شناسنامه فیلم
فیلم «خروج» به نویسندگی و کارگردانی «ابراهیم حاتمی‌کیا» در سال ۱۳۹۸ ساخته شد و در سال ۱۳۹۹ به صورت آنلاین به اکران درآمد. برای شکل‌گیری این اثر زیبا بازیگرانی چون «فرامرز قریبیان، پانته‌آ پناهی‌ها، جهانگیر الماسی، سام قریبیان، کامبیز دیرباز، گیتی قاسمی و محمدرضا شریفی‌نیا» به نقش آفرینی پرداخته‌اند.

خلاصه فیلم
فیلم خروج داستان کشاورزان روستایی را به تصویر کشیده است که آب سد شور در زمین‌های کشاورزی آنها تخلیه گردیده و باعث تخریب زمین‌هایشان شده است. آنها پس از آنکه از طریق مسئولین روستا و بخشدار و دیگران به نتیجه‌ای نمی‌رسند تصمیم به دیدار با رئیس جمهور می‌گیرند و با تراکتورهای خود راهی پایتخت می‌شوند که در این مسیر…
بررسی فیلم
«عدل آباد»، روستایی که نامش از عدل و عدالت گرفته شده ولی عدالت از آن دور است، اینگونه اسم‌ها برایمان بسیار آشناست، آن هم در حال و هوای این روزهای کشورمان که برابری و عدالت تنها شعاری بیش نیست. مردم عدل آباد که از ناعدالتی و بی‌توجهی مسئولین به این نتیجه رسیده‌اند که برای رسیدن به مفهوم اصلی عدالت باید خروج کرد، با رهبری «رحمت» با بازی «فرامرز قریبیان» از آن روستا، خارج می‌شوند. خروج از گناه، خروج از شعار، خروج از اسارت، خروج از بستگی‌نگاه‌‎ها و تعصبات، خروج از مرده پرستی و به حرکت درآمدن، آن هم با رحمتِ خدا و در فیض او کاری است که ما برای نجات و رهایی می‌بایست انجام دهیم؛ می‌بایست خارج شد و چشمان را به جاده دوخت و در مسیر اصلی قدم برداشت.
ابتدای فیلم زمانی که کشاورزان شبانه مشغول بارگیری آب مورد نیاز زمین‌هایشان هستند قطاری بر روی ریل و مسیر اصلی خود در حرکت است و کشاورزان بی تفاوت به کار همیشگی خود مشغولند. قطارِ تازگی و حیات در مسیر خود در حرکت است و بسیاری از ما هستیم که بی‌تفاوت نسبت به این قطار و در روزمرگی و تکرار گیر کرده‌ایم؛ هر روز و هر شب برای بارگیری آب مورد نیاز در زحمت هستیم و خود را مشغول می‌سازیم؛ چه زیبا عیسی مسیح در انجیل «یوحنا باب چهارم» به زن سامری که برای بدست آوردن آب روزانه خود به محل چاه آمده بود، آب حیات و جاری یعنی خود را می‌نمایاند تا هرگز تشنه نگردد، زنی که راه و روش‌ها و روزمرگی‌های خود را پیشه کرده بود به یکباره با یافتن این آب حیات به جریان می‌افتد و این مژده را به دیگران منتقل می‌کند.
قطار در حرکت است، بهتر این است که به این قطار بپیوندیم و در راه بمانیم… در این مسیر درست به مانند خروج کشاورزان از روستای به ظاهر عدل آباد، طعنه‌ها، ترس‌ها، تهدیدها و گاهی ناامیدی‌ها و بی‌وفایی‌ها از طرف دشمن خواهد بود ولی در مقابل آن تشویق‌ها و قوت‌هاست و انگیزه نجات و رهایی که ما را تا به انتها پایدار نگاه می‌دارد. همانطور که در فیلم، رحمت به بقیه می‌گوید خروج بی‌سر و صدا نیست؛ به یاد داشته باشیم که برای خروج از سلطه‌ پادشاهی تاریکی و بی‌عدالتی، دشمن دست به هر کاری می‌زند تا ما را از این مسیر منصرف کند و به جای اول خود بازگرداند و یا حتی با نشان دادن آدرس‌های اشتباه، گمراه کننده و گاهی با وعده‌های زیبا در ظاهر ولی در حقیقت پوچ و بی‌معنی، ما را از مسیر خارج کند ولی به یاد داشته باشیم که این خروج ارزشش را دارد؛ ارزشی به معنای واقعی. پس نیاز دارد تا به انتها در ریل و مسیر اصلی بمانیم و ایستادگی کنیم.
شما را تشویق می‌کنیم که این فیلم زیبا را با این نگاه در مشارکت تماشا کرده و برکات و نقطه نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

جان و یکلیف
پينوکيو گيلرمو دل تورو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست