خبر

از گوشه کنار جهان

“موت مقدسان خداوند در نظر وی گران‌بهاست.” (مزمور ۱۱۶: ۱۵)

استیفن موخوف، پسر کشیش فریدون موخوف در سپتامبر 2018 در خداوند آرمیدند.

ایشان پس از سالیان طولانی مبارزه با بیماری و جلال دادن نام خداوند در معجزات عظیمش و ایستادگی وصف نشدنی‌ای در ایمانشان، به خواست خداوند در او خوابیدند و اکنون در دستان او آرامش و تسلی ابدی را دریافت کردند.

باشد که از استقامت و ایستادگی او در ایمان و توکل بی‌وصفش به خداوندمان عیسی مسیح درس بگیریم و همواره لبخند زیبایش را به یاد داشته باشیم.

دعا می‌کنیم آرامی و تسلای روح خداوند بر قلب تک به تک اعضای خانواده و نزدیکان ایشان ریخته، برایشان آرامش و صبری عظیم می‌طلبیم.

اندور برانسون کشیش آمریکایی که در ترکیه از 2 سال پیش در حبس بود آزاد شد

اندرو برانسون 50 سال پس از گذشت بیشتر از 2 سال حبس در زندان‌های ترکیه، توسط رای دادگاه این کشور از زندان آزاد شد. او که 20 سال را در این کشور زندگی کرده در جلسه دادگاه اعلام بی‌گناهی کرد و گفت من عیسی مسیح را دوست دارم، همچنین ترکیه را دوست دارم.

او با یک هواپیمای نظامی 13 اکتبر به آمریکا خانه‌ی خود بازگشت. وی روز شنبه وارد پایگاه هوایی اندروز در ایالت مریلند در نزدیکی واشنگتن شد و عصر شنبه نیز به دیدار دونالد ترامپ در کاخ سفید رفت. او در جریان این دیدار که مایک پمپئو وزیر خارجه و جان بولتون مشاور امنیت ملی دولت آمریکا نیز حضور داشتند، در کنار دونالد ترامپ نشست و برای او دعا کرد.

پیش‌تر عبدالقادر سلوی، روزنامه نگار معروف نزدیک به دولت ترکیه در اظهاراتی مدعی شده بود که کشیش برانسون بعد از تشکیل جلسه دادگاهش که 12 اکتبر برگزار خواهد شد حکم آزادی‌اش صادر می‌شود. وی ادامه داد بر اساس شواهدی که موجود است چنین به نظر می‌رسد که حکم آزادی کشیش برانسون بعد از تشکیل جلسه دادگاهش که ۱۲ روز دیگر برگزار خواهد شد صادر شده و از زندان آزاد خواهد شد.

آقای برانسون که کشیش کلیسایی در شهر ازمیر ترکیه بود، متهم شده بود با شبه‌نظامیان کُرد ارتباط دارد و از حامیان فتح‌الله گولن، روحانی منتقد ترکیه است ولی وی تمام اتهامات ترکیه را رد کرده و ایالات متحده خواستار آزادی فوری او شده بود.

آزادی کشیش برانسون برای دونالد ترامپ یک پیروزی محسوب می‌شود. رییس جمهوری آمریکا با تاکید بر تلاش برای آزادی او، از سوی رهروان مسیحیت انجیلی در ایالات متحده حمایت شده بود. دونالد ترامپ از ترکیه برای آزادی کشیش برانسون تشکر و هرگونه توافق محرمانه با آنکارا در این موضوع را رد کرد.

بی‌شک دعای ایمانداران در سراسر دنیا در آزادی کشیش برانسون بی‌تاثیر نبوده و شکرگزاری می‌کنیم از خداوند برای این اتفاق خوش و خبر مَسِرت بخش…

قلب‌ها با مشاهده آنچه در ایران بر سر مسیحیان می‌آید فشرده می‌شود.

پمپئو با اشاره به وضع اقلیت‌های مذهبی در ایران گفت اطمینان دارد قلب بسیاری از آمریکایی‌ها با مشاهده آنچه در ایران بر سر مسیحیان و سایر اقلیت‌های مذهبی می‌آید فشرده می‌شود. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی خود درباره “پیش‌برد ارزش‌های آمریکا” در نشست سالیانه ارزش‌های رأی دهندگان که در واشنگتن برگزار شد، آزادی مذهب را از ارکان جوامع دمکراتیک قلمداد کرد و ایران را نمونه زیر پا گذاشتن حقوق اقلیت‌های مذهبی دانست.

به نقل از صدای آمریکا، در این نشست که توسط “مرکز شورای پژوهشی خانواده” برگزار شد، مایک پمپئو با تاکید بر آزادی‌های تصریح شده در قانون اساسی آمریکا گفت: “آزادی مذهب از زیرساخت‌های ضروری یک جامعه آزاد است. اما متاسفانه در حال حاضر ۸۰ درصد جمعیت دنیا در کشورهایی زندگی می‌کنند که محدودیت‌های زیادی برای این حق اساسی قائل می‌شوند.”

پمپئو با اشاره به وضع اقلیت‌های مذهبی در ایران گفت اطمینان دارد قلب بسیاری از آمریکایی‌ها با مشاهده آنچه در ایران بر سر مسیحیان و سایر اقلیت‌های مذهبی می‌آید فشرده می‌شود.

او گفت: “اوایل امسال، خبر تکان دهنده‌ای درباره ۲۰ ایرانی نوکیش مسیحی منتشر شد که ناچار شدند برای غسل تعمید خود، به صورت مخفیانه به کشور دیگری سفر کنند و در استخر یک هتل مراسم مذهبی‌شان را به جا آورند. می‌بینید چه بلاهایی سر مسیحیان ایران می‌آورند؟”

وزارت خارجه آمریکا خرداد امسال نیز در گزارش سالانه آزادی مذهب به موارد نقض حق آزادی مذهب و حقوق بشر در سال ۲۰۱۷ در ایران اشاره کرد.

در بخشی از گزارش وزارت خارجه به نقض حقوق مسلمانان سنی، پیروان آئین بهائی و مسیحیان اشاره شده و آمده بود که از سال ۲۰۰۰ مسئولان ایرانی بیش از ۶۰۰ مسیحی و نوکیش را بازداشت کردند.

در گزارش وزارت خارجه آمریکا به موارد نقض حقوق بشر یهودیان، زرتشتیان و پیروان آئین عرفانی اهل حق یا یارسان نیز اشاره شده بود.

دعا می‌کنیم برای مردمان سرزمین‌مان که چشمانشان به نور خداوند باز شود و در این جفاها با قوت روح خداوند استوار بمانند، زیرا شاهد کارهای عظیم خداوند در این مرز و بوم هستیم و خواهیم بود تا زمان ظهور جلال، آمین.

تبدیل گورستان مسیحیان به تفرجگاه در ترکیه!

دولت ترکیه به انحاء مختلف سعی در محو رد پای مسیحیان در این کشور دارد. به گزارش «محبت نیوز» دولت ترکیه یک گورستان متعلق به ارمنیان در همسایگی کلیسای “صلیب مقدس” در جزیره “آختامار” واقع در دریاچه وان را تبدیل به تفرجگاه عمومی نمودند.

به نقل از آراکس، “توریست‌ها” علی‌رغم حضور شدید نیروهای امنیتی در محل، آزادانه به بخش‌های مختلف گورستان رفت و آمده کرده و حتی جشن‌های گروهی در آنجا ترتیب داده و تلی از زباله را در محل رها کرده و می‌روند.

این گورستان که به عنوان میراث فرهنگی تاریخی نیز ثبت شده و تاریخ بنای بیشتر چلیپاها (صلیب‌های سنگی) و دیگر آثار موجود در آن به قرن دهم میلادی باز می‌گردد، اینک به ویرانه تبدیل شده است.

دولت ترکیه با وجود آن که درآمد هنگفتی از حضور توریست‌ها در کلیسای “آختامار” کسب می‌کند، اما برای حفظ این آثار تاریخی هیچ اقدامی نکرده و آگاهانه در جهت نابودی رد پای ارمنیان در ارمنستان غربی (ترکیه فعلی) که پس از نسل‌کشی ۱۹۱۵ تمامن تحت اشغال ترک‌ها در آمده است تلاش می‌کنند.

کلیسای صلیب مقدس در بین سال‌های ۹۱۵ الی ۹۲۱ میلادی به دستور شاه وقت ارمنستان بنا شده و از قداست خاصی نزد ارمنیان برخوردار است.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

دلنوشته
اپلیکیشن کتاب مقدس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست