انهدام کریپتونایت

نام کتاب: انهدام کریپتونایت
نام نویسنده: جان بيور
«جان بیور» در این کتاب، نخست «کریپتونایت» یا همان «دزد» را به ما می‌شناساند تا با آن مواجه شویم و بجنگیم و پیروزی در مسیح را بچشیم. در قدم بعدی اثرات آن، در زندگی شخصی خودش را با ما درمیان می‌گذارد تا با دیدن اثرات آن قدم برای توبه حقیقی برداریم. خداوند ما را به آزادي و پيروزي دعوت کرده و ما مسيحيان بايد بتوانيم پيروزي را در اين زمان‌ها بچشيم.
حتماً داستان «سوپرمن» را شنيده‌ايد، او داراي قدرت ماورايي بود و از اين جهان نبود. پسر انسان هم از اين جهان نيست، او با شرارت مي‌جنگيد، ما هم مي‌جنگيم؛ او به ضعيفان کمک مي‌کرد، ما هم مراقب ضعيفان هستيم، اما سوپرمن نور خود را از خورشيد مي‌گرفت و ما از پسر خدا، تنها چيزي که مي‌توانست او را متوقف سازد يک ماده راديو اکتيو به نام کريپتونايت بود. ما هم کريپتونايت داريم اما کريپتونايت ما چيست؟
بلي…کريپتونايت مي‌تواند شخصيت و قدرت‌هايي را که خدا به ما داده است بي‌اثر سازد.
تا حالا از خود پرسيده‌ايد بزرگترين خواسته قلبي شما چيست؟ پول؟ جايگاه و محبوبيت؟ خانه و ماشين؟ مي‌شناسيم کساني را که همه اينها را دارند اما باز خلأ را حس مي‌کنند. در عمق وجود ما چيزي فراتر وجود دارد و آن هم رابطه صميمانه با خالقمان است. تمام کساني که وارد رابطه با خدا مي‌شوند مي‌دانند که او قادر مطلق و داناي مطلق می‌باشد و بر همه جا نظارت دارد. مي‌دانند که او بسيار قدرتمند و باشکوه است. قرن‌هاست که حتي باهوش‌ترين دانشمندان محبت، پيچيدگي و شگفتي خدا را درک نکردند.
محبت او بي‌حد و مرز است. او تمام اختيارات زمين و قدرت را به دستمان داد اما ما آن را تقديم شيطان کرديم ولي از روي محبتش به ما، نقشه نجات را کشيد و عيسي از باکره‌اي متولد شد و رنج وحشتناکي کشيد تا بهاي آزادي ما را پرداخت کند. ما که فرزندان چنين خداي پر محبتي هستيم پس بايد زندگي خارق‌العاده‌اي داشته باشيم.
اما آيا ما به عنوان شاگردان مسيح زندگي متمايزي داريم؟ آيا در ميان اين نسل تاريک مثل نور مي‌درخشيم؟ در کليساي نخستين، رسولان بيماران را شفا مي‌دادند و برکت را جاري مي‌ساختند. آيا ما هم به همان اندازه‌ کليساي اوليه موثر هستيم؟
قصد محکوم کردن نداريم اما اين سوالي است که ذهن‌ها را درگير کرده است. آيا تا بحال اين جمله را شنيده‌ايد که خدا ديگر مثل قبل کار نمي‌کند؟ مثل اين است که انجيل را تحريف مي‌کنيم و صحت آن را زیر سوال می‌بریم! اما واقعاً پاسخ چيست؟
در «اول يوحنا باب 4 آيه 17» آمده است همانگونه که عيسي بود ما هم در جهان هستيم؛ اين واقعاً شگفت‌انگيز است و در «دوم پطرس باب 1 آيه 7» مي‌گويد ما شريک طبيعت الهي هستيم. چه چيز از اين بالاتر؟ عيسي مي‌گويد پادشاهي خدا در بين شماست پس چرا اراده او چنانکه در آسمان است بر زمين به انجام نمي‌رسد؟ بياييد پاسخ را با هم بخوانيم. در «اول قرنتيان باب 11 آيات 28 تا 32» آمده است: «امّا هر کس پيش از آن که از نان بخورد و از جام بنوشد، خود را بيازمايد. زيرا هر که بدون تشخيصِ بدن بخورد و بنوشد، در واقع محکوميت خود را خورده و نوشيده است. از همين روست که بسياري از شما ضعيف و بيمارند و شماري هم خفته‌اند. امّا اگر بر خود حکم مي‌کرديم، بر ما حکم نمي‌شد. پس آنگاه که خداوند بر ما حکم مي‌کند، تأديب مي‌شويم تا با دنيا محکوم نگرديم.»
در آن زمان اعضای قرنتيان به شام خداوند بي‌احترامي مي‌کردند و آن را يک وعده غذايي مي‌دانستند که پيامد آن هم در کلام آمده است: «ضعف، بيماري، مرگ جسماني». شما درباره ضعف چه نظري داريد؟ عجز يا ناتواني؟ نداشتن زور و قدرت؟ اما درحقيقت منظور از ضعف يعني نرسيدن به جايگاه و قدرتي که در آن خلق شده‌ايم و خدا ما را به آن فراخوانده است.
«پولس» در اينجا کريپتونايتِ کليسا را بازگو مي‌کند. کاري که ما را ضعيف مي‌سازد و اجازه نمي‌دهد از قدرت الهي برخوردار باشيم. ما در دنياي سقوط کرده هستيم که با مشکلات زيادي دست و پنجه نرم مي‌کنيم؛ اين ضعف‌ها به خاطر عدم تشخيص و درک بدن خداوند است. حقيقت اين است که ما نمي‌توانيم کاري کنيم که خدا ما را بيشتر يا کمتر دوست داشته باشد اما مي‌توانيم کاري کنيم که در ميزان خشنودي او موثر باشد؛ گناهان ما نه تنها بر ما بلکه بر کل کليسا اثر مي‌گذارد. در کتاب «يوشع باب 7 آيه 1» آمده است «عخان» گناه کرد اما تاثير آن بر کل قوم اسرائيل بود. پس گناهان ما بر کليسا هم تأثیر مي‌گذارد. پولس نيز در اينباره مي‌گويد به همين خاطر بسياري ضعيف هستيد. قوم اسرائيل به واسطه گناه عخان با يک کريپتونايت روحاني مواجه شدند، چيزي که امروز ما با آن نيز مواجه هستيم. خدا از ما تمام زندگي، جان، مال و خانواده‌مان را مي‌خواهد نه فقط يکشنبه‌هايمان را. به بدنتان فکر کنيد! همه اعضا باهم مرتبط هستند. کبد یا زانوان! حتي دهانتان به نخاع وصل است؛ وقتي يک بخش درد دارد بقيه اعضا نيز درد مي‌کشند، مثلاً اگر ويروس «آنفولانزا» بگيريد بيماري تمام بدن را در بر مي‌گيرد، ما هم به عنوان کليسا يک بدن هستيم. اسرائيل نمونه بارز ماست، يک نفر يعني عخان گناه کرد اما کل اسرائيل را فراگرفت و قوم ضعيف شدند و در نتيجه شکست خوردند.
ما نبايد اين موضوعات را ناديده بگيريم، بايد شجاع باشيم. آسمان ما را تشويق مي‌کند و ما خوانده شده‌ايم تا کليساي پيروزمند باشيم. بيماري و ضعف بايد در مقابل کليساي خداوند به زانو درآيد.
اما کريپتونايت روحاني يعني چه؟ يعني انسان‌هايي که با خداوند عهد مي‌بندند که از کلام او اطاعت کنند، اما روحشان در معرض تشعشعات افکار و اميال انساني قرار مي‌گيرد و مدام قلب‌شان در برابر فهميدن کلام خدا و پيروي از آن سخت‌تر مي‌شود.
«زيرا هر چـه در دنـياست، يـعني هـواي نـفس، هوس‌هاي چشـم و غرورِ مال و مقام، نه از پدر بلکه از دنياست.» (اول يوحنا ۲: 16)
انسان ناآگاه در مواجهه با سختي‌ها و مشکلات نااميد مي‌شود و ايمان خود را از دست مي‌دهد، زيرا خواسته‌هاي خود را از خواسته‌هاي خدا برتر مي‌بيند و در پي خلاصي از رنج‌هاي دنيا و غرق در لذت است. درحاليکه آنچه خداوند براي ما مي‌خواهد بسيار عظيم‌تر از آن چيزي‌ست که مي‌جوييم. به تصويري که خداوند براي زندگيمان کشيده اعتماد کنيم.
«زیرا خدا فرموده است: تو را هرگز وا نخواهم گذاشت و هرگز ترک نخواهم کرد.» (عبرانیان ۱۳: ۵)
امروز راه‌های خود را به خدا بسپارید. از او بخواهید تا شما را بر حسب خواسته خود هدایت کند نه آرزوها و تمناهای خودتان. از او بپرسید چه قدمی باید بردارید تا امروز به او نزدیک‌تر شوید؛ آنها را بنویسید و همان کار را انجام دهید.
در فصل‌های بعد نویسنده ما را به توبه دعوت می‌کند. حقیقت این است عیسی نمرد تا فقط بلیط آسمان را به ما بدهد بلکه وقتی مرد، ما را از قدرت گناه و مرگ آزاد ساخت. گناه دیگر بر ما قدرتی ندارد بلکه این ما هستیم که بر آن مسلط هستیم اما یکی از شایع‌ترین عللی که ایمانداران نمی‌توانند از این قدرت بهره ببرند، عدم آگاهی از در اختیار داشتن آن است.
نخستین قدم ضرورت توبه از گناهان است! برای آن که فرزندِ خدا شویم توبه اجباری‌ست نه اختیاری! هیچ کس نمی‌تواند بدون آن که در آغاز توبه‌ای راستین داشته باشد وارد رابطه‌ای اصیل و کامل با خدا شود.
توبه دقیقاً به معنای تغییر فکر است و زمانی رخ می‌دهد که ما نسبت به حقیقت بیدار می‌شویم و در لایه‌های عمیق وجودی خود کاملاً مجاب می‌شویم که فلسفه یا رفتارهای ما در تضاد با خالق‌مان است. توبه، فروتنی راستین است و فروتنی در را به سوی فیض گرانبهای خدا می‌گشاید؛ فیضی که ما را قادر می‌سازد زندگی خداپسندانه‌ای داشته باشیم.
پس از روح‌القدس بخواهيد که هر جا تحت نفوذ اميال‌تان بوديد برايتان آشکار سازد و توبه کنید و بخواهيد شما را پاک سازد. از او بخواهيد بار ديگر شما را پر ساخته و قدرت دهد تا با تمام قلب خود از او پيروي کنيد.
آمین که لحظه به لحظه در هنگام خواندن این کتاب روح خدا شما را در مسیر اراده خودش رهبری کند.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

توگو
فراموشی و آلزایمر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست