وفاداری – قسمت اول وفاداری با خدا

دروازه‌ها را بگشایید تا قوم پارسا داخل شود، قومی که وفادار می‌ماند. (اشعیا ۲: ۲۶)
خورشید به آسمان وفادارانه هر روز می‌‌‌تابد و زمین وفادارانه می‌چرخد. نظم در این چرخه طبیعت هر روزه برای ما ثمرات خاص خودش را دارد و جهان هر روز تازه می‌شود به راستی معنای حقیقی وفاداری چیست؟
در حقیقت بهترین راه درک وفاداری تامل در وفاداری یهوه است که خود یک جنبه والای محبت می‌باشد، یکی از لازمه‌های وفادار بودن داشتن محبت و درک محبت حقیقی است.
این سخن درخور اعتماد است که: اگر با او مردیم، با او زندگی هم خواهیم کرد. اگر تحمّل کنیم، با او سلطنت هم خواهیم کرد. اگر انکارش کنیم، او نیز انکارمان خواهد کرد. اگر بی‌وفا شویم، او وفادار خواهد ماند، از آن رو که خویشتن را انکار نتواند کرد. (دوم تیموتائوس باب 2)
تا زمانی که محبت حقیقی را نچشیده باشیم نمی‌توانیم نسبت به عهدها و اشخاص و حتی خدا وفادار بمانیم، زیرا خدای ما خدای محبت است. به همین دلیل به تمامی وفادار خوانده می‌شود داشتن وفاداری در صورت ایجاد و برخورد برقراری یک رابطه عاطفی و صمیمانه و با محبت است مثل رابطه پدر آسمانی با فرزندانش که در ابتدا با محبت عظیمش یگانه پسرش را داد تا ما بتوانیم با او وارد رابطه صمیمانه شویم. رابطه‌ای که اگر ما در آن قدم بگذاریم رابطه‌ای سرشار از امنیت، شادمانی، عشق حقیقی است و چشیدن این عشق و محبت باعث پدید آمدن وفاداری می‌شود، ولی آیا امروز ما به این محبت پدر آسمانیمان وفادار هستیم؟ آیا با او وارد این رابطه شده‌ایم؟ این محبت عظیم را چشیده‌ایم؟ اگر آری پس چرا بی‌وفایی می‌کنیم و چرا ثابت قدم نیستیم!؟
یکی از لازمه‌های دیگر وفاداری پایداری و ثبات است. همانطور که بارها در کلام خوانده‌ایم خداوند در وعده‌هایش امین است و تغییر نمی‌کند؛ در شرایط مختلف، در بحران‌ها، در روابط با انسان‌های گوناگون خداوند به تمامی وعده‌هایی که به ما داده وفادار است.
حال ما چقدر در سختی‌ها و شرایط دشوار زندگی‌مان به روی عهدمان با خدا پایدار می‌مانیم و اجازه نمی‌دهیم زیبایی‌های دنیا ما را نسبت به پدر آسمانی‌مان بی‌وفا کند، قابل تامل است!!!
امروزه در جامعه شاهد بی‌وفایی‌های بسیاری هستیم…
وفاداری مثل یک افسانه شده و این معضل اجتماعی فرهنگی، ریشه ما را فاسد کرده است و ریشه آن از جویبار عهدشکنی تغذیه می‌شود و ثمره‌اش جز بیماری، تنفر، خشم و بی‌اعتمادی چه چیز دیگری می‌تواند باشد.
بلی… گیجی‌ها، شک‌ها، گم شدن‌ها و دور شدن از جاده سلامتی و برکت در پس عهدشکنی‌ها در انتظار ما می‌باشد.
پایداری و وفاداری امروزه چهره‌ای نادان به خود گرفته است و شیطان با فریب‌هایش هر روز می‌گوید اگر وفادار باشی یا پایدار احمق هستی زیرا دنیا نسبت به تو بی‌وفاست. اگر به خدا زیاد فکر کنی، دیوانه هستی. اگر حرف خدا را زیاد بزنیم، مذهبی هستیم. بله دنیا هر روز لقب‌هایی برای ما دارد تا ما را از جاده اصلی دور کند و هر لحظه وفاداری را در غالب معامله‌ای به ما نشان می‌دهد. اما و اگرهای زیادی را به ما یاد می‌دهد تا در شرایط مختلف به خودمان اجازه بدهیم وفادار نباشیم زیرا دیگران وفادار نیستند. و واژه گرگ بودن بسیار زیباست گوسفند بودن بسیار زننده، و بسیاری آرزو می‌کنند کاش در جامعه می‌توانستند گرگ باشند تا موفق شوند و چه آرزوی تلخی!
«من تاک هستم و شما شاخه‌های آن. کسی که در من می‌ماند و من در او، میوۀ بسیار می‌آورد؛ زیرا جدا از من، هیچ نمی‌توانید کرد. اگر در من بمانید و کلام من در شما بماند، هرآنچه می‌خواهید، درخواست کنید که برآورده خواهد شد. (یوحنا ۱۵: ۵-۷)
بلی… شاخه‌ای که به تاک وصل باشد و از آن تغذیه شود در او ریشه بگیرد ثمر خواهد داد پس چه بخواهیم چه نخواهیم اگر در او بمانیم ثمر خواهیم داد. یکی از ثمرات مشارکت با روح‌القدس تسلیم خودمان و وفاداری به اوست. (غلاطیان ۵: ۲۲)
در طبیعت می‌توانیم ببینیم، در جاده خداوند و در نظم اوست که حیات جاری می‌باشد. در بدن ما نیز هر سلول در جای خود قرار دارد و به کار و هدفی مشخص در عضو مشغول هستند و این باعث پیشبرد سلامتی و هدفی مشخص می‌گردد؛ حال اگر هر سلولی از مسیر و هدف اصلی خود خارج شود چه پیش خواهد آمد؟ بیماری! پس سلامتی و ثمر تنها در مسیر عیسی (راه و راستی) یافت می‌شود و جدا از او هیچ نمی‌توان کرد.
حال که این را دریافتیم بیایید خودمان را محک بزنیم و کمی عمیق‌تر به عملکرد خودمان بیاندیشیم که آیا در سیستم و جاده خداوند با او حرکت می‌کنیم یا در بیراهه‌ها در انتظار برکت هستیم!!!
از آن جایی که کلام خدا ما را در رساله یعقوب باب ۵ دعوت می‌کند تا بله ما بله و نه ما نه باشد، بیایید به بله، نه و پیمان‌هایی که بسته‌ایم نگاهی عمیق‌تر داشته باشیم و هر جا نیاز به توبه است توبه و بازگشت کنیم و بگذاریم خداوند رهبری و مدیریت را به عهده بگیرد و در مسیر سلامتی شبانی‌مان کند.
پس برو و این سخنان را به جانب شمال ندا کرده، بگو: خداوند می‌فرماید، «”ای اسرائیلِ بی‌وفا، بازگرد! من بر تو با ناخشنودی نخواهم نگریست، زیرا که من وفادار هستم، و خشم خویش را تا به ابد نگاه نخواهم داشت؛ این است فرمودۀ خداوند. (اِرمیا ۳: 12)
این پیمان‌ها را در خصوص با خدا، خودمان و همسایه‌هایمان (دیگران) مرور می‌کنیم آیه‌های مرتبط را به یاد می‌آوریم تا با صدای خداوند، در کلامش به مرتع سرسبز هدایت شویم.
اولین پیمان ما با خداوند در خصوص پیمانی است که اولین روز زمانیکه به او اجازه دادیم وارد قلب ما شود، با او بستیم.
تمام قلب و زندگی‌مان را به دست‌های او سپردیم و بدن ما معبد روح‌القدس شد.
حال که به خدا اجازه دادیم تا تمام جوانب زندگی ما را در برگیرد آیا هنوز سکان در دستان اوست یا در قایق زندگی‌مان خوابیده؟
قسمت مهمی که در این قسمت نیاز به بررسی دارد ده یک می‌باشد، تأمل در اینکه چقدر ما به قیصر تعلق داریم یا به خدا؟ ما را به این وا می‌دارد تا بتوانیم اهداف، آرزوها، گذشته و حالمان را به خداوند تقدیم کنیم.
نگرانی‌های مالی، جانی، خانوادگی و… به خداوند بسپاریم و به جای آنها شادی، آرامش را از او دریافت کنیم.
در این راستا، بودن در مسیر خدا، مستلزم حرکت در اطاعت و ایمان می‌باشد. ایمان به خدایی که منبع حیات است و از ما می‌خواهد که ده یک مال، وقت، استعداد و هر چیزی را که داریم به او بدهیم تا از بند پول، زمان و من‌هایمان رها شویم. پس آنچه که به آن عهد بستیم ما را از خطرات و بیماری‌هایی که در بیراهه‌هاست محافظت می‌کند.
پس حال، همۀ ده‌یک‌ها را به انبارها بیاورید تا در خانۀ من خوراک باشد. و خداوند لشکرها می‌گوید: مرا بدین‌سان بیازمایید که آیا روزنه‌های آسمان را برایتان نخواهم گشود و چنان برکتی بر شما نخواهم ریخت که دیگر هیچ نیازی باقی نماند! (مَلاکی 3: 10)
آیا در قنطارهایی که به ما سپرده شده امین هستیم؟ هرکدام از ما برای همکار خدا بودن دعوت شده‌ایم اما آیا در دعوت‌مان استوار ایستاده-ایم؟
سرورش پاسخ داد: «آفرین، ای خادم نیکو و امین! در چیزهای کم امین بودی، پس تو را بر چیزهای بسیار خواهم گماشت. بیا و در شادی ارباب خود شریک شو!» (مَتّی ۲۵: ۲۳)
وقتی که خودمان را به او سپردیم گویی میل داریم در او ریشه بگیریم و این را اعلام می‌کنیم به او که شبان است و ما را رهبری و هدایت می‌کند و این شاخه در او میوه می‌آورد تا به پیمان‌هایمان در اجتماع، در شخصی و اجتماعی بتوانیم وفادار بمانیم.
ما زنان در فرهنگ گذشته وفاداری را یک نوع شکست می‌دیدیم اما کلام خدا ما را دعوت می‌کند همانند روت وفادار بمانیم حتی اگر شرایط بسیار سخت به نظر می‌رسد چون اگر در او بمانیم ثمر خواهیم داد. شما را تشویق می‌کنیم بر روی کتاب روت تامل داشته باشید و همچنین مطلبی در باب همین کتاب که در مجله شماره ۸ منتشر گردیده را مطالعه نمایید.
در این راستا در چهارچوب خداوند به پیش برویم و مسح وفاداری و پایداری را از او بگیریم تا به انتها با امید ایمان محبت وفادار بمانیم.
در این شماره درباره وفاداری‌مان به صدا و دعوت خداوند صحبت کردیم و در شماره بعدی این وفاداری را در امروزه یک خانواده مسیحی بررسی می‌کنیم.
وقتی او به آنجا رسید و فیض خدا را دید، شادمان شد و همه را ترغیب کرد تا با تمام دل به خداوند وفادار باشند. (اعمال 11: 23)
مسحِ وفاداری خداوند با شما

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

لباس کهنه جامعه نو
مطالعه کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست