مستر چرچ

شناسنامه فیلم:

«مستر چرچ» یا «آقای کلیسا» فیلمی درام است که به کارگردانی بروس برسفورد ساخته و در سال ۲۰۱۶ منتشر گردید. نویسنده این فیلم سوزان مک‌مارتین است و از بازیگران آن می‌توان به ادی مورفی، بریت رابرتسون، خاویر ساموئل، لوسی فرای، کریستین مدسن و ناتاشا مک‌الهون اشاره کرد.

خلاصه فیلم:

مستر چرچ داستان زندگی مادری است به نام «مِری» که به سرطان مبتلاست و شش ماه بیشتر فرصت زندگی برایش باقی نمانده و به همراه دختر خود به نام چارلی زندگی می‌کند که آشپزی با استعداد به سفارش شخص دیگری با قراردادی شش ماهه در خانه آنها به خدمت مشغول می‌شود. این قرارداد که در ابتدا شش ماهه بود پس از گذرانِ دورانْ به مدتی طولانی بدل می‌شود تا جایی که پیوندی خانوادگی مابین آنان ایجاد می‌گردد. اما در طول این دوران اتفاقاتی رخ می‌دهد که باعث فراز و نشیب‌هایی در زندگیشان است.

بررسی فیلم:

مستر چرچ آشپز ماهری که کار او تنها به آشپزی ختم نمی‌شود بلکه او نواختن پیانو، رقص، نقاشی، باغبانی و کارهای دیگر را در سعی تمام به بهترین شکل انجام می‌دهد. شخصیتی خونسرد و آرام که به مطالعه کتاب بسیار علاقه‌مند است و به نوعی می‌توان گفت به عنوان یک انضباط در زندگی خود می‌نگرد ولی در عین حال این شخص ایراداتی هم دارد؛ سیگار کشیدن و مست کردن‌های شبانه و هرازگاهی خشمگین شدنش. ولی کار اصلی او آشپزی‌ست و رساندن خوراک به دیگران است.

«چارلی» دختر کوچک خانواده در ابتدا پافشاری به خرج می‌دهد و آشپز تازه ورود یافته به زندگی‌شان را نمی‌تواند بپذیرد ولی خوراک‌های سالم که برای او هر شب و صبح و حتی بعدازظهرهای مدرسه را به میهمانی بدل کرده دل او را نرم می‌کند تا جایی که او در کارها به مستر چرچ کمک می‌کند و بالطبع این همکارِ کوچک خرابکرای‌هایی را پیش خواهد آورد و این مستر چرچ است که مسئولیت رفع مشکلات بوجود آمده را به عهده می‌گیرد و این طریق چارلی‌ای که از کتاب خواندن متنفر بود را عاشق مطالعه می‌کند.

«مِری» مادری که در یاس و ناامیدی به خاطر زندگیِ کوتاه باقیمانده برای خود تنها ظاهری محکم به خاطر چارلی از خود نشان می‌دهد با آمدن مستر چرچ روحیه‌ای تقویت شده می‌یابد و قراردادی که قرار بود با مرگِ «مری» شش ماهه به اتمام برسد شش سال طول می‌کشد.

همانطور که از نام فیلم پیداست مستر چرچ معنا و مفهوم کلیسا و شاگرد را یادآور می‌شود، انسان‌هایی که با ایمان به عیسی مسیح شاگرد و کلیسا خوانده می‌شوند و در این بین می‌بایست بر طبق ماموریت بزرگی که در کتاب لوقا باب ۲۸ به شاگردان داده شد (بروید و قوم‌ها را شاگرد سازید) عمل کنند. شاگردی که کارش پخت و پز و رساندن خوراک سالم به مردم است، خودش بدون ایراد نیست ولی به سعی تمام می‌کوشد که در این مسیر شاگردی کرده و شاگرد سازی کند، کاری که مستر چرچ با «ایزی» دختر متولد شده چارلی انجام می‌دهد و همچنین بر روی دیگر اطرافیان مستر چرچ تاثیرگذارده است حتی پس از مرگ وی؛ و در قبال تمام این داستان که بر اساس یک دوستی واقعی به تصویر کشیده شده است خود مستر چرچ نیز بی بهره نبوده و خانواده‌ای که از آن به خاطر گذشته خود با پدرش بی بهره بوده را در زندگی با مِری و چارلی و ایزی بازیافته است و این خود شفایی است از این ارتباط و مسیر شاگردی و شاگردسازی.

فرصت دادن به دیگران از ویژگی‌های دیگر مستر چرچ است با وجود اینکه او می‌داند شاید طرف مقابل نتواند به خوبی او این کار را انجام دهد ولی مسیر شاگردسازی به اعتماد نیازمند است حتی اگر در پس آن خرابکاری‌هایی بوجود بیاید و حتی کار سخت‌تر، بیشتر و یا حتی دشوارتر گردد.

ما نیز تمامی به این مسیر فراخوانده شده‌ایم که مستر چرچ باشیم چرا که خدا ما را کلیسا خواند. خواست خدا این است که از هر قوم و نژاد و زبان در خداوند فرزندان گشته و با یکدیگر در او خانواده شویم؛ برای جهان نور و نمک باشیم و تاثیرگذار…

این فیلم پر از دیالوگ‌ها و سکانس‌هایی‌ست که می‌توان ساعت‌ها بر روی آن گفتگو و تامل کرد، پس به شما پیشنهاد می‌دهیم این فرصت را از ندهید و به همراه خانواده این فیلم زیبا را به تماشا بنشینید و در مورد آن با یکدیگر گفتگو کنید. خرسند خواهیم شد نظرات و بازخورد خود را از مشارکتی که دارید از طریق راه‌های ارتباطی به ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

آلیس قاتل شوهرش را بخشید.
باروری و سبک زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست