پیاده‌روی و تاثیر ان

در این شماره به پیاده‌‌‌‌‌روی و تاثیرات و فواید آن در زندگی می‌‌‌‌‌پردازیم و اینکه اصلاً چرا باید پیاده‌‌‌‌‌روی کنیم و یا تحرک و فعالیت بدنی و ورزش داشته باشیم. می‌‌‌‌‌توان‌‌‌‌‌ از پیاده‌‌‌‌‌روی به عنوان بهترین ورزش برای بدن انسان نام برد چرا که پیاده‌‌‌‌‌روی فواید زیادی را دارا می‌‌‌‌‌باشد و بسیاری از بیماری‌‌‌‌‌ها از جمله استرس را می‌‌‌‌‌توان با پیاده‌‌‌‌‌روی مستمر درمان کرد. از جمله آسانترین تمرینات ورزشی پیاده‌‌‌‌‌روی می‌‌‌‌‌باشد. در هنگام پیاده‌‌‌‌‌روی اندام‌‌‌‌‌های بدن سوخت و ساز را بهتر و به خوبی انجام می‌‌‌‌‌دهند و منظم کار می‌‌‌‌‌کنند. برای سالم بودن بدن پیاده‌‌‌‌‌روی حداقل روزی نیم ساعت توصیه می‌‌‌‌‌شود.
در این دنیایی که امروزه اکثر مردم وابسته به تکنولوژی و یا فعالیت در شبکه‌‌‌‌‌های اجتماعی هستند شاید باعث شده که کمتر به سلامت بدن و ورزش یا پیاده‌‌‌‌‌روی توجه کنند.
کارشناس ارشد تربیت بدنی و علوم ورزشی این چنین می‌‌‌‌‌گوید: «که ما روزانه از مواد غذایی مختلف کالری‌‌‌‌‌های بسیار زیادی را دریافت می‌‌‌‌‌کنیم، بخصوص اینکه متاسفانه در فرهنگ غذایی ما استفاده از نان، برنج، شیرینی‌‌‌‌‌جات و غذاهای چرب بسیار مرسوم است و بسیاری از ما روزانه از همین غذاها استفاده می‌‌‌‌‌کنیم که سرشار از نشاسته هستند و هم نوعی قند را دارا می‌باشند و دارای کالری بسیار بالایی است. ما برای سوزاندن این کالری‌‌‌‌‌های بیش از حد نیاز به فعالیت‌‌‌‌‌های بدنی زیادی داریم.» وی افزود: «در صورتی که فعالیت ورزشی و بدنی ما با توجه به زندگی‌‌‌‌‌های شهری و آپارتمانی کم باشد این قندها تبدیل به چربی شده و در بدن ذخیره می‌‌‌‌‌شوند و با زیاد شدن چربی در بدن ما، احساس خستگی می‌‌‌‌‌کنیم و روز به روز باعث افزایش وزن ما می‌‌‌‌‌شود.»
پیاده‌‌‌‌‌روی ورزشی است که اگر فواید آن را بدانید مطمئناً آن را در برنامه‌‌‌‌‌هایتان خواهید گنجانید. پیاده‌روی را می‌‌‌‌‌توان به همه افراد توصیه کرد. پیاده‌‌‌‌‌روی در صبحگاه به بدن انرژی می‌‌‌‌‌دهد و موجب خلق و خوی بهتری در ما می‌‌‌‌‌شود. پیاده‌‌‌‌‌روی برای بسیاری از بیماری‌‌‌‌‌ها و یا پیشگیری از بیماری نیز موثر می‌‌‌‌‌باشد. این ورزش مفید برای پیشگیری از سکته قلبی پیشنهاد می‌‌‌‌‌شود، کسانی که به طور مرتب و منظم پیاده‌‌‌‌‌روی صبحگاهی را در برنامه روزانه خود می‌‌‌‌‌گنجانند به میزان قابل توجهی درصد سکته قلبی خود را کاهش می‌‌‌‌‌دهند. پیاده‌روی باعث نیرومندتر شدن قلب می‌‌‌‌‌شود. 30 دقیقه پیاده‌‌‌‌‌روی سریع، 11 درصد شما را از بیماری‌‌‌‌‌های قلبی دور می‌‌‌‌‌کند.
پیاده‌‌‌‌‌روی برای استخوان‌‌‌‌‌ها بسیار مفید است، برای کاهش از دست رفتن استخوان‌‌‌‌‌های پا بسیار موثر است و احتمال ابتلا به پوکی استخوان را نیز کاهش می‌‌‌‌‌دهد و باعث افزایش تراکم استخوان‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌شود. همچنین از ابتلا به درد کمر و اختلالات اسکلتی و عضلانی پیشگیری می‌‌‌‌‌کند. اگر به طور مدام پیاده‌‌‌‌‌روی در برنامه روزانه ما باشد باعث تقویت هیپوکامپوس می‌‌‌‌‌شود، هیپوکامپوس بر یادگیری و حافظه تاثیر دارد و از کاهش حافظه بر اثر بالا رفتن سن پیشگیری خواهد کرد.
بسیاری از مطالعات و تحقیقات بر این مبنا بوده است که ورزش برای بهبود بخشیدن به روحیه مرتبط بوده و استرس را کاهش می‌‌‌‌‌دهد و چقدر موثرتر می‌‌‌‌‌شود که این پیاده‌‌‌‌‌روی در طبیعت باشد.
مطالعات در دانشگاه «شفیلد هالام» نشان داده است که 30 دقیقه پیاده‌‌‌‌‌روی سریع، برای بدن معجزه می‌‌‌‌‌کند و شما را برای کاهش وزن و سلامت اندام‌‌‌‌‌ها آماده می‌‌‌‌‌کند. پیاده‌‌‌‌‌روی از دچار شدن به دیابت، سرطان، بیماری‌‌‌‌‌های قلبی، استرس و… پیشگیری می‌‌‌‌‌کند و باعث کاهش وزن و کاهش فشارخون نیز می‌گردد. پیاده‌‌‌‌‌روی ورزشی می‌‌‌‌‌باشد که در سوخت وساز بدن تاثیر بسزایی دارد و باعث راحت‌‌‌‌‌تر سوزاندن کالری و چربی می‌‌‌‌‌شود و کاهش وزن خطر بیماری مانند دیابت (نوع2) را بسیار کم می‌‌‌‌‌کند. 30 دقیقه پیاده‌‌‌‌‌روی در برنامه روزانه 13 درصد خطر بیماری دیابت را می‌‌‌‌‌کاهد.
جالب است بدانیم واقعاً این 30 دقیقه پیاده‌‌‌‌‌روی‌‌‌‌‌ها در برنامه روزانه معجزه می‌‌‌‌‌کند، خطر ابتلا به سرطان پستان را تا 18 درصد و خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را تا 19 درصد کاهش می‌‌‌‌‌دهد. ورزش برای چهره و برای پوست نیز تاثیرات زیادی دارد. کسانی که فعالیت بدنی ندارند بعد از چند سال زیبایی پوستشان را از دست می‌‌‌‌‌دهند و پوست افتاده‌‌‌‌‌ای پیدا می‌‌‌‌‌کنند و چین و چروک‌‌‌‌‌ها و انباشته شدن چربی‌‌‌‌‌ها در گردن و یا اطراف چشم و قسمت‌‌‌‌‌های دیگر صورت تاثیرات منفی بر ظاهر می‌‌‌‌‌گذارد. امروزه پزشکان بر این باورند که ورزش کردن علاوه بر تمام این مزایا، نقش مفیدی در سلامت پوست بدن افراد نیز دارد. ورزش باعث می‌‌‌‌‌شود پوست شاداب‌‌‌‌‌تر و جوان‌‌‌‌‌تر به نظر برسد. کسانی که به طور منظم ورزش می‌‌‌‌‌کنند به افزایش تعریق پوستشان کمک می‌‌‌‌‌شود و تاثیرات خوبی در نرمی پوست دارد. افرادی که پیاده روی طولانی می‌‌‌‌‌کنند از پوست روشن‌‌‌‌‌تر و چهره شاداب‌‌‌‌‌تری برخوردارند.
پی بردیم که پیاده‌‌‌‌‌روی فواید زیادی در سبک زندگی ما دارد.
1- خطر ابتلا به بیماری‌‌‌‌‌ها را کاهش می‌‌‌‌‌دهد.
2- سطح انرژی بدن را افزایش می‌‌‌‌‌دهد.
3- برای سلامت پوست مفید است.
4- استخوان‌‌‌‌‌ها و پاها را قوی‌‌‌‌‌تر می‌‌‌‌‌کند و می‌تواند به کاهش درد مفاصل کمک کند و حتی شروع واریس را به تاخیر بیاندازد.
5- در رسیدن به وزنی سالم کمک می‌‌‌‌‌کند.
6- به سلامت و قدرت ذهن و تقویت حافظه وشادابی کمک می‌‌‌‌‌کند.
7-خواب را بهبود می‌بخشد.
8-سیستم گوارش را تحریک می‌کند.
9-سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و…
توجه داشته باشید که نوشیدن آب قبل از پیاده‌‌‌‌‌روی توصیه می‌‌‌‌‌شود. سعی کنید 30 دقیقه قبل از شروع پیاده‌‌‌‌‌روی یک لیوان آب بنوشید و نیز بعد از اتمام فعالیت مقدار زیادی مایعات مصرف کنید، مخصوصاً اگر هوا گرم باشد. همچنین پوشش مناسبی برای پاهایتان انتخاب کنید. در مواقعی که راه می‌‌‌‌‌روید سعی کنید به جز پاها از سایر اعضای بدن در حد توان استفاده کنید، مانند قفسه سینه، شانه‌‌‌‌‌ها، دست‌‌‌‌‌ها و بازوها را متناسب با حرکت بدن به حرکت درآورید، با این کار کالری بیشتری می‌‌‌‌‌سوزانید.
می‌‌‌‌‌توانید پیاده‌‌‌‌‌روی را جزئی از تفریحات خود کنید و حتی با بچه‌‌‌‌‌ها و فرزندانتان همراه باشید، بطور مثال فرزندانتان را پیاده به مهد یا مدرسه یا باشگاه ببرید. یکی دیگر از گردش و یا تفریح‌‌‌‌‌های هفتگی پیاده‌‌‌‌‌روی در پارک و فضای سبز نیز می‌‌‌‌‌باشد و می‌توانید از آن لذت و بهره ببرید.
پس بیایید با اراده و قوتی که از خداوند می‌‌‌‌‌گیریم مراقب بدن‌‌‌‌‌هایمان که معبد خداوند است باشیم و ورزش و پیاده‌‌‌‌‌روی را در برنامه روزانه خود بگنجانیم و با قوت و اقتدار خداوندمان عیسی مسیح و با هدایت او جلو برویم و از خداوند مکاشفه بگیریم که نقشه او برای ما چیست و اراده‌‌‌‌‌ی او را بجوییم.
خداوندِ صلح و سلامت همراه همگی شما باشد، آمین.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

بخواهید تا به شما داده شود
دلنوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست