دام شیطان

نام کتاب: دام شيطان

نويسنده: جان بيور

سلام و درود به شما علاقه‌مندان صفحه معرفي کتاب! در اين شماره قصد داريم تا کتاب بي‌نظير «دام شيطان» را حضورتان معرفي و با شما عزيزان به اشتراک بگذاريم.

نويسنده در اين کتاب عنوان مي‌کند که شيطان ايمانداران را فريب مي‌د‌هد تا آنها را از خواندگي الهي‌شان بازدارد. «جان بيور»‌ از طريق بيان اين پيغام شما را نيرو مي‌بخشد تا در مسير اراده خدا باقي بمانيد و از زنجير شک و عدم اعتماد آزاد شويد.

همانطور که مي‌دانيم شيطان همچون شيري غران و يک شکارچي هر لحظه در کمين است  تا دام خود را در زندگي، ازدواج‌ها، کليساها و روابط ما پهن کند و باعث نابينايي ما شود. يک شکارچي مي‌داند که چطور با يک دام مخفي و با استفاده از طعمه شکار خود را از مسير حقيقت خارج سازد و در دام اسير کند. دام‌هاي اغفال کننده و مهلک به قدري فريبنده هستند که مي‌توانند به شکل پيام‌آور نور ظاهر شوند. پس چقدر اهميت دارد که ما با کلام خدا تربيت شده و بتوانيم قوه تشخيص «خوب و بد» را داشته باشيم و از اين دام‌ها برجهيم.

«جان بيور» در اين کتاب قصد دارد با استفاده از کلام خدا و با حکاياتي برآمده از امروز ما را از دام شيطان و نقشه‌هاي او آگاه کند. کتاب دام شيطان بيان‌گر يکي از فريب‌ کارانه‌ترين دام‌هايي است که شيطان براي خارج کردن ايمانداران از اراده خدا به کار مي‌برد؛ اين دام «لغزش» نام دارد. اما به‌راستي راه گريز از لغزش‌ها چيست؟ عيسي فرمود: «از لغزش‌ها گريزي نيست، اما واي بر کسي که آنها را سبب گردد.» (لوقا 17: 1)

يکي از مهلک‌ترين و فريبنده‌ترين دام شيطان، زنداني کردن مسيحيان است. کساني که در کشمکش و مخالفت هستند در دام شيطان افتاده و زنداني مي‌شوند تا اراده ابليس را به‌جا آورند. امروزه در جامعه ما خودخواهي سلطنت مي‌کند. در کتاب دوم تيموتائوس باب سوم آيه دوم آشکارا آمده است که در روزهاي آخر، مردم خودپرست خواهند بود. اما به نظر شما منظور پولس در اين آيه چه افرادي است؟ بسياري گمان مي‌کنند در رابطه با مردمي سخن مي‌گويد که به مسيح ايمان ندارند، اما اينطور نيست! در حقيقت منظور او از اين آيه افرادي است که در کليسا حضور دارند. ايشان افرادي تلخ، لغزش‌خورده، مجروح و آسيب‌ديده هستند اما خودشان درک نمي‌کنند چرا که در دام شيطان اسير شده‌اند. خيلي مهم است که به هنگام گرفتاري در لغزش‌ها چه واکنشي از خود نشان مي‌دهيم.

يکي از راه‌هايي که دشمن ما را در موقعيت لغزش‌خورده نگاه مي‌دارد اين است که واقعيت آن لغزش را از ما مخفي مي‌کند و با غرور آن را مي‌پوشاند زيرا غرور مانع از ديدن حقيقت مي‌شود. اما راه رهايي چيست؟ بلي! کليد آزادي تنها محبت خداوند است. محبتي که مدام رشد مي‌کند، تازه مي‌شود و جان‌هاي ما را تقويت مي‌کند.

يکي از نشانه‌هاي بازگشت عيسي را در انجيل متي مي‌بينيم. «در آن روزها بسياري از ايمان خود بازگشته، به يکديگر خيانت خواهند کرد و از يکديگر متنفر خواهند شد. پيامبران دروغين زيادي برخاسته، بسياري را گمراه خواهند کرد. در نتيجه افزوني شرارت، محبت بسياري به سردي خواهد گراييد. اما هر که تا به پايان پايدار بماند نجات خواهد يافت.» (متي 24: 10-13)

به يکي از نشانه‌هاي زمان بازگشت نزديک او توجه کنيد: «بسياري لغزش خورده. نه عده کمي، نه تعدادي، بلکه بسياري!» اما اين لغزش خوردگان چه کساني هستند؟

در اين آيات معني اصلي واژه «محبت» در زبان يوناني «آگاپه» است. «آگاپه» محبتي است که خدا در دل فرزندانش مي‌ريزد. اين همان محبتي است که عيسي رايگان به ما مي‌بخشد و غيرشرطي است.

«آگاپه» بدون توجه به پاسخ محبت مي‌کند. اين «آگاپه» محبتي است که عيسي بر صليب با بخشش گناهان ما آن را نشان داد. از اين رو واژه «بسياري» که عيسي به آن اشاره مي‌کند مربوط به مسيحياني هستند که «آگاپه» آنها به سردي گراييده است. پس ما بايد درک کنيم که وقتي محبت خدا را مي‌کاريم محبت خدا را هم درو خواهيم کرد. بايد ايمان به اين قانون روحاني را در خود پرورش دهيم.

همچنين «جان بيور» در اين کتاب افراد شکست خورده را به دو گروه تقسيم مي‌کند:

گروه اول «کساني که به ناحق با آنها برخورد شده است.»

گروه دوم «کساني که معتقدند با آنها به ناحق برخورد شده است.»

و در هر دو صورت آنها آسيب مي‌بينند و درک آنها تيره و تار مي‌شود. مسلماً گاهي خواسته يا ناخواسته در يکي از اين دو گروه قرار مي‌گيريم و غرور مانع مي‌شود که ما موقعيت حقيقي خود را بپذيريم.

نويسنده در اين خصوص راهکارهاي مفيدي را درميان گذاشته است قدمهايي همچون بخشش،  شناخت محبت حقيقي و…

او ما را دعوت مي‌کند تا ديوارهاي محافظتي که به دور خود کشيده‌ايم را فرو بريزيم ديوارهايي که براي نلغزيدن و نرنجيدن بنا به تجربيات تلخ خود بنا کرده‌ايم

در يکي ديگر از فصل‌هاي اين کتاب «جان» با بازنگري داستان يوسف و درد خيانتي که او تجربه کرد نقشه خدا را براي ما نشان مي‌دهد و ما را تشويق مي‌کند تا در برابر ابليس مقاومت کرده تا خالص شويم. بيشتر مواقع زمانيکه ما لغزش مي‌خوريم خود را به عنوان قرباني مي‌بينيم و کساني را که به ما آسيب رسانده‌اند سرزنش مي‌کنيم. ما تلخي، عدم بخشش، عصبانيت، حسادت و تنفر را وقتي به سطح مي‌آيند توجيه مي‌کنيم و تا وقتي اين براي ما در جايگاه حقيقت قرار داشته باشد ما نمي‌توانيم توبه کنيم و شروع مي‌کنيم به تغيير محيط و کليساي‌مان؛ در آن صورت قطعاً رشد ما متوقف خواهد شد. زيرا اگر نه با روح خدا بلکه با خود‌بيني تصميم‌هايمان را بگيريم نمي‌توانيم ثمر لازم را بيابيم. پس نه براي خود و نه براي کليسا ثمري شايسته نخواهيم داشت. همان‌طور که کلام خدا اشاره مي‌کند آناني که در خانه خدا غرس شده‌اند در صحن‌هاي خداي ما خواهند شکفت. پس بياييد با لغزش نخوردن تسليم خدا بمانيم و در برابر ابليس ايستادگي کنيم که او از ما فرار خواهد کرد. (يعقوب 4: 7)

«جان بيور» در اين کتاب مثا‌ل‌هاي زيبايي از زندگي خود با ما به اشتراک مي‌گذارد که شما را تشويق مي‌کنيم با مطالعه کامل اين کتاب پر برکت از تجربيات ذکر شده آن بهترين بهره را برده و از آنها استفاده کنيد.

«بر او که قادر است شما را از لغزش محفوظ نگاه دارد و در حضور پر جلال خويش بي‌عيب و آکنده از شادي عظيم حاضر سازد، بر آن خداي يکتا و نجات دهنده ما، بواسطه عيسي مسيح،خداوند ما، از ازل، تا حال، و تا ابد، جلال و شکوه و توانايي و قدرت باد! آمين.» (يهودا 1: 24-25)

اميدواريم که با خواندن اين کتاب خداوند چشمان ما را بگشايد تا موقعيت حقيقي خود را ببينيم و از هر لغزش و گناهي آزاد گشته و توبه کنيم تا پيروزي درمسيح را چشيده و ثمر آوريم.

پيروزي خدا با شما

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

هنر در شهر
شاگرد یک شهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست