شناسنامه فیلم:
شاید امروزه کمتر کسی باشد که داستان و نام رمان محبوب و معروف «بینوایان» را نشنیده باشد چرا که این نوشته حیرت انگیز ویکتور هوگو بارها ترجمه و یا بصورت فیلم و سریال و کارتون‌های بی‌شماری شنیده و دیده شده است.
ژان والژان، کوزت، ژاور و خانواده تناردیه حتی به مثال‌ها و ضرب‌المثل‌های بی‌شماری نیز تبدیل شده‌اند. اما اینبار تام هوپر کارگردان بریتانیایی نسخه متفاوت و قابل تاملی از «بینوایان» را جلوی دوربین خود برد. این کارگردان که با فیلم «سخنرانی پادشاه» نام خود را در گیرنده اسکار و جوایز متعدد ثبت کرده است اینبار با اثری موزیکال بیننده خود را جذب اثر خود می‌کند.
همراهی بازیگرانی چون: هیو جکمن (بازیگر ایکس من) – راسل کورو و آن هتوی با شرایط خوانندگی و متن دشوار کمک شایانی در موثر بودن این اثر در یادها خواهد داشت.

خلاصه فیلم:
ژان والژان که به جرم دزدیدن قرص نانی برای خواهرزاده خود سال‌هاست که در بردگی و اسارت زندانی است حکم آزادی خود را پس از سال‌ها بدست می‌گیرد . اما این حکم آزادی او را زندانی خطرناک معرفی می‌کند و ژان والژان موفق نمی‌شود تا شغل و کسب و کاری برای خود بیابد چرا که همگی او را طرد می‌کنند.
او بناچار به کلیسایی پناه می‌برد و در شب با دزدی شمعدانی‌های نقره فرار می‌کند. اما او دستگیر شده و به کلیسا آورده می‌شود و با بخشش پدر روحانی کلیسا زندگی تازه‌ای با سرمایه شمعدانی‌ها بدست می‌آورد تا اینکه ملاقات با زنی او را در مسیر تازه‌ای از انتخاب و زندگی قرار می‌دهد…

بررسی فیلم :
داستان بخششی که زندگی‌ها را دگرگون می‌کند و در مسیر تازه‌ای قرار می‌دهد حقیقتی ا‌ست آشنا. در همان ابتدای فیلم گناهکاران و برده‌های این دنیا در حال کشیدن کشتی نجات به ساحلند و سرود می‌خوانند تا مسیح دعا و ناله‌هایشان را بشنود.
یکی از این گناهکاران هر چند کوچک و بزرگ ژان والژان است که حکم آزادی مشروطی از دولت و اقتدار این دنیا می‌گیرد که خود در حقیقت اسارتی است که ذات خود باز او را در زنجیر نگه دارد. این حکم آزادی و محبت دنیا، شخص خود را خطرناک و بد معرفی می‌کند بطوری که ژان والژان نمی‌تواند کار و مسیری در زندگی پیدا کند بجز دزدی و بازگشت به اسارت.
اما بخششی که در مسیح می‌یابد و در کلیسا یعنی بدن مسیح به حقیقت آن پی می‌برد او را از اسارت و بردگی رهایی می‌بخشد و زندگی و مسیری تازه به او می‌دهد تا بتواند دست دیگران را نیز بگیرد و یاری دهنده باشد. رهبر کلیسا به او تخت و خوراکی می‌دهد تا از ظلم و درد این دنیا بیارامد و این دیالوگ این رهبر و دعای برکت و خیر برای ژان والژان نمایانگر اهمیت و مسئولیت مهم ما ایمانداران به عنوان کلیسا است. او شمعدانی‌هایی را به بخشش می‌گیرد و سرمایه زندگی جدید خود می‌کند و این نمادی از نور و امیدی تازه و زنده یعنی مسیح در زندگی است. دیالوگ‌ها و بازی بی‌نظیر ژان والژان که در حال توبه است و برگ محکومیتی که بر باد می‌دهد یکی از بهترین دقایق این اثر است. در پلان‌های زیادی می‌بینیم که ژان والژان را به کد و شماره زندانی و اسارتش صدا می‌کنند تا هویتی را یادآور شوند که بردگی حقیقت آن است و هویت راستی و واقعی او را بدزدند و ویران کنند. او حال به پیرمرد در حال مرگ در زیر چرخ گاری یاری می‌دهد و بدنبال ظلمی که به زن جوانی شده است پا به خیابان‌ها و محل‌های خطرناک می‌گذارد تا او را نجات دهد.
اما در آنسو این زن که برای محافظت و مراقبت از تنها دختر خود کوزت بیگاری می‌کند حال که با ظلمی مضاعف روبروست برای شفا و درمان دختر خود و تهیه پول آن دست به دامان دنیا می‌شود و در عوض این نجات دروغین، دنیا او را مجبور می‌کند موی خود را بفروشد و سر او را می‌تراشد. نمادی از کار روح‌القدس در ما (داستان شمشون را بیاد آورید). در قدم بعد او را وادار به فروش دندان‌هایش می‌کنند (نمادی از جویدن و فهم و درک اراده و کلام خدا و نان روزانه). او مدام تکرار می‌کند که این پول دخترم را نجات خواهد داد و دنیا او را تشویق به همین قدم‌ها می‌کند. در ادامه این روند، قدم به قدم او را وادار به تن فروشی کرده و در آخر نیز او را بیرون انداخته و محکوم به دزدی و مرگ می‌کنند. ارزش انسان، تباه شده است.
در اینسو ژان والژان پس از مرگ مادر با همه سختی‌ها و خطرات کوزت را رهایی می‌دهد و در انتها در راه همین آزادی جان خود را از دست می‌دهد. شاید زیادی صفحات در مورد این داستان و این فیلم می‌شود نوشت و نوشت. اما به همین مقدار بسنده می‌کنیم و ایمان داریم با این تامل به تماشای فیلم خواهید نشست. شما نیز می‌توانید نظرات و پیشنهادات خود را درد مورد این فیلم برای ما ارسال نمایید. برکت خدا بر شما باشد و بماند.

نوشته های مرتبط با دسته انتخاب شده شما

پولس
شنای پروانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بیشترین خوانده شده ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست