حفاظت از مردم و دوستانش باید انتخاب کند مجبور می‌شود دروغ گذشته را ادامه دهد و دوستانش را که در این اکتشاف کنارش بودند را دیوانه و احمق خطاب می‌کند.

در این میان در می‌یابد که دوستانش برای برگرداندن کوچک پا به پایین وارد شهر شده‌اند و جانشان در خطر است. میگو به آن‌ها کمک می‌کند تا بازگردند و گزارشگر نیز به آن‌ها کمک می‌کند. میگو در می‌یابد که بهترین راه راستی است و همه حقایق را با مردم در میان می‌گذارد و اجازه می‌دهد بدون ابر پایین را ببینند و حال خودشان با درک درست از شرایط تصمیم بگیرند و عمل کنند…

بررسی فیلم:

“کوچک پا” نمادی از انسان‌ها است که در مسیر و راه‌های خود کامل و بالغ نیستند ولی متاسفانه همواره افکار خودمان را کامل‌ترین و فرهنگ خودمان را بهترین می‌دانیم. در این انیمیشن انسان‌ها گمان می‌کنند یتی‌ها موجودات و هیولاهای وحشی و خطرناکی هستند، فقط به این دلیل که حرف‌های آنان را نمی‌فهمند و صدای آن‌ها برایشان غُرِش گونه است و اندام‌شان بزرگ. و با همین افکار  به خود اجازه قتل عام آن‌ها را داده‌اند و پیروزی و کشتن آن‌ها را موفقیتی بس عظیم می‌پندارند.

اما حقیقت اصلی این انیمیشن در پنهان کاری و مخفی کاری است که در هر شرایط و در هر افکاری اگر ما را به دروغ بکشاند می‌تواند آغازگر مشکلات و بروز روزمُردگی‌ها باشد. جایی که دیگر نه به دیگران می‌اندیشیم و نه ثمره‌ای خواهیم داشت، بلکه در دهکده و پوسته‌های تخم مرغی خود محبوس خواهیم شد.

راستی و قدرت حیات در مسیح عیسی است و او خود را راه و راستی و حیات نامید، چرا که باید در راستی ریشه بگیریم و رشد کنیم و وقتی در مسیح رشد کنیم و در او سلوک داشته باشیم ثمره خواهیم آورد.

آمین که در او و با او بمانیم و مانند نوزادی هر روز و هر روز به سمت جوانی رشد کنیم.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

تولد عیسی مسیح
چهار راه استانبول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست