مــرد آزاد

شناسنامه فیلم
«مــرد آزاد Free‌ Guy‎» فیـلمی آمـریـکایی بـه کارگـردانی «شـاون لِوی» در ژانر اکـشن، کـمدی، علمی و تخیلی است که در سال ۲۰۲۱ منتشر شد و فیلم‌نامه آن نوشته «مت لیبرمن و زک پن» می‌باشد. در این فیلم «رایان رینولدز» در نقش یک متصدی بانک و شخصیت اصلی ایفای نقش می‌کند و «تایکا وایتیتی، جودی کومر، جو کری، لیل رل هاوری و اوتکرش امبدکر» از دیگر بازیگران این فیلم هستند.
مـرد آزاد پس از یک سال تأخیر به دلیل همه‌گیری بیماری کوید-۱۹، در ۱۳ آگـوست ۲۰۲۱ توسط «استودیو قرن بیستم» در ایالات متحده به صورت سینمایی در فرمت‌های «RealD ،3D،IMAX و سینما دالبی» منتشر شد. این فیلم بیش از ۳۰۵ میلیون دلار در سراسر جهان فروش داشت و به ‌طور کلی نقدهای مثبتی از سوی منتقدان را دریافت کرده ‌است.
مفهوم این فیلم مورد تحسین منتقدان قرار گرفت و به‌ طور مثبت با ترکیب آثاری همچون «بازیکن شماره یک آماده، نمایش ترومـن، ماتریـکـس، اتومبیـل دزدی ‌بـزرگ، سایبـرپانـک ۲۰۷۷ و فورتنـایت» مقایسه شد.
خلاصه فیــلم
یک کارمند بانک که دچار روزمرگی شده‌ است متوجه می‌شود که در واقع یک NPC (شخصیت غیرقابل بازی) در یک بازی ویدیویی اکشن و جهان باز است. حال باید با این واقعیت کنار بیاید که او تنها کسی است که می‌تواند جهان را نجات دهد.
بررسی فیــلم
ساکنان شهر آزاد، هر روز زندگی تکراری خود را پشت سر می‌گذاشتند و شاهد مشکلات، آشوب‌ها و دزدی‌ها در اطرافشان بودند. اما بی‌توجه با لبخندی از کنار تمام آنها عبور می‌کردند در این میان «گای» هم شخص ساده‌ای بود که هر روز زندگی و دیالوگ‌های تکراری داشت اما یک روز همه چیز عوض شد او دریافت می‌تواند عینکی داشته باشد که دنیایش را آنطور که در حقیقت هست، ببیند و متوجه شد که حق انتخاب دارد، حتی با یک درخواست متفاوت از کافه‌دار باعث می‌شود که کافه‌دار هم به انتخاب‌های پیش رویش فکر کند. شاید ما هم در زندگی امروز دقیقاً در یک تکرار قرار گرفته و از یاد برده‌ایم که باید به سمت هدف حرکت کنیم. از کنار تجاوزها با قلبی پر از سازش، بی‌خیال عبور می‌کنیم و معنای حقیقی زندگی را فراموش کرده‌ایم. «گای» در همان سادگی‌اش وقتی تصمیم گرفت که در هدف نیکویی برای شهر و جامعه‌اش قدم بردارد، وارد سطحی جدید شد و رشد کرد و تبدیل به شخصیتی محبوب شد. او یک بازیگر پشت صحنه بود اما وقتی به قدرت انتخابش پی‌ برد تبدیل به یک قهرمان شد. ما هر روزه با انتخاب‌های بسیاری روبرو هستیم شاید متوجه نباشیم آنها چقدر تاثیر گذارند اما شاهد ثمره آنها هستیم. اتفاقات و دیالوگ‌های زیبای این فیلم به ما اهمیت در مسیر هدف بودن را نشان می‌دهد.
این شهر، جهان مجازی گای و ساکنانش بود، چیزی که از نظر جهان تنها یک بازی بود. هرشخص حقیقی با نقشی به دنبال ماموریت‌ خود وارد این جهان کُد گذاری ‌شده می‌شد.
ما انسان‌ها هرکدام در ماموریت‌هایی هستیم، انتخاب با ماست که کشنده و مخرب باشیم یا حیات بخش.گای تصمیم گرفت و انتخاب کرد و در این امر بسیار مصمم بود. شما چطور؟
افرادی که بیرون از بازی، زنده بودند همه اسیرهایی بودند که در بطالت بسر می‌بردند اما اعضا برنامه‌ریزی شده آزاد بودند، زمانی که گای تصمیم گرفت که نه با کشتن آدم‌ها بلکه با نجاتشان سطح خود را ارتقا دهد آزادی و هدفش را به جهان بیرون و شهرش نشان داد اما موانعی هم بود…
وقتی گای فهمید که حقیقی نیست ناامید شد اما دوست او گفت: «مهم نیست که ما چقدر غیر حقیقی هستیم اما لحظه‌هایی که با هم داریم حقیقی و برای من زیباست»
وقتی به سمت هدف حرکت می‌کنیم و بیداری دنیای اطرافمان برای ما اهمیت می‌یابد، موانع بازدارنده بسیاری هر لحظه سد راه ما می‌شوند موانعی همچون دیالوگ‌هایی که گای شنید؛ دنیا بسیار آسان حقیقت‌ها را برای ما دروغ جلوه می‌دهد و ما را ناامید می‌کند اما به راستی امید ما بر چیست؟
حرکت به سطح تازه اراده خداوند است تا با روش او برای نجات قدم برداریم نه در روزمرگی‌های خود حتی با بی‌توجه بودن به مسائل در تخریب‌ها شریک باشیم. بیایید با نگاهی نو وارد سطحی تازه شویم و به یاد داشته باشیم که حقیقت را خواهیم شناخت و حقیقت ما را آزاد خواهد کرد.
این فیلم زیبا و تاثیرگذار را به شما پیشنهاد می‌کنیم تا با یکدیگر ببینید و ‌بیندیشید که اراده خدا برای شما و برای بیرون آمدن از یکنواختی و وارد شدن به سطحی تازه چیست؟

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

بی‌حسی موضعی
جانت برایم عزیز است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست