تنگه ابوقریب

شناسنامه فیلم:

“تنگه ابوقریب” به نویسندگی و کارگردانی بهرام توکلی است که توانست با تهیه کنندگی خسرو ملکان در سال 97-1396 موفقیت خوبی در هم سینما و هم در چشم بینندگان برای خود اخذ کند.

توکلی که قبلاً فیلم سینمایی “پا برهنه در بهشت” را در کارنامه خود دارد این‌بار توانست با بودجه بسیار خوب تیمی را در کنار خود داشته باشد که اثری قابل تامل و متفاوت را به یادگار گذارد.

بازی جواد عزتی، حمیدرضا آذرنگ، امیر جدیدی، مهدی پاکدل و دیگر نقش آفرینان در تاثیرگذاری این اثر نقش مهمی را ایفا کرده است.

خلاصه داستان:

این فیلم روایتی از جنگ ایران و عراق و روزهای پایانی آن است و مقاومت شدید مردمی برای شهر و همشهریان خود.

بررسی فیلم:

“تنگه ابوقریب”  فیلمی است که توانست جوایز زیادی را در جشنواره کسب کند و هر ورق از مجله‌های سینمایی و صفحات اینترنتی  دارای نقد و بررسی این فیلم هستند. اما امروز تیم بررسی مجله اسمیرنا بار دیگر نگاهی متفاوت و در برگیرنده شناخت روحانی خواهد داشت.

شاید با شنیدن جنگ و یادآوری آن و حتی با نگاه کردن به فیلم‌های این‌چنینی غم‌ها در درونمان سرازیر شود و سوالی تکراری از ذهن همگی ما گذر کند: “چرا جنگ؟؟؟ چرا این‌همه بیرحمی و خشونت و کشتار؟”

براستی چقدر از نقشه خداوند دور شده‌ایم و ما انسان‌ها با ورود ذات گناه به زندگی‌مان دچار خودخواهی‌ها و فساد و تباهی و بی‌محبتی شده‌ایم. در هر گوشه این دنیای سقوط کرده جنگ‌ها و بی‌عدالتی‌ها از درون خانه‌ای کوچک تا شهرهای بزرگ مدام بگوش می‌رسد و در هر طرف که نظاره‌گر باشیم و یا حتی بر روی صفحات خبری نمی‌توانیم اثری از جنگ را نادیده بگیریم.

چه بسیار که با دور شدن از شناخت خدای خود از محبت بی‌مانند او در قلبمان تهی شده‌ایم. دنیایی که به دیگران نمی‌اندیشد و خودخواهی و ثمرات نفس در آن لبریز شده است.

در اینجاست که نقش نور و نمک که مسیح به ایمانداران و شاگردان خود سپرد را شاید بهتر دریابیم. دنیای سقوط کرده و تاریکی که ستارگانش من و شما هستیم؛ شاید در آسمان تاریک اندک باشیم اما دیده خواهیم شد و مردم نور خورشید را در این ستارگان خواهند دید.

چه بسیار که ماموریت خود را در مسیح باید بیاد آوریم و قوم‌ها را با نجات و مژده مسیح آشنا کنیم و به بلندای قامت مسیح درآییم، چرا که تنها راه شناخت و چشیدن محبت الهی است و تنها راه نجات و خلقت تازه.

بارها در ذهنمان گذر می‌کند که دنیایی نو بدون این مشکلات و بیرحمی‌ها داشته باشیم اما تنها راه و دَر، خودِ عیسی مسیح است.

او گفت نبرد شما با جسم و خون نیست، بلکه در این جنگ روحانی به یاری هم‌رزمان خود درآییم. امید خود را حفظ کنیم و همدیگر را در ادامه یاری رساندن به جنگ زده‌های این دنیا برانگیزیم.

مردمی که در دنیای تاریک صدمه دیده‌اند، از خانواده، از شهر، از فرهنگ و از جامعه، بدون محکومیت و نگاه کردن به زخم‌هایی که ما را از آنها دور می‌کند برای محبت کردن قدم برداریم، و زخمی‌های این دنیا را به حضور مسیح ببریم و کمک کنیم تا مسیح را ملاقات کنند، چرا که شفای زندگی تک‌به‌تک ماست.

در زمان تماشای این فیلم پیشنهاد می‌دهیم که کمی تفکر کنید که در جنگ روحانی شما چطور برای دیگران قدم برمی‌دارید و به آنها می‌اندیشید.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

جعبه پرنده
حصار شهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست