شائول

مقدمه و اهداف مورد نظر:

در این شماره از مجله در مورد خودخواهی شائول و تبدیل آن به یک خادم مهربان و مقتدر از کتاب اعمال رسولان باب ۹ آیات ۱ تا  ۱۹ که به زبان ساده و قابل فهم برای نونهالان نوشته شده است، در نظر داریم که مطالب، در پایان جلسه بدین صورت توسط کودکان درک شوند:

۱- دوست داشتن دیگران بدون قید و شرط.

۲- غرور و تعصب باعث دور ماندن از خدا می‌شود.

۳- با خودخواهی و اذیت دیگران، به خداوند آزار می‌رسانیم.

۴- خدا مشتاق بخشیدن گناهکاران است تا در راه درست قدم بردارند.

مروری بر داستان کتاب مقدس (۱۰ دقیقه):

کودکان در طول هفته می‌بایست خودشان این داستان را مطالعه و بر روی آن فکر کنند. شما نیز می‌توانید بنابر گروه سنی آنها برایشان بصورت داستان‌وار روایت کنید (این داستان مناسب گروه سنی ۷ تا ۱۳ سال می‌باشد، نکات کلیدی به صورت برجسته مشخص شده است، بر روی آنها تمرکز داشته باشید و تاکید کنید):

در روزگاران قدیم مردی به نام شائول در راه سفر به شهر دمشق بود. او دنبال آدم‌هایی بود که به مسیح ایمان داشتند، اما شائول می‌خواست آنها را دستگیر کند و به زندان بیاندازد تا محاکمه‌شان کنند!  شائول خیلی خودخواه بود و بخاطر غرورش  فکر می­کرد روش مسیحیان کفر گفتن است و اونا باید طریق‌های یهودیت را ادامه بدهند و به دیگران آزار می‌رساند. در راه یکدفعه از آسمان نور بسیار روشن و درخشانی بر او تابید و به زمین افتاد و صدایی شنید: شائول، شائول چرا به من آزار می‌رسانی؟ شائول پرسید: تو چه کسی هستی؟ او پاسخ داد: من عیسی هستم که بهش آزار می‌رسانی. بلند شو و به دمشق برو، من به تو می‌گویم که باید چه کار کنی. شائول بلند شد و چشمانش را باز کرد ولی چیزی نمی‌دید.

او تا سه روز نابینا بود و آب و غذا هم نمی‌خورد. در دمشق مردی بود که به عیسی ایمان داشت و نامش حنانیا بود. او رویایی دید که در آن خدا به او گفت: سراغ شائول برود و به او بگوید خدا می‌خواهد چشمان تو بینا شود. حنانیا گفت: شائول خیلی خودخواه است و فرزندان خدا را اذیت می‌کند. خدا گفت: من او را انتخاب کردم تا به دیگران محبت و خدمت کند. حنانیا به حرف خدا گوش کرد و سراغ شائول رفت و به او گفت همان خدایی که تو در راه نورش را دیدی و صدایش را شنیدی مرا فرستاده و دستش را بر روی شانه شائول گذاشت و او بینا شد و از روح خدا پر شد. از آن پس او غرور خود را کنار گذاشت و تا آخر عمر خود فروتنانه و بدون تعصب کارهایی که خدا از او می‌خواست یعنی محبت کردن تمام انسان‌ها را انجام می‌داد.

نکاتی که می‌توانید بر روی آنها تاکید داشته باشید (۱۰ دقیقه):

1- عیسی از جناب پدر آمد تا به دنبال فرزندان گمشده باشد تا آنها را نجات دهد.

2- خدا منتظر بازگشت فرزندانی است که اشتباه می­کنند تا آنها را ببخشد و در مسیر راستی قرار دهد‌.

3- اذیت کردن فرزندان خدا موجب آزار رساندن ما به خداوند می‌شود.

فعالیت تجربی:

از کودکان می‌خواهیم که به وسیله تکه‌هایی از برگ و رشته‌های طناب با چسب بر روی مقوا یک درخت را (کلاژ) تکه چسبانی کنند (از سایر وسایل نیز می‌توان استفاده کرد).

سپس نقاشی از مسیح، خانواده، دوستان، مربیان و یا هر آنچه که هدیه‌ خداوند به آنها است را بر روی هر برگ بچسبانند و اگر تا به حال از روی غرور و خودخواهی آنها را اذیت کرده‌اند، به حضور خداوند ببرند و یک درخت شکرگزاری درست کنند؛ از خداوند بخواهند تا کمک کند بتوانند آنها را خدمت و محبت کنند، دوست داشته باشند و برایشان دعا کنند.

طرح سوالات و گفتگو در مورد آنها (۱۰ دقیقه)

1- شائول چرا خودخواه بود؟

2- چگونه شائول باعث آزار رساندن به خدا می‌شد؟

3- غرور و خودخواهی شائول را به کجا رسانده بود؟

4- خدا چرا شائول را نابینا کرد و پس از آن شفا داد؟

کاربرد داستان در زندگی کودکان (۵ تا ۱۰ دقیقه):

* عیسی قدرت بخشیدن ما را دارد، او ما را دوست دارد و اگر ما دیگران را اذیت کنیم به او آزار رسانده‌ایم و اگر به اشتباهی که کردیم پی بردیم و نزد خداوند توبه کنیم، او ما را با آغوش باز می‌پذیرد و به ما محبت می‌کند.

* خداوند می خواهد که ما به دیگران آسیبی نرسانیم و چه با رفتارمان و چه با گفتار همه‌ی انسان‌ها را دوست بداریم و عزیز بشماریم.

آیه­ای برای به خاطر سپردن:

آیه حفظی که برای کودکان در نظر گرفته شده است از اعمال رسولان باب ۹ آیه ۱۷ می‌باشد:

«پس حنانیا رفت و به آن خانه درآمد و دست‌ های خود را بر او گذاشته،گفت: ای برادر، شائول، خداوند یعنی همان عیسی که چون بدین جا می‌آمدی در راه بر تو ظاهر شد، مرا فرستاده است تا بینایی خود را بازیابی و از روح­القدس پر شوی.»

مشارکت پایانی:

از کودکان بخواهید در دعا اجازه دهند خدا به یادشان بیاورد که آیا موجب آزار، اذیت و ناراحتی کسی شده‌اند؟

در مورد رفتار و کارهایشان آنها را هدایت کنید که هر آنچه خدا به یادشان آورد را با قلبی باز، با توبه و اعتراف نزد خدا و یا حتی اگر تمایل داشتند نزد مربیان و دیگر کودکان بیان کنند و از خداوند بخواهند آنها را کمک کنند تا از این پس رفتاری شایسته و نیکو با دیگران داشته باشند.

خواهشمندیم که بعد از اجرای این برنامه، نتیجه و بازخوردی که منجر شد را از طریق راه‌های ارتباطی که در انتهای مجله درج شده است، انتقال دهید و با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

ظاهری زیبا با درونی آشفته
یعقوب کوچک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست