کشف نقاشی استهزای مسیح در آشپزخانه زنی مسن در کشور فرانسه

تابلوی نقاشی متعلق به قرن ۱۳ میلادی اثر چیمابوئه که چند ماه پیش در آشپزخانه زنی مسن در شمال فرانسه پیدا شد. این تابلو در ماه سپتامبر گذشته کشف شد و یک ماه پس از آن، به قیمت ۲۴ میلیون یورو در یک حراجی به فروش رفت. ابعاد این تابلوی کوچک تنها ۲۰.۳ سانتی‌متر در ۲۸.۵ سانتی‌متر است که در حین بازدید یک کارشناس عتیقه از خانه یک زن مسن در نزدیکی شهر کومپین در ۹۰ کیلومتری شمال پاریس کشف شد.

به گزارش یورونیوز: به گفته این زن مسن تنها یک هفته فرصت داشتم تا خانه‌ام را خالی کنم؛ وی می‌گوید اگر برای این کار وقت نمی‌گذاشت این وسائل مستقیم به بازیافت منتقل می‌شدند. این زن ۹۰ ساله به خانه سالمندان منتقل شده بود و می‌بایست قبل از تخلیه خانه، فهرستی از وسایل موجود در خانه وی تهیه می‌شد.

به گفته فیلومین ولف کارشناس آثار عتیقه، این اثر را آویزان به دیوار بالای اجاق آشپزخانه منتهی به اتاق نشیمن مشاهده کرد. این خانه قبلاً فروخته شده بود و در نهایت این اثر از سوی کارشناسانی در پاریس بعنوان اثر چیمابوئه شناسایی و سپس به حراج گذاشته شد. گرچه هویت خریدار یا خریداران این اثر فاش نشده است اما رسانه‌های فرانسه می‌گویند که دو کلکسیونر شیلیایی، متخصص در هنر رنسانس ایتالیا که ساکن آمریکا هستند این نقاشی قدیمی را خریده‌اند.

چیمابوئه، هنرمند دوره پیش از رنسانس را که در سال ۱۳۰۲ میلادی در گذشت به عنوان پدر رنسانس نیز می‌شناسند. او از جمله نخستین نقاشان ایتالیایی بود که از سبک رایج بیزانسی در اروپای قرون وسطی فاصله گرفت و به سراغ گنجاندن عناصری مانند حرکت یا اشکال سه‌بعدی در نقاشی‌های خود رفت. وی در این نقاشی سربازان و مردم را در گرد مسیح به تصویر کشیده است که بدیده تحقیر و استهزا به او می‌نگرند.

وزارت فرهنگ فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد که تابلوی استهزای مسیح در وضعیت خوبی است و فرانک ریستر، وزیر فرهنگ بنا بر توصیه نهادی در حوزه گنجینه‌های ملی، از خروج این نقاشی به خارج از کشور جلوگیری می‌کند تا بودجه خرید آن تامین شود و در کنار اثر دیگری از چیمابوئه در موزه لوور پاریس قرار گیرد.

بازنویسی سوسیالیستی (انجیل) توسط کشور چین

به گزارش نشریه انگلیسی (دیلی‌ میل): پکن قصد دارد روایتی نو از قرآن و انجیل بر اساس ارزش‌های سوسیالیستی ارائه دهد. رهبری حزب کمونیست چین در ماه نوامبر دستور ارزیابی جامع کتاب‌های کلاسیک مذهبی را داده است.

به گزارش محبت نیوز: چهارشنبه ۲۵ دسامبر، خبرگزاری کاتولیکی آلمان به نقل از پورتال اینترنتی «دیلی میل» از بازنویسی و بررسی قرآن و انجیل در چین خبر داد.

در نشریه انگلیسی (به نقاز دویچه وله) از قول یک مقام ارشد چینی می‌نویسد، قرار شده نسخه‌های جدید کتب مذهبی، حاوی مطالبی مغایر با عقاید و نظرات حزب کمونیست نباشند بازنویسی و چاپ شود. به گفته این مقام، بخش‌هایی که در اداره سانسور، نامطلوب تشخیص داده شوند، تغییر کرده و از نو نگاشته خواهند شد. در این مورد روزنامه فرانسوی فیگارو نیز نوشته است، مقامات مذهبی باید با رعایت دستور شی جین پینگ، دبیرکل حزب کمونیست و رئیس جمهور چین، ایدئولوژی مذاهب مختلف را در تطابق با ارزش‌های بنیادین سوسیالیسم ضرورت‌های زمانه تبیین و تفسیر کنند. و از همه متولیان ادیان خواسته شده با ارزیابی دوباره و بازنویسی کتب مذهبی، جلوی افکار افراطی و اندیشه‌های بدعت‌آمیز در کشور را بگیرند و یک سیستم مذهبی با خصوصیات چینی بسازند.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

کابلی به محبت آسمانی
دلنوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست