پينوکيو گيلرمو دل تورو

شناسنامه فیلم
«پينوکيو گيلرمو دل تورو _Guillermo del Toro s Pinocchio» يا «به سادگي پينوکيو» يک فيلم موزيکال فانتزي محصول کمپاني «Netflix» است که در سال 2022 به کارگرداني «گيلرمو دل تورو» و «مارک گوستافسن» به نمايش در آمد. فيلمنامه اين فيلم پويانما را دل تورو و «متيو رابينز» نوشته‌اند و برگرفته از رمان ايتاليايي «ماجراهاي پينوکيو» نوشته «کارلو کولودي» در سال 1883 است. اين انيميشن نامزد و برنده خيلي از جوايز سينمايي شد و همچنين بعد از فيلم انيميشن «Missing Link» تبديل شد به بهترين استاپ موشن «Stop_motion». بازيگران بنامی همچون «گريگري مان» در نقش «پينوکيو»، «ايوان مک گرگور» در نقش «سباستين»، «ديويد بردلي» در نقش «ژپتو» صداپيشگي مي‌کنند. همچنین از دیگر صدا پیشگان می‌توان «کیت بلانشت، ران پلرمن، تیلدا سوینتن» را نام برد. از دیگر فیلم‌های دل تورو می‌توان به «جادوگران، تیغه2، هزارتوی پن، سری فیلم‌های هابیت» و فیلم «شکل آب» که برنده جایزه اسکار 2017 در بخش بهترین فیلم و بهترین کارگردانی شد اشاره کرد.
خلاصه فیلم
ژپتو نجار و مجسمه‌ساز متبحر به همراه پسر خود در حال ساخت مجسمه مسیح در کلیساست که با بمباران هوایی شهر، پسر خود را از دست داده و در غم او افسرده می‌شود. او تصمیم می‌گیرد تا از درخت کاج سوخته شده بالای قبر پسر خود، عروسکی به یادبود فرزندش بسازد. در همان شب عروسک به وسیله فرشته‌ای روح زندگی می‌گیرد و جای خالی پسر را برای ژپتو پر می‌کند .
فرشته، این عروسک را پینوکیو می‌نامد حال او باید در دنیای تازه‌ای که چشم گشوده است تجربه زندگی بیاموزد و در این راه با ماجراهای تلخ و شیرین روبرو می‌شود.

بررسی فیلم
پينوکيو؛ شايد به جرأت يکي از محبوب‌ترين و مشهورترين داستان‌هاي جهان و به‌خصوص بين ايرانيان بوده و هست. فيلم‌ها و انيميشن‌هاي متعدد و بيشماري در کشورهاي مختلف بر اساس اين کتاب ساخته شده است. همچنين ميليون‌ها کپي از کتاب و نقاشي‌هاي برگرفته شده از اين داستان در دسترس مليت‌ها و اقشار مختلف و سنين متفاوت قرار گرفته است.
اما اينبار در اين انيميشن، کارگردان و نويسنده توانسته‌اند از فرم اين داستان قديمي‌، تصوير و جايگاهي تازه را ايجاد کنند و اين داستان محبوب را به نگاهي نو سوق دهند.
در ابتداي اين انيميشن مي‌بينيم که پدر ژپتو با فرزند خود به نام «کارلو کلودي» زندگي مي‌کند و او را در بمباران هوایی جنگ از دست مي‌دهد و با روياي او پينوکيو را مي‌سازد. کارلو کلودي نويسنده اصلي داستان پينوکيو است که کارگردان با اين نگاه اذعان مي‌دارد که کارلو (نويسنده) در پينوکيو زنده است و هنوز تأثير خود را بر اين دنيا داشته و خواهد داشت.
چقدر اين نگاه ما را به ياد عزيزان و خادمين مسيحي_ايراني مي‌اندازد که با ايستادگي، انجيل و پيام مسيح را به مردم رساندند و جان خود را نيز در اين راه از دست دادند ولي امروزه به واسطه خدمتشان هنوز زنده هستند و ثمرات آنها در حال بيشتر شدن است.
پينوکيو ساخته و روح زندگي در او دميده مي‌شود. همانطور که خدا روح و نَفَس خود را بر ما دميد تا حيات، زندگي و تازگي داشته باشيم و بدين وسيله زيست کنيم. اما پينوکيو نياز به رشد و درک از رابطه و حقيقت را دارد. او بايد بزرگ شود، چرا که اشتباهاتش ناداني و عدم شناخت درست حقيقت او را به مصيبت‌ها رهبري مي‌کند و افراد مختلف براي سودجويي خود او را به بردگي مي‌گيرند.
او وارد جنگ‌ها مي‌شود و این جنگ‌ها او را به کشتن و تاريکي سوق مي‌دهند. هربار که پينوکيو کشته مي‌شود، به زندگي بازگشت مي‌کند ولي بايد طولاني‌تر در دنياي تاريکي بماند. هر اشتباه و عملکرد بدون شناخت، او را در اسارت بيشتري غرق خواهد کرد.
پدر ژپتو به دنبال اوست و براي بازگرداندنش به خانه از هيچ هزينه و خطري ابا ندارد؛ هر آنچه را که دارد به صاحب قايق مي‌دهد تا او را براي نجات فرزندش به آن طرف دريا برساند.
در سکانسي پينوکيو را با حيله و فريب به سيرک مي‌کشانند و قراردادی امضا شده او را به اسارت صاحب سيرک مي‌کشاند. او مجبور است براي خوشنودی و سودجويي صاحب سيرک، از جنگ، کشتار و صاحبين جنگ تعريف و تمجيد کند. اما پينوکيو هميشه حق انتخاب دارد. حق انتخاب ماندن در اسارت و يا انتخابي به آزادي و رهايي حقيقي و بازگشت به آغوش پدر.
با شناخت حقيقت و ماندن در مسير رشد در کنار پدر، او به درک بيشتري از زندگي و رابطه مي‌رسد و اين باعث ماندگاري و تاثير او در دنياي اطراف و حتي تا دورترين نقاط مي‌شود.
آمين در ماندن در کلام خدا و مسير او به پيش رويم و با ايستادگي در مسيح و در این راستی، به شناخت او بالغ شويم و تأثيري تا ابديت از ما به جا بماند، تأثيري که زندگي، حيات و تازگي را به ارمغان دارد.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

خروج
نقش و نگار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست