مرد آزاد

شناسنامه فیلم:

مــرد آزاد (Free‌ Guy‎)فيـلمي آمـريـکايي بـه کارگـرداني «شـاون لِوي» در ژانر اکـشن، کـمدي، علمي و تخيلي است که در سال 2021 منتشر شد و فيلم‌نامه آن نوشته «مت ليبرمن» و «زک پن» مي‌باشد. در اين فيلم «رايان رينولدز» در نقش يک متصدي بانک ايفاي نقش مي‌کند و «تايکا وايتيتي»، «جودي کومر»، «جو کري»، «ليل رل هاوري» و «اوتکرش امبدکر» از ديگر بازيگران اين فيلم هستند.

مـرد آزاد پس از يک سال تأخير به دليل همه‌گيري کوييد-19، در 13 آگـوست 2021 توسط «استوديو قرن بيستم» در ايالات متحده به صورت سينمايي در فرمت‌هاي RealD 3D،IMAX  و سينما دالبي منتشر شد. اين فيلم بيش از 305 ميليون دلار در سراسر جهان فروش داشت و به‌طور کلي نقدهاي مثبتي از سوي منتقدان را دريافت کرده ‌است. مفهوم اين فيلم مورد تحسين منتقدان قرار گرفت و به‌طور مثبت با ترکيبي ازآثار بازيکن شماره يک آماده، نمايش ترومـن، ماتريـکـس، اتومبيـل دزدي ‌بـزرگ، سايبـرپانـک 2077 و فورتنـايت مقايسه شد.

خلاصه فیــلم:

يک کارمند معمولي بانک که به روزمرگي دچار شده‌است متوجه مي‌شود که در واقع يک NPC (شخصيت غيرقابل بازي) در يک بازي ويديويي اکشن و جهان باز است. حال او بايد با اين واقعيت کنار بيايد که او تنها کسي است که مي‌تواند جهان را نجات دهد.

بررسی فیــلم:

ساکنان شهر آزاد، هر روز زندگي تکراري خود را پشت سر مي‌گذاشتند و هر روز شاهد مشکلات، حمله‌ها و دزدي‌ها در اطرافشان بودند. اما بي‌توجه با لبخندي از کنار تمام آنها عبور مي‌کردند در اين ميان گاي هم شخص ساده‌اي بود که هر روز ديالوگ‌ها و زندگي تکراري داشت اما يک روز همه چيز عوض شد او دريافت مي‌تواند عينکي داشته باشد که دنيايش را آنطور که در حقيقت هست، ببيند و متوجه شد که حق انتخاب دارد، حتي با يک درخواست متفاوت از کافه‌دار باعث شد که کافه‌دار هم به انتخاب‌هاي پيش رويش فکر کند. شايد ما هم در زندگي امروز دقيقا در يک تکرار قرار گرفته و از ياد بردهايم که بايد به سمت هدف حرکت کنيم. از کنار تجاوزها با قلبي پر از سازش، بيخيال عبور ميکنيم و معناي حقيقي زندگي را فراموش کردهايم.گاي در همان سادگي‌اش وقتي تصميم گرفت که در هدف نيکويي شهر و جامعه‌اش قدم بردارد، سطحش رشد کرد و تبديل به شخصيت محبوب شد. او يک بازيگر پشت صحنه بود اما وقتي به قدرت انتخابش پي‌ برد تبديل به يک قهرمان شد. ما هر روزه با انتخاب‌هاي بسياري روبرو هستيم شايد متوجه نباشيم آنها چقدر تاثير گذارند اما شاهد ثمره آنها هستيم. اتفاقات و ديالوگ‌هاي زيباي اين فيلم به ما اهميت به هدف چسبيدن را نشان مي‌دهد.

اين شهر، جهان کُدي گاي و ساکنانش بود، چيزي که از نظر جهان تنها يک بازي بود و هر کس با نقشي به دنبال ماموريت‌ها وارد اين جهان کُدي (بازی) مي‌شد.

ما انسان‌ها هم هرکدام در ماموريت‌هايي هستيم، انتخاب با ماست که کشنده و مخرب باشيم يا حيات بخش.گاي انتخابش را کرد و بسيارهم مصمم بود. شما چطور؟

 افرادي که بيرون از بازي، زنده بودند همه اسيرهايي بودند که در بطالت بسر مي‌بردند اما اعضا برنامه‌ريزي شده آزاد بودند، زماني که گاي تصميم گرفت که نه با کشتن آدمها بلکه با نجاتشان سطحش را ارتقا دهد آزادي و هدفش را به جهان بيرون و شهرش نشان داد اما موانعي هم بود…

وقتي گاي فهميد که حقيقي نيست نااميد شد اما دوست او گفت: «مهم نيست که ما چقدر غير حقيقي هستيم اما لحظههايي که با هم داريم حقيقي و براي من زيباست»

وقتي به سمت هدف حرکت مي‌کنيم و بيداري دنياي اطرافمان براي ما اهميت مي‌يابد، موانع بسياري هر لحظه مي‌خواهند ما را باز دارند موانعي همچون ديالوگ‌هايي که گاي شنيد؛ دنيا بسيار آسان حقيقت‌ها را براي ما دروغ جلوه مي‌دهد و ما را نااميد مي‌کند اما براستي اميد ما چيست؟

حرکت به سطح تازه اراده خداوند است تا با روش او براي نجات قدم برداريم نه در روزمرگيهاي خود حتي با بيتوجه بودن به مسائل در تخريبها شريک باشيم.

بياييد با نگاهي نو وارد سطحي تازه شويم و بياد داشته باشيم که حقيقت را خواهيم شناخت و حقيقت است که ما را آزاد خواهد کرد.

اين فيلم زيبا و تاثيرگذار را به شما پيشنهاد مي‌دهيم تا با يکديگر ببينيد و ‌بيانديشيد که اراده خدا براي شما و براي بيرون آمدن از يکنواختي و وارد شدن به سطحي تازه چيست؟

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

مارمولک
هنر در شهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست