شرایط و وضعیت اقتصادی حال حاضر، سبب شده ‌است که تلاش برای به‌دست آوردن منابع مالی و رشد وضعیت اقتصادی، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها در پیشرفت افراد موفق باشد.
وقتی که زندگی بر اساس مدیریت مالی و پس‌انداز کردن برنامه‌ریزی شود، احساس امنیت اقتصادی برای فرد به‌وجود آمده و استرس‌های ناشی از مسائل اقتصادی کمتر خواهد بود. هر شخص در ماه پول تعیین شده‌ای دریافت کرده و می‌تواند این مبلغ را بین روزهای آتی باقیمانده، تقسیم کند. در ابتدای ماه هزینه‌های خود را مشخص کرده و هزینه رفــت و آمد، قبوض؛ پوشاک‌؛ ‌کرایــه خــانه؛ تحصـیل فرزندان وغیــره را بــا هم جــمع کـنید تا هزینــه شما در ماه مـشخص شود به این حرکت برآورد هزینه می‌گویند، که شما باید برای آن برنامه داشته باشید تا بتوانید آنها را مدیریت کنید. برای هزینه کردن باید کار بیشتری انجام دهید تا نیازهای خود را جبران کنید یا از خریدهای غیرضروری اجتناب کنید، به این کار صرفه‌جویی می‌گویند.
هر ماه لیست هزینه‌های خود را به صورت مکتوب نوشته و آن را مرور کنید تا هزینه‌های اضافی را کاهش دهید.

بنابرایــــن بـــرای مــدیریت نقـدینگی موجــود در زندگی شـخصی، اگر درآمد در سطح پایینی قرار دارد، باید مسئولیت آن را قبول کنیم.
ما مهارت‌ها و زمان ارزشمندی داریم که باید آنها را به کار ببریم و به فکر افزایش منابع درآمد و در نتیجه آن افزایش موجودی خود باشیم.

تمام هزینه‌ها و درآمدها باید ثبت شوند.
هر چیزی که می‌خواهیم تحت کنترل در بیاوریم را باید بنویسیم اگر نه، مسائل مالی بر ما مسلط خواهند شد و بدون برنامه مخارج افزوده می‌شوند و حساب ما روز به روز کاهش پیدا می‌کند.

خرید هیجانی و احساسی ممنوع!
یعنی در لحظه دوست دارم آن چیزی را که می‌بینم داشته باشم ۹۰ درصد خریدهای ما احساسی هستند که باید ممانعت به عمل آوریم و مانع بروز آن شویم.
برای باز شدن این موضوع بیایید با یک مثال به شرح آن بپردازیم:
تصورکنید که باید یک شیشه را با چند سنگ بزرگ، سنگریزه و ماسه پرکنید ابتدا چه چیزی را در شیشه می‌ریزیم ؟
در مدیریت مالی می‌توانیم به شن و ماسه به عنوان چیزهایی که چندان ضرورتی ندارند نگاه کنیم.
سنگ‌های بزرگ نماد چیزهایی هستند که در حجم مالی ما بزرگ هستند و اگر آنها را انجام ندهیم می‌توانند عواقب منفی جدی داشته باشند.
معمولا هزینه‌های کوچک برای ما حواس پرتی به وجود می‌آورد و توانایی تمرکز و بهره‌وری را از ما می‌گیرد پس اگر شیشه خود را با شن و ماسه که همان مخارج غیر ضروری است پر کنیم جایی برای سنگ‌های بزرگ یعنی مخارج ضروری نخواهیم داشت.
اگر ابتدا سنگ‌های بزرگ را در شیشه نگذارید بعداً در آن جا نمی‌شوند. وقتی پول خود را برای چیزهای کوچکی که مهم نیستند خرج می‌کنیم پول کمی برای چیزهایی که واقعاً مهم و مورد نیاز هستند باقی می‌ماند.
به یاد داشته باشیم مسیری که ما را به هدف می‌رساند، به اندازه خود هدف مهم است.
برای کسب درآمد از ابتدا باید بدانیم که چرا به دنبال چنین هدفی هستیم؟ راز این روش هدف‌گذاری صحیح است نه خود هدف!
چرا در زمینه امور مالی به اندازه کافی آرامش خاطر ندارید؟
تصمیمات عجولانه و اشتباه به همراه استرس و نگرانی اجازه نمی‌دهد که درست تصمیم بگیریم.
امنیت مالی ممکن است به آرامی در حال فروپاشی باشد، بدون اینکه از آن اطلاعی داشته باشیم.
اغلب ما بدهی را بخش جدایی‌ناپذیر زندگی می‌دانیم. دنیای اطراف، هر لحظه ما را با تبلیغ مصرف‌گرایی تشویق به خرید اقــلام مـخــتلف می‌کند. در بسیاری از کشورها این خرید توســـط کارت اعتباری انجــام می‌شــود یعنی مــا همیشه بدهکار هستیم و تصـور می‌کنیم کـه بدون آن هـیچ کاری نمی‌توانیم بکنیم حتی خرید اقلام غیرضــروری را از طـریق وام و بـدهی انجام می‌دهیم، بدهی عامـلی اســت کـه ما را به مشکلات مالی و ایجاد دردسر هدایت می‌کند.
عدم موفقیت به معنای شکست کامل نیست. همین که در طول مسیر، توانایی رشد کردن را داریم و تجربه کسب می‌کنیم و قوی‌تر می‌شویم مزیتش فراتر از دستیابی به هدف نهایی است.

چگونه می‌توانیم مسئولانه پول خود را همانطور که خدا برای ما در نظر گرفته است مدیریت کنیم؟
در ادامه 7 راه برای مدیریت منابع مالی، بر اساس اصول کتاب مقدس آورده شده است.
1. به یاد داشته باشید که این پول خداست.

خانه، غذا، لباس ما، همه از برکات خداست. حتماً خدا را بشناسید و او را شکر کنید. وقتی نسبت به پول خود احساس مالکیت می‌کنید، به یاد داشته باشید که پول مال شما نیست. خدا فقط به شما امانت می‌دهد.
ممکن است برخی از شما بگویید: «یک لحظه صبر کنید، من آن پول را با استفاده از دانش، مهارت و توانایی خود به دست آورده‌ام.»
آیا این خدا نبود که برای شروع آن دانش، مهارت و توانایی را به شما داد؟

2. صادقانه ده یک و هدایا بدهید

ده یک و هدایا برای کمک به نیازمندان است، برای کمک به افراد جامعه و رشد کلیسا به عنوان یک جامعه. چرا ده یک و هدایا مهم است؟ ده یک و هدایا به ما می‌آموزد که مباشران خوبی برای آنچه خدا به ما داده است باشیم. این می‌تواند منجر به بهبود وضعیت مالی خانواده شود و به ما کمک کند تا همسر، دوستان، بستگان، کارمندان و کارفرمایان بهتری باشیم. ده یک و هدایا همچنین می‌تواند به ما کمک کند تا یاد بگیریم به خدا اعتماد کامل‌تری داشته باشیم و رابطه نزدیک‌تری با او ایجاد کنیم. آنچه را که قبلاً از آن اوست به خدا برگردانید. وقتی ده یک و هدایا می‌دهیم، به خدا نشان می‌دهیم که نه تنها از دستورات او پیروی می‌کنیم، بلکه اعتماد داریم که او از ما مراقبت خواهد کرد. خداوند را با دارایی خود و با اولین ثمره تمام محصولات خود گرامی بداریم.

3. بودجه عاقلانه

دانستن اینکه چقدر پول دارید و چه چیزی باید برای قبوض اختصاص داده شود، به شما کمک می‌کند تا در حد توان خود خرج کنید. برای تنظیم بودجه خانوار خود، میزان هزینه‌ای که هر ماه برای دسته‌های مختلف (مانند غذا، خدمات آب و برق، مسکن، حمل‌ و نقل، هزینه‌های تحصیل، پزشکی و غیره) خرج می‌کنید را مشخص کنید و آن را با درآمد ماهانه خود مقایسه کنید. اگر هزینه‌های شما بیشتر از درآمدتان است، باید خریدهای غیر ضروری را حذف کنید.
اگر به نقطه‌ای رسیدید که دیگر پولی برای ماه در یک دسته خاص باقی نماند، دیگر خرج نکنید. انجام این کار نیاز به عزم جدی دارد، اما اگر می‌خواهید امور مالی خود را تحت کنترل داشته باشید، این یک گام ضروری است.

4. مقداری را برای یک «روز بارانی» ذخیره کنید

این شامل یک صندوق اضطراری است که برای پوشش نیازهای غیرقابل پیش‌بینی و همچنین قابل پیش‌بینی آینده ما اختصاص داده شده است. چرا صرفه‌جویی مهم است؟ شما هرگز نمی‌دانید زندگی قرار است چه چیزی را به سمت شما بیاورد. مانند مورچه که در زمان فراوانی برای زمانی که نیاز است پس‌انداز می‌کند، ما نیز باید اکنون برای هزینه‌های آینده پس‌انداز کنیم. عاقل برای آینده پس‌انداز می‌کند، اما انسان نادان هر چه به دست می‌آورد خرج می‌کند.

5. اجتناب از بدهی

نحوه رسیدگی به بدهی‌ها و عادت‌های مالی که شما را در بدهی قرار می‌دهد، از جمله مصرف بیش از حد و قرض گرفتن (وام) را تغییر دهید. پس از ده یک، ابتدا پول خود را پس انداز کنید تا مجبور به وام گرفتن نباشید. اگر بدهی‌های معوق زیادی دارید، باید در اسرع وقت پرداخت شود.

6. بی قید و شرط بدهید

درحالیکه ما باید در مورد مقدار دادن، به دانایی عمل کنیم، نباید آنقدر در مورد پول خود سخت بگیریم که تمایلی به جدا شدن از آن نداشته باشیم. وقتی میل به اشتراک گذاشتن داریم، خداوند ابزاری برای این کار به ما می‌دهد. البته امکانات مالی همه یکسان نیست. ما واقعاً ممکن است از نظر مالی با مشکل مواجه باشیم. اما حتی در این صورت، باز هم می‌توانیم از زمان، استعدادها یا سایر دارایی‌های غیر مالی که خداوند برای ما فراهم کرده است، ببخشیم.

7. سخت کار کنید

اغلب، کسانی که در شغل خود سخت‌تر کار می‌کنند متوجه می‌شوند که ترفیع می‌گیرند یا حقوق بیشتری دریافت می‌کنند. مسلماً استثنائاتی وجود دارد، اما لازم نیست نگران ثروت‌های زمینی خود باشیم، خداوند قلب و تلاش ما را می‌شناسد. ما باید گنج‌های خود را در آسمان بیندوزیم. پول بخش مهمی از زندگی است اما همه چیز نیست.
نگران پول نباش «کتاب مقدس به ما می‌گوید که نگران هیچ چیز نباشیم، بلکه در همه چیز درخواست‌های خود را با دعا و شکرگزاری به خدا ابرازکنیم.»
باشد که در برکت خداوند زندگی کنید.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

صدایی که تا به ابد باقی میماند…
حس گناه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست