فعالیت فیزیکی

فعالیت فیزیکی از هر نوع که باشد وقتی با اصول و استانداردهای لازم و متناسب با شرایط فیزیکی هر فرد انجام شود منجر به قوای جسمی بالاتری می‌گردد.

یکی از فواید ورزش و فعالیت فیزیکی تقویت سیستم ایمنی بدن است. ورزش کردن می‌تواند از ابتلای فرد به اختلالات روحی نظیر افسردگی و وسواس فکری و… جلوگیری کند. اهمیت این مسئله در دوران کرونا پررنگ‌تر می‌شود چون افراد مجبور هستند مدت زمان زیادی در خانه بمانند و این ممکن است باعث ایجاد بی‌حوصلگی و افسردگی شود پس بهتر است ورزش در خانه در این دوران انجام شود.

ورزش اولین قدم برای یک زندگی شاد و سالم و گزینه‌ای جدی برای لاغری و تناسب اندام محسوب می‌شود. اکثر باشگاه‌های ورزشی به دلیل اپیدمیِ کرونا بسته شده و اگر هم باز باشند بهتر آن است که در خانه به فعالیت‌های ورزشی پرداخت، زیرا هم در هزینه‌ها به ما کمک خواهد شد هم برای حفاظت از دیگران و خودمان در مقابل بیماری کرونا.

برای ورزش در خانه فضایی را به دلخواه انتخاب می‌کنیم و طبق زمانبندی که در دست خودمان است برنامه‌ریزی می‌کنیم. نبود تجهیزات ورزشی استاندارد و محدودیت‌هایی که در خانه با آن روبرو هستیم نباید تبدیل به مانعی شود برای آنکه ما از ورزش و شادابی فاصله بگیریم. می‌توانید از یک سری تجهیزات خانگی به عنوان جایگزین برای انجام برخی حرکات استفاده کرد، هر چند به یاد داشته باشید که تجهیزات خانگی ممکن در حد و رده استانداردهای باشگاهی قرار نگیرد ولی استفاده تجهیزات خانگی بستگی به خلاقیت شما دارد. بطور مثال می‌توانید از بطری‌های پر از آب، طناب، کش و یا توپ برای بدنسازی استفاده کنید.

در ادامه چند حرکت نرمشی بالاتنه و پایین تنه برای تقویت عضلات و آب کردن شکم و پهلو به شما ارائه می‌دهیم. روی سطح صافی دراز کشیده و هر کدام از حرکت‌ها را حداقل  ۲۰ بار انجام دهید.

حرکات پایین تنه:

۱- رها کردن زانوها به طرفین و باز و بسته کردن آنها بصورت جداگانه

۲- دور کردن پاها از یکدیگر و حرکت به سمت داخل

۳- هر پا را روی زانوی دیگر انداخته و نوک یا پاشنه پا را به سطح زمین برسانید

۴ – با دو دست زانو را گرفته و به طرف شکم بکشید؛ یکی یکی یا هر دو زانو

5- پاها را صاف کرده و دو دست را به سمت بالای سر بکشید

۶- در حالت دوچرخه با نوک پا دایره فرضی بکشید

حرکات بالا تنه:

۱- دست‌ها را روی کشاله ران تا زانو کشیده و گردن و شانه را بلند کنید

۲- با دو دست یک بالش را گرفته به چپ و راست حرکت دهید

۳- با دو دست یک دایره فرضی بکشید و برعکس آن را نیز انجام دهید

۴- حرکت پروانه؛ کف دست‌ها به سمت بالا و پشت دست‌ها به سمت زمین و حرکت  دادن دست‌ها به پهلوها

۵- حرکت پرواز؛ دست‌ها از پایین به بالا و برعکس

6- دست‌ها را به صورت ضربدر و به طرفین حرکت داده و برعکس آن را نیز انجام دهیم

انجام این حرکات برای کسانی که سیاتیک و دردهای مزمن کمر و گردن و گرفتگی عضلات دارند توصیه می‌شود. در ضمن برای بازدهی بهتر می‌توان با یک موزیک شاد و ریتمیک همراه با نرمش، آرامش را نیز دریافت کرد. در این ورزش شرط سنی مطرح نیست و کودکان نیز می‌توانند لحظات لذت بخشی را با شما سپری کنند. حتی برای کسانی که دوران حاملگی را طی می‌کنند می‌توانند انرژی لازم را از این نرمش‌ها دریافت نمایند.

از آنجا که به خاطر کرونا در خانه قرنطینه هستیم و بیشتر زمان‌هایمان با کامپیوتر و گوشی‌ها و تماشای تلویزیون سپری می‌شود مراقب نشستن خود باشیم زیرا در طولانی مدت نشستن باعث مشکلات عضلات گردن و کمر می‌شود بنابراین در حین انجام چنین کارهایی به بدن استراحت دهید و راه بروید و نرمش کنید. به تغذیه خودتان در این دوران توجه داشته باشید و حتی‌الامکان از غذاهای کم کالری استفاده کنید و برای دفع چربی مازاد بدن از آبی که درون آن مقداری لیموترش و یا زنجبیل ریخته شده به مقدار لازم یعنی ۸  لیوان در روز مصرف نمایید.

به غیر از تجهیزات ساده‌ای که گفتیم می‌توانیم از وسایلی مانند دوچرخه ثابت، تردمیل و… استفاده کرده و شرایطی مشابه باشگاه را در منزل به وجود آورد و ورزش کرد. قابل ذکر است که استفاده نادرست از تجهیزات می‌تواند آسیب جدی به زانوان وکمر وارد آورد.

آمین که با قوت خدا بتوانیم با ورزش و نرمش کردن قوای جسمانی وروحانی خود را بالا برده و با آرامش و رعایت اصول بهداشتی در برابر بیماری کرونا از خود و دیگران محافظت کنیم.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

سلاده لوبیای سبز با پمیر لبنه
شاهدانی با بدن‌های زخمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست