قرارداد 25 ساله

این روزها دوباره صحبت از قرارداد ۲۵ ساله ایران با چین سرتیتر خبرگزاری‌ها گشته و نقل محفل شبکه‌های اجتماعی گردیده است. قراردادی که متن و بازه زمانی آن گمانه‌زنی بسیاری را در بر داشته است. بسیاری می‌گویند ننگین و عده‌ای راهبردی می‌نامندش. برخی ایران را فروخته شده فرض گرفته‌اند و برخی دیگر آبادانی بلند مدت را در پس این قرار داد متصور هستند. به هر حال هر نوع قراردادی در این سطح موافقان و مخالفان و یا بهتر است بگوییم خوش‌بینی‌ها و بدبینی‌هایی را در پی دارد چه در خود دو کشور طرف قرارداد و چه در کشورهای ثالث. عده‌ای نگران آینده و شاید عده‌ای به دنبال ماهیگیری در آبی گل‌آلود هستند. عده‌ای انسان عام نیز دوباره بازیچه‌ی منافع در خطر افتاده؛ نه از متون و تبصره‌های این قرارداد آگاهی درستی داریم و نه از عواقب و نتایج، ولی چنان ملعبه و در تکاپو افتاده‌ایم که ندانسته در حال پیشبرد راهبری‌های تاریکی هستیم و راهبرد تاریکی برای انسان تنها این است که در دل‌مشغولی‌های روزمره چنان غرق شود تا هدفی که برایش واضح و مبرم است را گم کند. این دل مشغولی هر چه که می‌خواهد باشد باشد، چه قراردادهایی مانند پیمان ۲۵ ساله و ترکمنچای و غیره، چه احیای برجام نافرجام و یا حتی بسته شدن شاهراه‌های جهانی با چرخش کشتی‌ای غول پیکر… مهم این است که تمام تفکر و دل و جان انسان به آن معطوف و مشغول شود.
روی سخن این نیست که بی‌اهمیت از اتفاقات مهم بگذریم ولی نیکو برای وقت و زمان باارزش ما این است که با تمام فکر و دل و جان خود را درگیر وقایع مبهم و ناشفافی نسازیم که از هدف اصلی دور شویم. امروز می‌خواهم دعوتتان کنم به پیمانی تمام فکر و دل و جان خود را معطوف کنید که به سیاست‌های کثیف امروزی و مخفی کاری آلوده نیست. قراردادی که بندها و تبصره‌های آن نمایان است و نه مخفی؛ عهدی که با خون پای آن امضا شده است؛ قراردادی که نه در حد حرف و حدیث بلکه اجرایی شد و ثمره آن شاهدین داشته و دارد و با چشمان بسیاری دیده شد. بله، امروز عیسی با قراردادی بدون تاریخ و نامحدود برای تمام دوران‌ها، آن هم نه فی‌مابین تنها دو کشور بلکه برای تمامی مردمان روی زمین خود را فدا کرد و در چنین روزهایی از مردگان برخاست که قراردادی جاودانی و زنده شود برای ما.
این خبر خوش امروز ارزش این را دارد که با تمامی فکر و دل و جان به آن بیاندیشیم. آنوقت است که متوجه خواهیم شد بند و تبصره‌هایی چون قراردادهای ۲۵ ساله و برجام و غیره ارزش معطوف کردن تمام فکر و دل و جان ما را ندارد چرا که خدای ما زنده است و ما در او با امنیت و اطمینان زیست خواهیم کرد…

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

هَتریک
ورزش و تغذیه مناسب در سبک زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست